Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53464.98
3.75%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3130.39
2.25%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.44
4.54%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.5
2.49%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Vitalik Ethereum (ETH) 2.0 Yol Haritasını Açıkladı!

Buterin’in açıklamalarına göre bu yılın en önemli adımı Phase 0’ın (Aşama 09) başlatılması.

Clock
Paylaş
Vitalik Ethereum (ETH) 2.0 Yol Haritasını Açıkladı!

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin Ethereum (ETH) 2.0 Roadmap’ini açıkladı. Buterin’in açıklamalarına göre bu yılın en önemli adımı Phase 0’ın (Aşama 09) başlatılması.

Phase 0, Ethereum 2.0’ın ilk aşaması olacak. Bu güncelleme ile Proof of Stake, (PoS) başlatılmış olacak.

Binance BannerBinance Banner

Phase 0’ın başlatılma tarihi henüz tam olarak belirtilmiş olmasa da, Buterin açıklamasında güncellemenin “testnet”e çok yakın olduğunu belirtti.

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde başlatmayı planladığımız Phase 0 için, bir çok optimizasyon devam ediyor.

Vıtalık buterın

Ethereum 2.0 Roadmap

Phase 0’ın başlatılmasının ardından Ethereum 2.0 Proof of Stake algoritmasıyla çalışmaya başlayacak. Aşamalı olarak başlatılma sebebinin, yeni algoritmanın kapasitesini adım adım kanıtlamasına olanak sağlamak olduğunu belirten Buterin, Ethereum 2.0’ın herhangi bir başvuru almadan az sayıda validator (doğrulayıcı) ile başlatılacağını belirtti. Buterin ayrıca Phase 1’in daha sonra yayınlacağını özellikle belirtmiş durumda. Phase 1 ile birlikte de “sharding”in aktifleştirileceğini sözlerine ekledi.

Prysmatic Labs’ın bir duyurusuna göre ise Ethereum 2.0’ın, “Beacon Zinciri” olarak isimlendirilen merkezi bir zincir bulunduracağından bahsetmiş durumda. Bu merkezi zincir ise “shard” olarak isimlendirilen 64 adet yan zincirin kontrol ve koordinasyonunu sağlayacak.

Prysmatic Labs’tan yapılan açıklamaya göre bu “shard”lar bağımsız bir PoS sistemi olarak hareket edecek. Bu işlemle beraber de her “shard” tüm işlemleri zincire eklemek yerine belirli işlemleri ekleyecek. Yani bu işlemler aralarında bölüştürülecek. Ve bu dağıtım ise merkezi olan zincir tarafından yapılacak.

Bu parçalama işlemi, ölçeklenebilirlik adına büyük önem barındırmakta. Bu sayede ağ güvenlikten ve merkezi olmayan doğasından ödün vermeden ölçeklenebilirlik sorununa çözüm bulmuş olacak.

Bu işlemlerin hepsi problemsiz olarak çalışmaya başladığında ise Ethereum 1.0, 2.0 sistemi ile birleşerek geçiş tamamlanmış olacak.

Staking Endişeleri

Ethereum 2.0 geliştirme ekibi 5 Şubat’ta Reddit üzerinden bir AMA (soru sor) etkinliği düzenledi. AMA sırasında bir kişi PoS sisteminde görüldüğünü iddia ettiği servet eşitsizliğinden yakındı. Ve daha fazla paraya sahip olan kişilerin ağ tarafından daha fazla ödüllendirileceğini belirtti. Konuya Ethereum Vakfı’ndan Danny Ryan’ın cevabı ise şöyle oldu:

Her iki algoritmada da bir varlığa sahip olmak, varlık üzerinden kazanç sağlamaya izin verir. PoS’te ise sermayenin kazanımla eşleştirilmesi daha doğru ve daha adildir.

danny ryan

Eğere iddialar doğru ise Ethereum, faklı bir ölçeklendirme çözümü bulmuş gibi görünüyor. Yeni bulunan bu çözümün topluluk tarafında nasıl tepki göreceği merak konusu.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar