Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66311.81
-0.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3204.78
0.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.43
-2.29%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $607.7
1.57%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Ethereum Classic Ağını Saldırılardan Koruma Planı!

Bir haftada iki kez %51 saldırına maruz kalan Ethereum Classic, güvenlik önlemlerini geliştirecek.

Clock
Paylaş
Ethereum Classic Ağını Saldırılardan Koruma Planı!

Ethereum Classic (ETC) geliştirici ekibi Ethereum Classic Labs, ETC blockchainini başka saldırılardan korumak için bir plan açıkladı.

19 Ağustos tarihinde organizasyon, önümüzdeki üç ila altı ay boyunca ağ mimarisinde uzun vadeli değişikliklerin uygulanmasında derhal harekete geçmeyi önerdi. Geliştirici ekibi, blockchaine yapılan son saldırılar sonrasında çabalarını ağın güvenliğini iyileştirmeye odaklamaları gerektiğine karar verdi.

728×90 muhabbit - Ethereum Classic Ağını Saldırılardan Koruma Planı!300x250 muhabbit - Ethereum Classic Ağını Saldırılardan Koruma Planı!

Ethereum Classic Labs tarafından önerilen önlemler, tutarlı bir hashrate sürdürmek ve gerektiğinde hash oranını arttırabilmek amacıyla, madencilik havuzları ve madencilerle yapılacak bir iş birliğini içeriyor. Daha yüksek ve daha tutarlı bir hash oranı, ağa karşı yapılacak olan %51 saldırısının gerçekleşmesini daha pahalı bir hale getirecektir.

ETC İçin Alınacak Önlemler

Ethereum Classic Labs, ETC blockchainini etkileyen anormallikleri ve hash oranındaki ani artışları belirleyebilmek için gelişmiş ağ izleme teknolojisini de kullanmayı amaçlıyor. Geliştiricilerin diğer kısa vadeli önlemler arasında, beyaz listedeki adresler üzerinden kripto borsaları ile işbirliği, güvenli işlem onay süreleri belirleme ve blockchainin yeniden düzenlenmesini engellemeye yönelik bir tahkim sisteminin konuşlandırılması yer almakta.

Önerilen uzun vadeli çözümler arasında ise, ötesine geçildiğinde yeniden düzenlemenin gerçekleştirilemeyeceği “kontrol noktaları” oluşturan bir hard fark ile %51 direncinin artırılması ve yeni bir proof-of-work madencilik sistemine geçilmesi yer alıyor. Ayrıca geliştirici ekip, bir hazine sistemi oluşturmayı da önerdi, ancak böyle bir önerinin topluluk onayına ihtiyacı olacağını belirttiler.

Geçtiğimiz haftalarda belirttiğimiz gibi, Ethereum Classic %51 saldırısına maruz kaldı. Bildirilenlere göre saldırganlar, Ethereum Classic ağında 3.693 blok değerinde işlem geçmişini değiştirmiş. Tüm bu yaşanan olayların neticesinde yaklaşık 5.6 milyon dolar değerinde ETC iki kere harcandı.

Bu olaydan sadece birkaç gün sonra ise, ETC bir başka %51 saldırısına kurban gitti. Bu saldırıda ise ETC’nin 4.000’den fazla bloğu yeniden düzenlendi.

Yaşanan bu saldırılar ile birlikte, eğer gerekli güvenlik önlemleri alınmazsa, başta OKEx olmak üzere birçok kripto para borsası ETC’yi delist etmek için hazırlanıyor.

Görünüşe göre bu delist edilme haberleri, ETC geliştiricilerini harekete geçirmiş gibi görünüyor. Çünkü ETC’nin %51 saldırısına uğraması büyük oranda borsaları etkilemiş durumda.

Ethereum Classic’in ne olduğunu merak ediyorsanız eğer sizi şu tarafa alalım.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar