Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56919.75
1.28%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3244.38
0.19%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.11
-0.84%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.9
-1.54%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Ethereum Gas Optimizasyonları Bir Süre Gecikecek!

Ethereum’un gas ücretleri çok ciddi oranda yükselmiş durumda.

Clock
Paylaş
Ethereum Gas Optimizasyonları Bir Süre Gecikecek!

Ethereum ağının gas ücretleri, geçtiğimiz yıllara baktığımızda çok yüksek seviyelerde dolaşmakta. Bu durumdan dolayı, Ethereum geliştiricileri, Ethereum iyileştirme önerilerini tartışmak için Cuma günü bir toplantı gerçekleştirdi.

Binance BannerBinance Banner

Gündemdeki yüksek gas fiyatları ve sorunu hafifletme yolları hakkında birkaç tartışma noktası toplantının ana konusuydu. Bağımsız bir Ethereum araştırmacısı olan Alexey Akhunov, gas tokenlerinin varlığı ve fiyatların normalleşmesi hakkında birkaç yorum yaptı.

Mempool’un bu tokenleri basmak için belirli bir gas fiyatı teklif ettiği işlemlerle sık sık doldurulduğunu vurgulayan Akhunov, gaz emirlerinin kolayca iptal edilememesi ve bazı fiyat düşüş durumlarında yaşanan satın alımlar nedeniyle, fiyatların yapay olarak yüksek olduğunu söyledi.

Akhunov, gas tokenlarının temelini oluşturan geri ödeme mekanizmasını ortadan kaldırmaya yönelik bir teklif yaptı. Ayrıca Akhunov, gaz token basım büyüklüğünün mevcut gas kullanımının yalnızca yaklaşık %2’sini oluşturması gerektiğini kabul etti.

Ethereum Geliştiricileri Ağı Hafifletmeye Çalışıyor

Toplantıda ayrıca, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in ve çekirdek geliştirici Martin Swende tarafından desteklenen EIP hakkında konuşuldu.

EIP-2929 olarak dosyalanan teklif, belirli depolama işlemleri için gas maliyetlerini önemli ölçüde artırır. Ancak bu, olası Hizmet Reddi saldırılarına karşı bir koruma olarak yapılacak ve değişikliğin özellikleri, bazı işlemlerin aslında daha ucuz hale gelebileceği anlamına geliyor. Yine’de Akhunov, bu önerinin gerektirdiği karmaşık değişikliklere şüpheci bir yaklaşım sergiliyor.

Gas ücretlerini artırmak, mevcut ortamda mantıksız görünüyor, ancak bunu yapmak Ethereum geliştiricilerinin gelecekteki gas limiti artışları konusunda yardımcı olabilir. DoS saldırılarının tehditi, daha önce uygulanmak istenen limit artışlarını engellemiş durumda.

Genel kullanıcı deneyimi üzerine güçlü etkiye sahip olabilecek diğer bir EIP, EIP-2711’dir. Bu teklif, bir hesabın başka birinin işlem ücretini ödemesine ve gönderildikleri sırayla yürütülmesi garantili toplu işlemler oluşturmasına, ayrıca mempool’a ulaşan işlemler için otomatik bir zaman sınırına izin verebilir.

Geliştirici ekibinden Micah Zoltu, bu tür sistemlerin Uniswap gibi platformlarda bir uygulama katmanı olarak uygulandığı için, bu değişikliğin gas tasarrufu sağlayabileceğini söyledi. Bunu akıllı sözleşmelerle yapmak, işlemin başarısız bir işlem olarak dahil edileceği anlamına gelirken, bu teklif kapsamından işlemin süresi dolduktan sonra kaldırılacağı anlamına gelir.

Ancak bu teklif ile ilgili henüz herhangi bir karar alınmış değil.

Görünüşe göre şimdilik, Ethereum gas ücretleri tamamen artan talebin insafına kalacak.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar