Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51605.63
1.95%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3002.77
3.24%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.71
4.08%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $379.5
1.99%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Eswar Prasad: Kripto Paralar Finansal İstikrarsızlığa Yol Açabilir!

Ekonomi profesörü uyardı! Kripto paralar parasal ve finansal istikrarsızlığa katkı sağlayabilir.

Clock
Paylaş
Eswar Prasad: Kripto Paralar Finansal İstikrarsızlığa Yol Açabilir!

Nandlal P. Tolani Ticaret Politikası Kıdemli Profesörü ve Cornell Üniversitesi ekonomi profesörü olan Eswar Prasad, yakın zaman önce CNBC’de yayınlanan bir programda kripto para birimleri hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Binance BannerBinance Banner

Daha önce Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) araştırma bölümünde Mali Çalışmalar Bölümü başkanı ve IMF’nin Çin bölümünün başkanlığını da yapan Prasad şu açıklamada bulundu:

“Kripto para birimleri, özellikle yatırımcı korumasından yoksun büyük ve düzensiz bir finansal sistem ortaya çıkarsa, parasal ve finansal istikrarsızlığa katkıda bulunabilir.”

Profesörün açıklaması, IMF tarafından yakın zamanda yayımlanan ve kripto para biriminin artan popülaritesinin finansal istikrar için bir tehdit oluşturabileceğine dikkat çeken bir raporun ardından geliyor.

Programda, Profesör Prasad’a kripto para birimlerinin ekonomik eşitsizliği nasıl artırabileceği sorulduğunda ise şu açıklamaya yer verdi:

“Kripto para birimleri ve altında yatan teknoloji, dijital ödemeleri ve diğer finansal ürün ve hizmetleri kitlelere kolayca erişilebilir hale getirerek finansı demokratikleştirme vaadini yerine getiriyor. Ancak dijital erişim ve finansal okuryazarlıktaki mevcut eşitsizlikler nedeniyle, eşitsizliği daha da kötüleştirebilirler.”

Buna ek olarak, kripto para birimlerine ve ilgili ürünlere yatırım yapmaktan kaynaklanan herhangi bir finansal riskin, özellikle naif perakende yatırımcılara ağır bir şekilde düşebileceğini de dile getirdi.

Cornell ekonomi profesörü ayrıca merkez bankası dijital para birimleri üzerine ise şu ifadelere yer verdi:

“Bence merkez bankası dijital para birimleri geleceğin yolu. Ancak her merkez bankası, parasının yasa dışı amaçlarla kullanılmadığından emin olmak isteyecektir, bu nedenle işlemler denetlenebilir ve izlenebilir olacaktır.”

Son dönemlerde kripto para birimleri ile ilgili açıklamalar ardı ardına gelmeye devam ediyor. Her alandan bir yetkilinin kripto paralar hakkında olumlu veya olumsuz görüşleri yayımlanıyor. Son olarak açıklama yapan İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe, kripto para endüstrisinin hızla büyüdüğü için düzenlemeye acilen ihtiyaç olduğunu ve bunun ülkenin mali durumu için risk oluşturabileceğini düşünmek için “çok iyi nedenler” olduğunu söyledi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar