Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56863.14
0.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3242.98
0.09%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.07
-1.71%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.7
-1.52%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ANALİZ

Ethereum Madencilerinin Geliri, Bitcoin Madencilerini Geçti!

Madenciler günlük 77 milyon dolar kazanç seviyesine ulaştı.

Clock
Paylaş
Ethereum Madencilerinin Geliri, Bitcoin Madencilerini Geçti!

Ethereum madencileri, son birkaç gündür Bitcoin madencilerinden daha fazla gelir elde ediyor.

The Block’a göre, Ethereum madencileri, Bitcoin madencilerinin kazandığı 67 milyon $’a kıyasla Pazartesi günü itibariyle günlük 77 milyon $ gelir elde etmiş durumda. Bu arada elde edilen veriler 7 günlük hareketli ortalamayı içermektedir (7MDA), yani son yedi günün ortalaması olan bu veriler kısa vadeli bir eğilimi göstermektedir.

Binance BannerBinance Banner

Madencilik Gelirleri

Bu durum son aylarda sıkça yaşanır hale gelmiş durumda. Hatırlanacağı üzere Ethereum madencileri, bu yılın Şubat ayı başlarında ve Nisan sonlarında da Bitcoin madencilerinden daha yüksek gelir elde etti. Burada dikkat çeken bir nokta ise yıllardır nadir görülen bu olayın son zamanlarda daha sıklıkla gerçekleşmiş olmasıdır.

Madenci Gelirleri Neden Arttı?

Ethereum madencilerinin daha yüksek gelir elde etmelerinin nedenlerinden biri, ETH fiyatının son zamanlarda önemli ölçüde artış göstermesinden kaynaklanıyor. Bitcoin’e kıyasla son haftalarda yükselişini sürdüren Ethereum bu yıl içerisinde 730 dolardan 4.300 dolar seviyelerine kadar geldi.

Diğer bir önemli neden ise ağın yükselen işlem ücretlerinden kaynaklanıyor. Bilindiği üzere Ethereum madencileri, gas olarak bilinen ve ETH ile ödenen işlem ücretlerinden gelir elde ediyor ve yeni kripto para üretmek için sübvansiyonları bloke ediyor.

En Büyük Pay İşlem Ücretlerinin

Şu anda, Ethereum madencilerinin gelirinin % 40’ı gas ücretlerinden geliyor. Ancak Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559 ile ücretlerin bir kısmı madenciler yerine ağa gönderilecek.

Madencilik Geliri Oranı

Temmuz ayından itibaren, EIP 1559 başına iki ücret alınacaktır. Bunlardan biri taban ücret ve madenciler için bir katılım ücreti. Baz ücret yakılacak ve sadece dahil etme ücreti madencilere gidecek. Bilindiği üzere EIP’nin genel amacı, kullanıcılar için işlem ücretlerini azaltmaktır.

TradingView üzerinden alınan verilere göre an itibari ile 4300 dolar civarında işlem gören Ethereum, son 24 saat içerisinde %10’a yakın bir artış yaşadı. 500 Milyar $ piyasa değerine ulaşan kripto para birimi, günlük hacimde ise 55 milyar dolar ile rekor seviyelere ulaşmış durumda.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar