BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Vitalik Ethereum (ETH) 2.0 Roadmap’ini Açıkladı

Buterin’in açıklamalarına göre bu yılın en önemli adımı Phase 0’ın (Aşama 09) başlatılması.

Yayın:

-

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin Ethereum (ETH) 2.0 Roadmap’ini açıkladı. Buterin’in açıklamalarına göre bu yılın en önemli adımı Phase 0’ın (Aşama 09) başlatılması.

Phase 0, Ethereum 2.0’ın ilk aşaması olacak. Bu güncelleme ile Proof of Stake, (PoS) başlatılmış olacak.

Phase 0’ın başlatılma tarihi henüz tam olarak belirtilmiş olmasa da, Buterin açıklamasında güncellemenin “testnet”e çok yakın olduğunu belirtti.

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde başlatmayı planladığımız Phase 0 için, bir çok optimizasyon devam ediyor.

Vıtalık buterın

Ethereum 2.0 Roadmap

Phase 0’ın başlatılmasının ardından Ethereum 2.0 Proof of Stake algoritmasıyla çalışmaya başlayacak. Aşamalı olarak başlatılma sebebinin, yeni algoritmanın kapasitesini adım adım kanıtlamasına olanak sağlamak olduğunu belirten Buterin, Ethereum 2.0’ın herhangi bir başvuru almadan az sayıda validator (doğrulayıcı) ile başlatılacağını belirtti. Buterin ayrıca Phase 1’in daha sonra yayınlacağını özellikle belirtmiş durumda. Phase 1 ile birlikte de “sharding”in aktifleştirileceğini sözlerine ekledi.

Prysmatic Labs’ın bir duyurusuna göre ise Ethereum 2.0’ın, “Beacon Zinciri” olarak isimlendirilen merkezi bir zincir bulunduracağından bahsetmiş durumda. Bu merkezi zincir ise “shard” olarak isimlendirilen 64 adet yan zincirin kontrol ve koordinasyonunu sağlayacak.

Prysmatic Labs’tan yapılan açıklamaya göre bu “shard”lar bağımsız bir PoS sistemi olarak hareket edecek. Bu işlemle beraber de her “shard” tüm işlemleri zincire eklemek yerine belirli işlemleri ekleyecek. Yani bu işlemler aralarında bölüştürülecek. Ve bu dağıtım ise merkezi olan zincir tarafından yapılacak.

Bu parçalama işlemi, ölçeklenebilirlik adına büyük önem barındırmakta. Bu sayede ağ güvenlikten ve merkezi olmayan doğasından ödün vermeden ölçeklenebilirlik sorununa çözüm bulmuş olacak.

Bu işlemlerin hepsi problemsiz olarak çalışmaya başladığında ise Ethereum 1.0, 2.0 sistemi ile birleşerek geçiş tamamlanmış olacak.

Staking Endişeleri

Ethereum 2.0 geliştirme ekibi 5 Şubat’ta Reddit üzerinden bir AMA (soru sor) etkinliği düzenledi. AMA sırasında bir kişi PoS sisteminde görüldüğünü iddia ettiği servet eşitsizliğinden yakındı. Ve daha fazla paraya sahip olan kişilerin ağ tarafından daha fazla ödüllendirileceğini belirtti. Konuya Ethereum Vakfı’ndan Danny Ryan’ın cevabı ise şöyle oldu:

Her iki algoritmada da bir varlığa sahip olmak, varlık üzerinden kazanç sağlamaya izin verir. PoS’te ise sermayenin kazanımla eşleştirilmesi daha doğru ve daha adildir.

danny ryan

Eğere iddialar doğru ise Ethereum, faklı bir ölçeklendirme çözümü bulmuş gibi görünüyor. Yeni bulunan bu çözümün topluluk tarafında nasıl tepki göreceği merak konusu.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Kısa Vadeli İşlemler Chainlink Rallisi Başlattı!

Chainlink rekor bir yükselişle fiyatını %52 arttırdı.

Yayın:

-

chainlink

DeFi tokenı Chainlink fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Token fiyatını %52 oranında artırarak 13.8799 $’a ulaşmış durumda.

Son 24 saatte LINK, Binance borsasında 9.05 $’dan 13.8799 $’a kadar yükseldi.

LINK-USDT Günlük Grafiği Kaynak: TradingView

Chainlink güçlü bir yükseliş eğilimi gösterdiği sırada, Oracle sistemleri için bir ağ olarak çalışan rakibi Band, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.44 $’a kadar çıktı ve %50’lik bir artış gösterdi.

Chainlink Rallisinin Ardında Ne Var?

LINK’in ani yükselişi, büyük olasılıkla vadeli işlem piyasasındaki kısa vadeli sözleşmelerin çoğalmasından kaynaklandı. Link sürekli olarak yükselirken, fonlama oranı %-0.02’de kaldı.

Kripto vadeli işlemler piyasası, piyasanın dengeli olmasını sağlamak için “finansman” adı verilen bir mekanizma kullanır. Pazar, alıcıları doğru bir şekilde yönlendirirken, aynı zamanda alıcılar satıcıları teşvik etmek durumundadır.

Örnek olarak, Binance Vadeli İşlemler’de Chainlink’e kısa vadeli işlem yapan çok sayıda kullanıcı varsa, fonlama oranı negatife dönecektir. Bu durumda, kısa vadeli sözleşme sahiplerinin ve satıcıların pozisyonlarını korumak için uzun vadeli sözleşme sahiplerine ödeme yapması gerekir.

Geçtiğimiz birkaç saat boyunca, LINK fiyatı yükseldi ve Binance Vadeli İşlemlerindeki fonlama oranı negatif kaldı. Bu, fiyat yükselirken birçok tüccarın kısa vadeli sözleşme yaptığının bir göstergesidir.

Sürekli olarak kısa vadeli sözleşme döngüsü, bir sıkışıklığa sebep oldu ve bu da satın alma talebini artırdı.

Benjamın Blunts mahlaslı bir tüccar, LINK’in teorik olarak kısa vadeli işlemlere hitap ettiğini ve piyasa duyarlılığından bu durumun yaşandığını vurguladı.

Blunts konu hakkında şunları söyledi

Aslında kısa süre içinde kısa vadeli pozisyon aramaya başlamıştım, ancak görünüşe göre herkes benim yaptığım şeyi yapıyor. Bu yüzden sanırım bir kez daha yükseliş eğilimini bekleyeceğim. Şu anda en güçlü ve en hızlı atın önünde durmak ile ilgilenmiyorum.

Zeus Capital ve LINK

Görünüşe göre Zeus Capital, LINK ile ilgili manipülatif yorumlar paylaşmış. Firmanın 9 Ağustos tarihinde paylaştığı bir yazı ise şu şekilde:

Hızlı zengin olma hikayesi, manipülasyonun gerçek göstergesidir. Yalnızca LINK’lerinizi 0 $’a ulaşmadan önce satarsanız kazanabilirsiniz.

“Light” isimli bir kripto para birimi yatırımcısı, bu açıklamadan sonra Zeus Capital’in görünüşe göre ciddi oranda kısa vadeli pozisyonunun olduğunu ileri sürdü.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum Geliştiricileri %51 Saldırılarından Endişeli!

Ethereum geliştiricileri, potansiyel %51 saldırıların önüne geçmek için fikirlerini paylaştı.

Yayın:

-

ethereum geliştiricileri

Cuma günü yapılan Core Devs toplantısında, Ethereum geliştiricileri, başarılı %51 saldırılarını önleyebilmek için alınması gereken potansiyel önlemleri tartıştı.

Tartışma, bu hafta Ethereum Classic’e yapılan saldırı dolayısıyla konuşuldu.

Tartışma esnasında, Ethereum geliştiricileri bu saldırılara karşı ek önlemler alıp almamalarını ve bu tür önlemlerin nasıl uygulanması gerektiği hakkında konuştu.

Düzenleme Sınırını Aşağı Çekmek

Blockchain’in yeniden düzenlenmesine karşı potansiyel bir önlem olarak, blockchain geçmişini her noktadan sonra kayıt edecek bir node düzeyinde kontrol noktaları oluşturmaktır. Bu kontrol noktasının ötesinde önerilen herhangi bir blockchain değişikliği nodelar tarafından reddedilecektir.

Blockchainin yeniden düzenlenmesi, yaygın olarak kabul edilen versiyondan daha yüksek miktarda hash gücüne sahip alternatif bir blockchain madenciliğine dayanıyor. Nakamoto konsensüsünün kuralları nedeniyle, daha yüksek bir çalışma kanıtına sahil olan zincir, nodelara yayınlandığında otomatik olarak orijinalinin yerini alır.

Geth istemcisinin geliştiricisi Peter Szilagyi, yazılımın 90.000 bloktan veya iki haftadan daha derin yeniden yapılanma süreçlerini zaten reddettiğini söyledi. Ancak bu durum, ETC’de yaklaşık 4.000 blok üzerinen gerçekleşen saldırıdan çok daha yüksek olarak kayıtla geçti.

Bu eşimin düşürülmesi benzer saldırandan korunmaya yardımcı olabilirken, OpenEthereum’dan Alexey Akhunov, çok düşük sınırların beklenmedik sonuçlara yol açabileceğini belirtti.

Önlemler Etkisiz Olabilir

ETC blockchain’inin derinliğin kısmi olarak daha önceki saldırılar dolayısıyla belirgin durumda. Bu durum, borsaların mevduatları kabul etmesi için onay eşiğini büyük ölçüde yükseltmesine sonuç oldu.

Szilagyi, Ethereum için binlerce bloğa gerek olmadığını söyledi. Merkezi olmayan borsalar, işlemleri sansürleyerek ve yalnızca birkaç bloğun yeniden düzenlenmesi ile bilgisayar korsanları kazanç sağlayabilir. Ayrıca düşük bir kontrol noktası sınırı ayarlamak, önemli kullanılabilirlik sorunlarına sebep olabilir.

Slizagyi sözlerine şöyle devam etti:

Ağda %51 saldırısı olduğunu kabul ettiğimizde birçok şeyin bozulmaya başladığını vurgulamak istedim.

Ethereum geliştirici şirketi PegaSys’dan bir geliştirici olan Tim Beiko, ETC’nin durumunun farklı olabileceğini söyledi. Çok daha küçük ve daha az değerli bir blockchain olması sebebiyle, %51 saldırısını yapmak daha kolaydır.

Tartışmanın sonunda, geliştiriciler sorunların üzerinde durmayı ve Ethereum’un dayanıklılığına yönelik potansiyel iyileştirmeler üzerinde durmayı kabul etti.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.


Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184

Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184