Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51611.5
0.96%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3037.61
2.51%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.77
0.82%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $384.4
1.08%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

El Salvador, Bitcoin Benimsenmesini Bir Üst Seviyeye Çıkarıyor!

El Salvador’dan Bitcoin benimsenmesini kalıcı kılacak bir hareket geldi.

Clock
Paylaş
El Salvador, Bitcoin Benimsenmesini Bir Üst Seviyeye Çıkarıyor!

El Salvador, 2021 yılında Bitcoin’i yasalaştıran ve ülkede ABD doları ile birlikte ödeme aracı olarak kullanılmasını yasalaştıran ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

El Salvador bilindiği üzere Bitcoin’in en büyük destekçilerinden biri oldu. Ülkede Bitcoin’in para birimi olarak kabul edilmesinden sonra Bitcoin üzerine turizm ve yanardağdan enerji üreten Bitcoin madencilik şehri planıyla ülke hedeflerini büyüttü. Ancak kripto para kışının gelmesiyle Bitcoin’i yerel para birimi olarak ilan eden hükümet çok eleştirilmeye başlandı.

Binance BannerBinance Banner

Eleştirmenler, ülkenin Bitcoin konusunda geri adım atmasını beklerken, El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin liderliğindeki hükümet Bitcoin benimsenmesini bir adım ileri taşımak için planlarını açıklamaya başladı.

Öncelikle 2022 Kasım ayında Dijital Varlık Yayımlama Kanunu’nu açıklayan hükümet 26 Aralık 2022 tarihinde de okullarda çocukları Bitcoin hakkında eğittiğini duyurdu. “My First Bitcoin” adlı girişim, 10 haftadan fazla süren bir kurs ile 10.000 öğrenciye Bitcoin’i öğretti. Eğitim hakkında paylaşılan videoda, öğrencilere Lightning network üzerinden Bitcoin alma konusunda uygulamalı bir anlatım yapıldı.

El Salvadorlu eğitmenler amaçlarının bu kursun dünya genelinde kopyalanması olduğunu açıkladı. Eğitmenler öğrencilere double-spending, nodelar ve Bitcoin yarılanması gibi konuları da anlatacaklarını belirtti.

El Salvador, 2023 yılında “My First Bitcoin” adlı girişimi 25 kat daha büyütmek istediğini de belirtti. 2023 yılında 250.000 öğrenciye Bitcoin hakkında kurs vermek isteyen ülke, öğrencilerin dijital varlıklar hakkında da eğitileceğini açıkladı.

El Salvador Bitcoin Benimsenmesinde Öncü Olmak İstiyor

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 2022 Kasım ayında kripto para birimiyle ilgili tüm programları denetlemek için benzersiz bir Bitcoin Ofisi kurdu. Ofis, yatırımcılar ve başkan arasında toplantılar düzenlemek ve yatırımcılara, Bitcoin ve blok zinciri teknolojisini tanıtma konusunda yardımcı olmak için kuruldu.

2022 Kasım ayında hazırlanan dijital varlık yasası da ülkede Bitcoin’in benimsenmesini arttırmayı hedefliyor. Kanunun dijital varlık tanımı ise oldukça net: bir varlığın dijital varlık olarak tanımlanabilmesi için dağıtılmış bir defter düzenine sahip olması ya da benzer bir teknolojide olması gerekiyor. Bu noktada blockchain teknolojisini en popüler teknoloji olarak ön plana çıkıyor.

Kripto para avukatı Ana Ojeda Caracas kanunun en dikkat çeken yanlarını şu şekilde sıralıyor:

  • Dijital sağlayıcıların bir sicilinin oluşturulması
  • Kripto paraların yasallaştırılması
  • Stablecoin ve tokenların yasal tanımlarının yapılması
  • Dijital varlıkların halka arzlarının düzenlenmesi
  • Bazı durumlarda vergi muafiyetinin getirilmesi

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar