Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65617.23
-1.36%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3527.8
-0.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.75
-4.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $599.9
-1.01%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

El Salvador, Temerrüt Endişelerini Gidermek İçin Açıklama Yaptı!

Bukele, borç tahvilleri hakkında açıklama yaptı.

Clock
Paylaş
El Salvador, Temerrüt Endişelerini Gidermek İçin Açıklama Yaptı!


El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin temerrüde düşmesi hakkındaki iddiaları gidermek için bir açıklama yaptı.

Temerrüde düşmek, genel olarak borcun zamanında ödenmemesi anlamına gelir.

Bukele, 26 Temmuz 2022 Salı günü yaptığı açıklamada, 2023 ve 2025 yıllarında oluşan tüm devlet borç tahvillerini geri almak için gereken fonları güvence altına almak amacıyla, yerel kongreye iki tasarı yolladığını belirtti.

728×90 muhabbit - El Salvador, Temerrüt Endişelerini Gidermek İçin Açıklama Yaptı!300x250 muhabbit - El Salvador, Temerrüt Endişelerini Gidermek İçin Açıklama Yaptı!

Uluslararası Para Fonu daha önce birçok kez El Salvador’u Bitcoin’i resmi para birimi haline getirme kararını geri çevirmesi konusunda uyarmıştı. El Salvador ise bu süreçte potansiyel bir temerrüde düşmesi konusundaki spekülasyonlara karşı çıkmaya çalışıyor.

CoinDesk verilerine göre, El Salvador’un Bitcoin’e yaptığı yatırımlar şu ana kadar %54 oranında düştü ve 55,8 milyon dolarlık potansiyel bir zararı temsil ediyor. El Salvador, Bitcoin’i ortalama 45.171 dolarlık bir fiyatla satın aldı ve toplamda 103,9 milyon dolar harcadı.

el salvador2 - El Salvador, Temerrüt Endişelerini Gidermek İçin Açıklama Yaptı!

Bukele, Endişeleri Azaltmak İçin Açıklama Yaptı

El Salvador hükümetinin, ilgili evraklar bittikten sonra altı hafta içinde satın alma işlemine başlamayı planladığını belirten Bukele, Twitter’da yaptığı açıklamada, hükümetin işlemler sırasında her bir tahvil için piyasa fiyatını ödeyeceğini de sözlerine ekledi.

Bukele’ye göre, El Salvador, mevcut taahhütlerini zamanında ödemek ve tüm borcunu 2025 yılına kadar kapatmak için yeterli likiditeye sahip.

2023 yılında tahvillerin vadesi toplamda 800 milyon dolar civarında ve 2025 yılındaki vade de benzer değerlerde olacak.

2021 Kasım ayında Bukele, Blockstream tarafından oluşturulan Bitcoin tabanlı bir hizmet olan Liquid’i kullanacak olan 1 milyar dolarlık bir “Bitcoin tahvili” çıkarmayı planladığını duyurdu. Ancak El Salvador Maliye Bakanı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bu girişimin olumsuz piyasa koşulları nedeniyle ertelendiğini söylemişti.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar