Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67144.01
-0.50%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3455.42
-1.70%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.98
1.91%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.9
-1.36%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Elon Musk, Sosyal Medya Platformu Mu Kuracak?

Elon Musk merkeziyetsiz bir sosyal medya platformu mu kuracak?

Clock
Paylaş
Elon Musk, Sosyal Medya Platformu Mu Kuracak?

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinde yine gündem oldu. Bu seferki gündem ise yeni bir sosyal medya platformu.

Bir süredir sosyal medya platformlarını eleştiren Musk, bu platformların reklamsız ve tarafsız olması gerektiğini düşünüyor. Bunu Twitter üzerinden birçok kez dile getiren Elon Musk’a bir kullanıcı Musk’ı etiketleyerek “Bir sosyal medya platformu açmayı düşünmez misiniz?” diye sordu.

728×90 muhabbit - Elon Musk, Sosyal Medya Platformu Mu Kuracak?300x250 muhabbit - Elon Musk, Sosyal Medya Platformu Mu Kuracak?
https://twitter.com/PPathole/status/1507780749629730817

Kullanıcının “Açık kaynaklı, herkesin özgürce konuşabileceği, propagandanın az olduğu bir platform kurmayı düşünür müsün?” sorusuna, Elon Musk “Bu konuda ciddi düşüncelerim var.” şeklinde cevap verdi.

Sonrasında da Musk, İşleyen bir demokrasi için ifade özgürlüğü şarttır. Twitter’ın bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı olduğuna inanıyor musunuz? başlığı altında bir oylama başlattı. Oylama sonucunda %70’den fazla Twitter kullanıcısı Twitter’da ifade özgürlüğünün olmadığını seçti.

Oylamanın sonuçlarını ciddiye alacağını belirten Musk, herkesin ciddi cevap vermesini istedi. Oylama sonrasında da kullanıcılara tekrardan Yeni bir platform gerekli mi?” diye sordu. Gelen yorumlar ise çoğunlukla “Evet daha özgür yazı yazabilecek bir platform istiyoruz.” şeklinde oldu.

Merkezi platformlarda her zaman bir taraf olduğunu savunan kullanıcılar merkeziyetsiz bir platformun daha işlevsel olacağını düşünüyor. Hâlihazırda bazı merkeziyetsiz sosyal medya platformları bulunuyor. Ancak hiçbiri Twitter kadar yüksek kullanıcı sayısına sahip değil.

Merkeziyetsiz sosyal medya platformlarından bazıları şunlardır; Mastodon, Diaspora, Misskey, Friendica, Pleroma ve Twister.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar