Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63502
2.78%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3478.41
1.41%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.76
-2.62%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $415.1
1.15%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ethereum ana ağdaki Dencun yükseltmesi için tarih belirlendi

Clock
Paylaş
Ethereum ana ağdaki Dencun yükseltmesi için tarih belirlendi

Ethereum’un çekirdek ekibi bugün ana ağdaki Dencun yükseltmesi için belirledikleri tarihi duyurdu. Ekip, Dencun yükseltmesinin ana ağdaki (mainnet) dağıtım tarihinin 13 Mart 2024, saat 8:55 (ET) civarında olmasını bekliyor.

Ethereum Vakfı’ndan Tim Beiko, Dencun güncellemesinin 8626176 numaralı slotta etkinleştirileceğini söyledi. Bu güncellemede EIP-4844 Ethereum iyileştirme önerisi ile proto-danksharding özelliği devreye girecek.

Binance BannerBinance Banner

EIP-4844 iyileştirme önerisinin amacı

EIP-4844’ün amacı, merkeziyetsizliğe zarar vermeden Ethereum ölçeklendirmesinde büyük rol oynayan rolluplar’daki gas ücretlerini azaltmak ve işlem hacmini daha fazla genişletmek. Rollup’ların ortaya çıkış nedeni her ne kadar ölçeklendirme çözümü ve gas ücretlerini düşürmek olsa da, kullanıcılar hâlâ yüksek gas ücretleri ödemeye devam ediyor.

İşte bu noktada rollup’lardaki gas ücretlerine bir çözüm olarak veri blobları ortaya çıkıyor. Dencun yükseltmesi ile blob işlemleri ve geçici depolama tanıtılacak. EIP-4844, blok işleme sürelerini etkilemeden Ethereum işlemlerine daha fazla verinin dahil edilmesini sağlayarak off-chain “veri bloblarını” birleştirmeyi amaçlıyor. Bloblar; Ethereum’un zkSync, Optimism ve Arbitrum gibi layer 2 ağlarını daha iyi destekleyecek ve ağlar için veri depolama gereksinimlerini karşılayacak.

Bu son yükseltme, 17 Ocak’taki Goerli testnet, 30 Ocak’taki Sepolia testnet ve 7 Şubat’taki Holesky testnet aşamalarından sonra Dencun yükseltmesinin ana ağdaki dağılımı için son adım olacak.

Kaynak: The Block

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar