Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68641.9
1.14%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3863.74
0.50%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.21
1.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $601.9
0.75%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ethereum Kodları GitHub’da Yayımlandı

Ethereum blockchain kodları GitHub üzerinden yayınlandı.

Clock
Paylaş
Ethereum Kodları GitHub’da Yayımlandı

Özel ağların Ethereum blockchaini üzerinde kurulmasına ya da oluşturulmasına izin verecek olan açık kaynak protokolü, dün itibariyle GitHub üzerinde yayınlanmış bulunuyor.

728×90 muhabbit - Ethereum Kodları GitHub'da Yayımlandı300x250 muhabbit - Ethereum Kodları GitHub'da Yayımlandı

Yayımlanma ile birlikte Microsoft ve ConsenSys’in ortak çalışması olan protokolün de halka açık hale gelmiş oldu.

Bildiğiniz üzere Ethereum blockchaininde gerçekleşen işlemler herkese açık ve herkes bu verilere erişebilmekte. Fakat veri gizliliği bazı şirketler için büyük önem barındırmakta. Bu noktada yeni geliştirmeler ile birlikte şirketler vey kurumlar kendi özel blockchain ağlarını Ethereum üzerinde oluşturabilecek. Bu ağlar ise birçok kişi tarafından Ethereum’un kurumsal versiyonu olarak tanımlanmakta.

Bu noktada halen Ethereum blockchaininden faydalanan şirketler bazı bilgileri açık olarak işlerken, bazı hassas verileri ise gizi olarak işleyebilecek. ConsenSys ise bu durum şöyle yorumluyor:

Yeni protokol Ethereum ağı üzerindeki, merkezi olmayan finans hizmetlerin veya bu kurumların varlıklarının izinsiz kişiler tarafından görülmesini engeller hale getirilmiş durumda. Bu sayede gizlilik çekincesi olan yatırımcılar da rahat bir şekide Ethereum ağına dahil olabilecek.

CONSENSYS

Yeni protokol ile birlikte “ürün alımı” da daha kolay bir şekilde ağ üzerinde gerçekleştirilebilecek. Satın alma, sipariş takibi, toplu indirim gibi özellikler artık akıllı sözleşmelerde var olabilecek ve bütün bu özellikler ise gerçek zamanlı olarak işlenebilir hale gelmiş olacak.

Yeni protokol diğer iş faaliyetlerinde de kullanılabilecek kadar esnektir. Protokol kodları herhangi bir iş koluna uygulanabilir ve genişletilebilir.

CONSENSYS

Protokol Kar Amacı Gütmeyen OASIS’e Devredildi

Microsoft ve ConsenSys tarafından geliştirilen kod, kamu malı haline getirilmesi amacıyla kar ama gütmeyen bir kuruluş olan OASIS’e bağışlanmış durumda. Çalışmaların kontrolü ve yönetimi OASIS, Ethereum Alliance tarafından ortak olarak sağlanacak.

Ethereum ağında geliştirilen kurumsallar için veri gizliliği sağlayan bir protokol kurumsalların Ethereum ağını daha aktif kullanmasına yol acaçaktır. Fakat şeffaflık ve açıklığın öncelik olduğu bir blockchain ağı üzerinde gizli verilerin tutulmaya başlanması Ethereum için bir değişiklik veya evrimin habercisi olabilir mi?

Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar