Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67815.99
-2.88%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3783.71
1.66%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.22
-4.35%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.7
-3.88%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ANALİZ

DeFi’da 1 Milyar Dolar Barajı Artık Aşıldı!

DeFipulse’dan alınan veriye göre Defi’de kilitli kripto paraların değeri artık 1 milyar USD.

Clock
Paylaş
DeFi’da 1 Milyar Dolar Barajı Artık Aşıldı!

DeFi’de 1 Milyar USD barajı aşıldı. DeFipulse’tan alınan veriye göre Defi’de kilitli kripto paraların toplam değeri artık 1 milyar USD.

7 Şubat itibariyle Ethereum spot market fiyatı $220 barajını zorluyor. Ethereum bir günde 4%,bi haftada ise 22% değer kazanmış durumda. Bu artışta DeFi’de kilitli kripto paralar sebebiyle DeFi ağının değeri de yükselişte.

728×90 muhabbit - DeFi'da 1 Milyar Dolar Barajı Artık Aşıldı!300x250 muhabbit - DeFi'da 1 Milyar Dolar Barajı Artık Aşıldı!

Kısaca DeFi, Decentralized Finance anlamına gelir. Blockchain ağı üzerinde kredi verme, borç alma gibi finansal işlemlerin aynısı gerçekleşebiliyor. Bu sistem dijital varlık sektöründe klasik bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebildiğinin en güzel kanıtı ve kısayolu.

DeFiPulse’un analizine göre, Ethereum üzerinde kurulu merkezsiz uygulamalar(Dapps), akıllı sözleşmeler ve protokollerin toplamı bu miktarı oluşturmakta. MakerDao ve Stablecoin Dai bunun içinde neredeyse 60% gibi büyük bir paydayı oluşturmakta. 2019’da bugün DeFi ağında kilitli olan değerlerin toplamı 276 milyon idi. Bu da yaklaşık bugünkü rakamın dörtte birine tekabül ediyor. Diğer bir deyişle bir yıl içerisinde DeFi ağı 4 kat büyümüş de denilebilir. Ağda MakerDao’nun ardından gelenler şu şekilde sıralanıyor. Listede Lightning Network’te bulunuyor.

DeFi ağındaki toplam değer anlık olarak değişiyor. Çünkü sözleşmelerde tutulan Ethereum(ETH) ve ERC-20 Token’lerin anlık olarak USD cinsinden spot market fiyatı baz alınarak bu toplam elde ediliyor. Bu nedenle Ethereum ve diğer tokenlerin fiyat değişiklikleri DeFi değerine direkt olarak etki etmekte.

Ethereum Fiyatı İle Korelasyon

Bazı analizlelere göre ise, DeFi ile Ethereum fiyatı arasında her ne kadar bir korelasyon bulunsa da aslında DeFi, direkt olarak Ethereum fiyatına bağımlı değil. Geçtiğimiz Haziran ayındaki Ethereum’daki fiyat düşüşüne rağmen Dapp’lar gelişimine ve büyümesine devam etmişti. DeFi ağı 2020 yılında gelişimini sürdürüp yıla damgasını vurmayı başabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar