BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Ethereum’un Diğer Varlıklar İle İlişkisi

San Jose Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, 2017 Aralık’tan 2018 Aralık’a kadar tüm bir yılın verilerine bakarak Ethereum’un diğer varlıklar ile arasındaki ilişkiyi inceleyen bir makale yayınladı.

Yayın:

-

San Jose Eyalet Üniversitesi‘nden araştırmacılar, 2017 Aralık’tan 2018 Aralık’a kadar tüm bir yılın verilerine bakarak Ethereum’un diğer varlıklar ile arasındaki ilişkiyi inceleyen bir makale yayınladı.

San Jose Eyalet Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü’nden Artem Meshcheryakov ve Stoyu Inanov, uzun bir süredir kripto paraları ve dünya ekonomisine katkılarını inceliyorlardı.

Geçtiğimiz günlerde yayınladıkları makalede, Ethereum’un ikisi de blockchain teknolojisine dayandığı için Bitcoin ile çok karşılaştırıldığı ve ona benzer büyüme eğrileri yaşadığından bahsediliyordu.

Ancak Bitcoin ve Ether’in amaç olarak farklılıkları olduğunun da altı çiziliyor. Bitcoin’in kripto para borsasında dolara benzer bir duruş sergilediği belirtildi. Bitcoin’den 6 yıl sonra gelen Ether’in ise daha yenilikçi ve daha güvenli protokoller izlediği görülmekteydi. Bu yüzden farklı amaçlara hizmet ettikleri makalede altı çizilen bir noktaydı.

Koruma Amaçlı Ethereum

Ethereum’un diğer varlıklarla olan ilişkilerine bakıldığında ABD dolarına ve altına karşı güçlü bir direnç görevi gördüğü kaydedildi. Bununla birlikte Ethereum’un, S&P 500 adı verilen Standart & Poor’s 500 endeksine karşı bir koruma görevi olduğunu da belirlendi.

Ethereum’un altın ile ilişkisine bakıldığında, gün içi değişen değerlerinde altın piyasalarına karşı bir güvenli liman görevi gördüğü kanısına varıldı.

Döviz piyasalarında ise Ethereum’un, ABD dolarına karşı direnç görevinin yanı sıra gün içi değişiklikler baz alındığında çeşitlendirici olarak hareket ettiği belgelendi.

Daha önce Bitcoin’in diğer varlıklarla ilişkileri araştırılmıştı ancak Ethereum için bu bir ilk. Bu da makalenin özgün değerini arttıran bir durumdur. Ancak verilerin seçildiği sürenin yetersiz olması, kesin bir kanıya varmayı engellemektedir. Özellikle de veri alımı için seilen sürenin önemli bir yükseliş sonrası gelen kâr dönemine denk gelmesi sonuçların sorgulanmasına sebep olmuştur.

Sorgulanmayan ve daha kesin sonuçların alınması için en az dört senelik bir veri alınmalı ve buna göre hareket edilmeliydi. Yine de Ethereum’un diğer varlıklar ile ilişkisinin incelenmesi güzel bir araştırma konusudur, güzel bir gelişmedir.

İlerleyen günlerde Ethereum üzerinde yapılan bu araştırmanın, hem zaman aralığı hem de döviz piyasaları açısından genişletilmesinin daha sağlam sonuçlar getireceği düşünülmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Kısa Vadeli İşlemler Chainlink Rallisi Başlattı!

Chainlink rekor bir yükselişle fiyatını %52 arttırdı.

Yayın:

-

chainlink

DeFi tokenı Chainlink fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Token fiyatını %52 oranında artırarak 13.8799 $’a ulaşmış durumda.

Son 24 saatte LINK, Binance borsasında 9.05 $’dan 13.8799 $’a kadar yükseldi.

LINK-USDT Günlük Grafiği Kaynak: TradingView

Chainlink güçlü bir yükseliş eğilimi gösterdiği sırada, Oracle sistemleri için bir ağ olarak çalışan rakibi Band, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.44 $’a kadar çıktı ve %50’lik bir artış gösterdi.

Chainlink Rallisinin Ardında Ne Var?

LINK’in ani yükselişi, büyük olasılıkla vadeli işlem piyasasındaki kısa vadeli sözleşmelerin çoğalmasından kaynaklandı. Link sürekli olarak yükselirken, fonlama oranı %-0.02’de kaldı.

Kripto vadeli işlemler piyasası, piyasanın dengeli olmasını sağlamak için “finansman” adı verilen bir mekanizma kullanır. Pazar, alıcıları doğru bir şekilde yönlendirirken, aynı zamanda alıcılar satıcıları teşvik etmek durumundadır.

Örnek olarak, Binance Vadeli İşlemler’de Chainlink’e kısa vadeli işlem yapan çok sayıda kullanıcı varsa, fonlama oranı negatife dönecektir. Bu durumda, kısa vadeli sözleşme sahiplerinin ve satıcıların pozisyonlarını korumak için uzun vadeli sözleşme sahiplerine ödeme yapması gerekir.

Geçtiğimiz birkaç saat boyunca, LINK fiyatı yükseldi ve Binance Vadeli İşlemlerindeki fonlama oranı negatif kaldı. Bu, fiyat yükselirken birçok tüccarın kısa vadeli sözleşme yaptığının bir göstergesidir.

Sürekli olarak kısa vadeli sözleşme döngüsü, bir sıkışıklığa sebep oldu ve bu da satın alma talebini artırdı.

Benjamın Blunts mahlaslı bir tüccar, LINK’in teorik olarak kısa vadeli işlemlere hitap ettiğini ve piyasa duyarlılığından bu durumun yaşandığını vurguladı.

Blunts konu hakkında şunları söyledi

Aslında kısa süre içinde kısa vadeli pozisyon aramaya başlamıştım, ancak görünüşe göre herkes benim yaptığım şeyi yapıyor. Bu yüzden sanırım bir kez daha yükseliş eğilimini bekleyeceğim. Şu anda en güçlü ve en hızlı atın önünde durmak ile ilgilenmiyorum.

Zeus Capital ve LINK

Görünüşe göre Zeus Capital, LINK ile ilgili manipülatif yorumlar paylaşmış. Firmanın 9 Ağustos tarihinde paylaştığı bir yazı ise şu şekilde:

Hızlı zengin olma hikayesi, manipülasyonun gerçek göstergesidir. Yalnızca LINK’lerinizi 0 $’a ulaşmadan önce satarsanız kazanabilirsiniz.

“Light” isimli bir kripto para birimi yatırımcısı, bu açıklamadan sonra Zeus Capital’in görünüşe göre ciddi oranda kısa vadeli pozisyonunun olduğunu ileri sürdü.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Bitcoin ve S&P 500 Artık Korelasyon Halinde Değil!

Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyon gittikçe azalmaya başladı.

Yayın:

-

s&p 500

Kripto analisti Mati Greenspan, kripto varlıkları ile S&P 500 arasındaki korelasyonun, pandeminin erken dönemindeki yaşanan dramatik satışlardan bu yana önemli ölçüde düştüğünü söyledi.

5 Ağustos tarihli Quantum Economics bülteninde Greenspan, Bitcoin ve kriptonun “bir kez daha geleneksel pazarlardan bağımsızlığını iddia edebileceğini” belirtti. Bununla birlikte analist, corona virüsün ilk aşamalarında bile, piyasanın gevşek bir hal almaktan öteye gitmediğini ekledi.

Aşağıdaki grafik, Bitcoin’in S&P 500 ile 1 (mükemmel korelasyon) ila -1 (ters korelasyon) aralığını gösteriyor.

Bitcoin ve S&P 500 Arasındaki 90 günlük Korelasyon Kaynak: Mati Greenspan

Greenspan, “Bu yılın başlarında, bir çok varlığı etkileyen pandemi etkisi satış nedeniyle korelasyonun 0.6’ya yükseldiğini açıkça görebiliyoruz” dedi. “Ancak, şimdiki zamanda bakacak olursak bir kez daha 0.2’nin altına düşmüş durumdayız. Bu da temel olarak artık günlük bazda bir korelasyon olmadığının bir göstergesi.”

Ortak Piyasa Etkenleri

Bu pazar eğilimleri görünüşte farklı bir hale gelmesine rağmen, Greenspan hem hisse senedi hem de dijital dijital varlıkları yöneten en az bir ortak faktör olduğunu belirtti: Federal Rezerv.

Greenspan, “Fed para bastığı dönemlerde tüm piyasalarda fiyatları yukarı doğru yönlendiriyor.” dedi.

Boğa Gibi Görünüyor

2 Ağustos tarihinde verdiği bir röportajda Greenspan, “boğa piyasasının geri döndüğüne” inandığını söyledi. 22 Temmuz tarihinde ise Gemini isimli kripto borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss, Fed’in daha fazla teşvik harcaması ile “Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusu için zemin hazırlamaya” devam ettiğini söyledi.

Bu yazı itibarıyla, Bitcoin’in fiyatı 11.800 $’a kadar yaklaştı ve son 24 saat içinde %4.89 kadar yükseldi.

Bu dalgalanma, ABD hükümetinin 7 Ağustos tarihinde ikinci bir teşvik paketini açıklaması beklentileri üzerine gelmiş durumda.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.