Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68954.72
0.28%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3744.82
-0.54%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.67
-2.08%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.5
-0.08%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

El Salvador’un Bitcoin Cüzdanı 7 Eylül’de Çıkacak!

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Chivo Bitcoin cüzdanının 7 Eylül’de piyasaya çıkacağını duyurdu!

Clock
Paylaş
El Salvador’un Bitcoin Cüzdanı 7 Eylül’de Çıkacak!

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkenin resmi Bitcoin Cüzdanı Chivo’nun çıkış tarihini açıkladı. Bukele, dün Twitter üzerinden cüzdanın 7 Eylül’de piyasaya sürüleceğini ve BTC kullanımının zorunlu olmadığını söyledi.

728×90 muhabbit - El Salvador'un Bitcoin Cüzdanı 7 Eylül'de Çıkacak!300x250 muhabbit - El Salvador'un Bitcoin Cüzdanı 7 Eylül'de Çıkacak!
nayib bukele twıtter

El Salvador’da 200 tane Bitcoin ATM’si Kuruldu!

El Salvador’un Bitcoin ile ilgili çalışmaları son hızla devam ediyor. Haziran ayında kabul edilen yasa ile vatandaşlar, Eylül ayında tam anlamıyla Bitcoin’i yasal para olarak kullanabilecek. Bununla birlikte 200 Bitcoin ATM’sini kurmaya hazırlanan El Salvador, banka şubelerini de Bitcoin işlemlerini yürütmek için hazırlayacak.

Vatandaşlar Bitcoin ATM’lerine Bitcoin yatırıp dolar çekebilecek veya bu işlemin tam tersini yapabilecek. Bitcoin işlemleri yapılırken de devletin kendi Bitcoin cüzdanı olan Chivo Bitcoin Cüzdanı kullanılacak. Bukele, ATM işlemlerinde komisyon olmayacağını ve böylelikle yıllık 400 milyon dolara kadar maliyet tasarrufunun olabileceğini de belirtti.

E9cCfEbWEAMElyM 1067x600 - El Salvador'un Bitcoin Cüzdanı 7 Eylül'de Çıkacak!
Nayib Bukele’nin Twitter’dan Paylaştığı Bitcoin ATM’leri

El Salvador’un Yeni Bitcoin Cüzdanı: Chivo

Nayib Bukele, Chivo Cüzdanını Haziran ayında duyurmıştı. Ayrıca Bukele, vatandaşların ilk kayıt olduklarında 30 dolarlık BTC alacaklarını söylemişti. Chivo’nun amacı ise bir mobil ödeme sistemi uygulaması gibi günlük bir cüzdan olarak hizmet etmektir.

chıvo twıtter

ATM’lerin kullanıma sunulmasıyla beraber vatandaşlar daha önce aşına olduğu ATM’lerden parasını çekebilecek. Böylelikle El Salvador gerekli altyapıyı oluştururken vatandaşlarına rahat bir geçiş sağlamış olabilir.

Ayrıca Ülke, aktif yanardağlarını Bitcoin madenciliği için kullanmayı planlıyordu. El Salvador bu planını açıkladığında, Bitcoin madenciliğinin çok fazla enerji tükettiğini havayı kirlettiğine dair söylemler vardı. Nayib Bukele’de yanardağlar üzerinden jeotermal enerjiyle Bitcoin madenciliği yapacağını açıklamıştı. Ancak bu konu hakkında yeni bir gelişme henüz yok.

El Salvador’un Bitcoin Kararı Eleştiriyle Karşı Karşıya

Muhalif partilerin üyeleri ve parlamento Bitcoin’i yasal para birimi haline getiren yasayı kabul ettikten kısa bir süre sonra yasayı sorguladı. Bazı üyeler bu kararın yanlış bulduğunu, Bitcoin’i yasal para birimi yapmanın sonuçlarını düşünmeden çok aceleyle verilen bir karar olduğunu savundu. El Salvador’un Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı, BTC’nin fiyat değişiminden dolayı maaş ödemeleri için ideal bir seçenek olmadığını söyledi.

Global yetkililer ve ticari firmalar da endişelerini dile getirdi. Uluslararası Para Fonu, kararın yasal ve makroekonomik sorunları olacağına inanırken, FATF ise kara para aklama konusunda endişeli. Fitch Ratings’e göre El Salvador’da Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesi sigortacılar için kredi sorunları yaratabileceğini söyledi.

Temmuz ayında yapılan bir ankete göre, nüfusun %54’ünün Bitcoin kararına katılmadığını gösterdi. Ayrıca ankete göre vatandaşların yaklaşık %50’si BTC hakkında hiçbir şey bilmediklerini söyledi.

aha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar