Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60128.59
2.45%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3207.6
1.38%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.21
-0.19%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $538.7
0.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

Vitalik Buterin Yükselen Fee Sorununu Çözebilecek Mi?

Blok başına harcanabilecek gas miktarının artışı ise işe yaramış gibi görünmüyor.

Clock
Paylaş
Vitalik Buterin Yükselen Fee Sorununu Çözebilecek Mi?

Bildiğiniz üzere son dönemde DeFi uygulamalarının kullanımının artması ile birlikte Ethereum ağında transferler için ödene “fee”lerin miktarı oldukça yükselmişti. “Fee”lerin yükselmesi ise kullanıcılar tarafından kesinlikle istenmeyen bir durum.

Geçtiğimiz ay bu konu ile ilgili bir adım gelmişti. Ağ üzerinde blok başına harcanabilecek “gas” miktarında yüzde 25’lik bir artışa gidilmiş ve soruna bir miktar da olsa çözüm getirilmesi beklenmişti.

728×90 muhabbit - Vitalik Buterin Yükselen Fee Sorununu Çözebilecek Mi?300x250 muhabbit - Vitalik Buterin Yükselen Fee Sorununu Çözebilecek Mi?

Blok başına harcanabilecek gas miktarının artışı ise işe yaramış gibi görünmüyor. 18 Temmuz tarihinde Ethereum’da transfer maliyetleri son 2 yılın zirvesine ulaşmıştı. Gerek Tether (USDT) transferlerindeki artış gerek DeFi uygulamalarının kullanımının rekor derecede artması ağın trafiğini ciddi derecede etkilemiş durumda.

ethereum gas price muhabbit - Vitalik Buterin Yükselen Fee Sorununu Çözebilecek Mi?
Ethereum Blockchain

Buterin Desteğini Açıkladı

Vitalik Buterin attığı tweette “Ethereum Improvement Proposal (EIP) 1559“u desteklediğini açıça belli etti. Öneri ile birlikte Ethereum ağının “fee” modelinin tamamiyle değiştirilmesi amaçlanıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Buterin, özellikle yükselen “Fee”ler sebebiyle önerinin blockchain ağına uygulanması gerektiğini savundu.

Bahsi geçen öneri 2019’un Nisan ayında Ethereum geliştiricilerinden Eric Conner tarafından ortay çıkarılmıştı. Önerinin ağa uygulanması halinde transferler için kullanılan Ether’ler yakılacak.

Yeni “Fee” sisteminde ağın yoğunluğuna göre ayarlanan bir “base fee” bulunuyor. Bu minimum ücret ise ağın yoğunluğuna göre değişiklik gösteriyor.

Yeni sistemde cüzdanların tahmini “fee” hesaplaması yapmasına gerek kalmıyor. Fakat kişiler istedikleri takdirde madencilere “bahşiş” adı altında ekstra ödeme yapabiliyor.

RealT COO’su David Hoffman Medium hesabında paylaştığı yazısında “proposal”ı “puzzle”ın son parçası olarak tanımlıyor. Yeni fee sisteminin ağa dahil edilmesi halinde ise Ethereum ağının daha güvenli ve arz anlamında “kıt” olacağını savunmakta.

Sizce yeni fee sistemi Ethereum’un artan “fee” sorununu çözebilir mi?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar