BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Ethereum Tabanlı Merkez Bankası Dijital Parası Geliyor!

Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’nda ConsenSys kurucu ortağı Joseph Lubin, Ethereum tabanlı Merkez Bankası Dijital Parası (CDBC)’yi müjdeledi.

Yayın:

-

Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’nda ConsenSys kurucu ortağı Joseph Lubin, Ethereum tabanlı Merkez Bankası Dijital Parası (CDBC)‘yi müjdeledi.

ConsenSys Davos’ta, CDBC’na nasıl bir yaklaşım izlenebileceği ile ilgili “Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği” adında bir rapor sundu. Raporda Merkez Bankalarının para üzerindeki kontrollerini sürdürebilmeleri için dijital para devrine geçtikleri düşünülürken Ethereum’un, onları ulaşmak istedikleri noktaya ulaştırabilecek izin verilen bir Blockchain olduğu vurgusu yapılmıştı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri, dağıtılmış olsun olmasın tek bir kaynak olarak hareket eden bir defter kullanılarak açıklanan dijital varlıklardır. Son olarak, CBDC’nın arzı merkez bankası tarafından kontrol edilir. Bir CBDC, düzenlemenin bir banka tarafından değil, bir grup birey tarafından kontrol edildiği geleneksel bir kripto para birimi olan stablecoin’den farklıdır.

Ethereum Blockchain’i CBDC’ler için ideal!

ConsenSys, özellikle merkez bankaları aracıların node olarak hareket ettiği özel ve izin verilen bir Ethereum ağının kurulduğu bir model önermektedir. Bu da merkez bankalarının gerekli altyapıyı sağlama zorunluluğu olmadan para kontrolünü yapmalarını mümkün kılacaktır.

Merkez bankalarının, kendi aracılarının node olarak hareket ettiği büyük ölçekli, özel ve izin verilen Ethereum tabanlı bir ağ üzerinde CBDC işine girişmelerini öneriyoruz.

Şu anda kamudaki izinsiz Ethereum’un aksine, izin verilmiş Ethereum kurumsal düzeyde güvenlik ve performans sunabilecektir. Özel ve izin verilen Ethereum’un CBDC’nin gereksinimleri için mümkün olan en iyi Blockchain olacağını düşünüyoruz.

Ayrıca Yetki Belgesi konsensüsü (PoA) kullanan özel bir Ethereum Blockchain’i az bir maliyetle gerçek zamanlı varlık işlemleri yapabilir.

Bunun yanı sıra sistem ağdaki kritik iş verilerinin gizliliğini de sağlayabilir. Merkez bankası işlemlere kabaca bakabilse dahi bireysel ağ katılımcılarını veyahut bireysel işlemleri göremeyecektir. Bu da yetkili mercilere izlenebilirlik ve izleme şansı sağlayarak KYC/AML gibi ilgili yönetmeliklerin uygulanmasını destekleyecektir.

Şu anda hiçbir Blockchain bir işin yapılması için gereken işlem hacmi seviyesini destekleyecek teknolojiye sahip değildir ancak Ethereum Blockchain’i yakın zamanda bunu gerçekleştirebilecek gibi durmaktadır.

Dünya üzerinde birçok merkez bankası geçtiğimiz günlerde dijital paraları incelemek ve bulgularını paylaşmak amacıyla bir grup kurmuştu. Sonrasında birçok ülke (Çin, Japonya vb) kendi dijital parasını basacağını lanse etmişti. Bunun üzerine ConsenSys’ten Ethereum tabanlı merkez bankası dijital para hakkında açıklama gelmesiyle, sizce bundan sonraki ülke hangisi olacaktır?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Avustralya ve Singapur, Sınır Ötesi Ticaret İçin Blockchain Teknolojisini Kullanacak!

Avustralya Sınır Gücü, blockchain’in sınır ötesi ticareti daha basit hale getirip getiremeyeceğini görmek için Singapur ile ortaklık kurdu.

Yayın:

-

Avustralya ve Singapur, ticaret belgelerinin değişimini düzene sokmanın ve dijitalleştirmenin bir yolu olarak blockchain teknolojisini denemeye başladı.

Bu kapsamda Avustralya Sınır Gücü (ABF), dijital doğrulama sistemlerini test etmek için Singapur Gümrükleri ve Singapur Infocomm Medya Geliştirme Kurumu (IMDA) ile işbirliği içinde bir blockchain destekli ticaret denemesi başlattı. Ülkeler yapılan bu ortak çalışma ile, yönetim maliyetlerini düşürmeyi ve ticaret verimliliğini artırmayı hedefliyor. Yapılacak çalışmalar ile hem ABF’nin hükümetler arası defterinde hem de IMDA’nın, başta menşe sertifikaları olmak üzere elektronik belgeleri paylaşmak için TradeTrust platformunda dijital doğrulama platformları test edilecek.

Konu ile ilgili olarak ABF yetkilisi Michael Outram, denemenin ticaret ve uyumluluk kayıtlarının dijitalleştirilmesine yardımcı olacağını açıklayarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu girişim, Avustralya Ticaret Penceresinin gelecekteki mimarisi ve tasarımının bir parçası olarak kağıtsız ticareti ve güvenli dijital ticaret bilgi alışverişini içerecek.”

ABF, Sanayi, Bilim, Enerji ve Kaynaklar Bakanlığı tarafından yönetilen Ulusal Blockchain Yol Haritası kapsamında, denemeden çıkarılan dersler hakkında geri bildirim verecek ve bunları 2021’in başlarında planlanan bir keşif raporunda sunacak.

İlk olarak Ağustos ayında imzalanan Avustralya-Singapur Dijital Ekonomi Anlaşması (DEA) kapsamında, dijital ticaretin önündeki engelleri azaltmanın yanı sıra, işletmelerin ve tüketicilerin her iki ekonominin de dijitalleşmesine katılabilecekleri bir ortamı teşvik etmek için bir çerçeve belirlenmişti.

Son olarak yapılacak bu denemenin, Avustralya Hükümetinin ticarete uyum süreçlerini yeniden düzenleyecek ve dijitalleştirecek olan ve yakın zamanda duyurulan “Basitleştirilmiş Ticaret Gündemi”ni de desteklediği bildirildi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Nijerya Kripto Faaliyetlerini Genişletiyor!

Afrika’nın en büyük ekonomisine sahip olan ülke, kriptoların benimsenmesi için çalışmaları hızlandırıyor.

Yayın:

-

Nijerya Maliye Bakanlığı, Afrika’nın en büyük ekonomisinde benimsenmesini hızlandırabilecek bir hareket olan blockchain ve kripto para birimleri için yeni bir çerçeve geliştirmek üzere ülkenin menkul kıymetler düzenleyicisi ile görüştüğü bildirdi. 

Bakanlığa göre, ortaklıktan inşa edilecek yeni çerçeve, ülkedeki kripto tüccarlarının faaliyetlerini kontrol etmeye yardımcı olacak.

Nijerya tarafından çıkarılacak olan bu yeni çerçeve, Güney Afrika’nın ülkedeki kripto tüccarlarının kripto sektöründe yürütülen yasa dışı durumları kontrol etme faaliyetlerini düzenlemek için yaptığı son hamlelerin arkasından geliyor.

Maliye Bakanlığı ile SEC arasındaki ortaklık, 24 Kasım tarihinde FinTech sektörünün çeşitli kilit paydaşlarının katıldığı bir etkinlikte duyuruldu.  Bakanlığın danışmanı Armstrong Takang, etkinlikte yaptığı açıklamada, Nijerya hükümetinin ülkeyi kripto ve blockchain benimsemesini kullanarak ilerletmek için yeni bir fırsat gördüğünü söyledi. Ayrıca Takang, ülkenin kripto sektörünü ve üyelerini destekleyecek bir düzenleme oluşturmayı umduğunu da dile getirdi. 

Hatırlanacağı üzere Eylül ayında çeşitli yerel basında çıkan haberlere göre, Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dijital varlıkları menkul kıymet olarak sınıflandıracağını bildirmişti. Açıklamaya göre ülke, kripto sektöründe ticareti kendi kuralları uyarınca düzenlenmiş bir faaliyet olarak sınıflandıracak. Nijerya Merkez Bankası‘nın konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamasına rağmen, ülkedeki kripto meraklıları ve kullanıcıları, dijital varlıkların ticaretinin yakında hükümet tarafından yasal olarak tanınacağını düşünüyor.  

Bu kapsamda Nijeryalıların büyük bir yüzdesi, ülkenin halihazırda azalan ekonomisinin sert koşullarının neden olduğu son zorluklardan sonra şu anda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine artan bir şekilde ilgi göstermeye başladı.

Nijerya Merkez Bankası’nın kripto ticareti konusundaki duruşunun hala bilinmemesine rağmen, Binance gibi kripto borsaları, vatandaşlara yerel fiat para birimlerini kullanarak kripto satın alma erişimi sağlamak için ülkedeki büyük CBN kontrollü bankalarla ortaklıklar kurmaya başladı. Bununla birlikte, ülke dışındaki ödemeleri kolaylaştırmak isteyen birçok Nijeryalı, ödemelerini gerçekleştirmek için artık kripto varlıkları kullanıyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.