BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Faiz Oranlarındaki Düşüş Sonrası Stablecoinler İçin Tehlike Kapıda

Stablecoin şirketlerinin nasıl para kazandığını biliyor musunuz?

Yayın:

-

stablecoin

ABD’de yaşanan faiz oranlarındaki düşüş, stablecoin piyasası için de önemli bir tehlike oluşturmakta. Yaşanan düşüşler sonrasında bazı stablecoin firmaları kepenk indirmek durumunda bile kalabilir.

Stablecoinleri kısaca tanımlamak gerekirse belki de “sentetik fiat para birimleri” biri yanlış olmayacaktır. Farklı kuruluşlar tarafından özelleştirilmiş para birimleri olarak da tanımlabilir.

Kuzey İrlanda Bankaları Kendilerine Ait Tasarımla Para Basabiliyor

Kuzey İrlanda bankalarının 2020 yılında bile kendilerine özel banknotlarını çıkarabildiğini duymuş muydunuz? Evet, aynen öyle. Bu banknotlar bildiğniz Bank of England’ın bastığı paralarla birebir aynı değere sahip ve aynı şekilde kullanılabiliyor. İrlanda’da oldukça sevilen bu özel banknotlar tüm Kuzey İrlanda’da geçerliliğe sahip.

Bu noktada stablecoinleri de İrlanda’da basılan bu paralara benzetebiliriz. Yani merkez bankasında basılan ve kabul göre bir paranın kopyası, stablecoinler de bu kopyanın dijitalleştirilmiş hali.

Banknotlar ve stablecoinler serbest bir şekilde elden ele dolaşabilirler. Bu sebeple bankalar arası yapılan transferler kadar takip edilebilir değildir. Bu paraların bir diğer ortak noktası ise bir kurum tarafından üretiliyor oluşları. Banknotlar Bank of Ireland veya Danske Bank tarafından basılırken, USD Coin (USDC) Circle tarafından Tether USD (USDT) ise Tether tarafından basılmaktadır. VE ayrıca iki tarafın kurumları da bu paraların değerini yönetmek ile sorumludur.

Stablecoin Şirketleri Nasıl Para Kazanıyor

Bu iki para biriminin başka bir ortak noktası da getirisinin yüzde 0 olmasıdır.

Peki bu kurumlar nasıl para kazanıyor. Danske Bank’ın veya stablecoin şirketlerinin gelir elde etme yolu işte tam bu noktada devreye giriyor. Yatırımcılar bu paraları alabilmek için karşılığında stablecoin şirketlerine ya da özel tasarım banknot basan (Danske Bank) bankalara para yatırmakta. Bu kurumlar ise aldıkları paraları ya faize ya da hazino bonosu gibi gelir getiren farklı yatırım enstrümanlarında kullanmakta. Ayrıca stablecoin sahiplerine de herhangi bir faiz ödemedikleri için bu yatırım araçlarından aldıkları faizler direkt olarak kurumun geliri haline gelmekte. Şirketler de stablecoinler karşılığı aldıkları bu paraların getirisi sayesinde sürdürülebilirliklerini sağlamakla kalmayıp, ciddi kazançlar elde ediyor.

Hızlı Bir Hesap

2019’un Temmuz ayında ABD Hazine Bonosu oranları yaklaşık yüzde 2.5’ti. Bu dönemde ise yaklaşık olarak 5 milyar $’lık bir stablecoin arzı mevcuttu.

Bu şirketlerin 4 milyar $’lık bono aldığını varsayalım. 1 milyar $’ı ise likidite için boşta tuttuklarını öngörelim. Bu yatırım ile şirket ay sonunda yaklaşık 100 milyon $’lık bir gelire sahip olmuş olacak. Rakamı hayal edebiliyor musunuz! Bu stablecoin işi, işte bu kadar değerli.

Fakat faiz oranlarının 0’a kadar düşmesi sebebiyle bu şirketler zor durumda kalmış durumda. Çünkü faiz yolu ile paradan para kazanamıyorlar.

Şirketler Nasıl Varlığını Sürdürecek

Faizlerin 0 olduğu bir noktada şirketlerin bu yöntemle para kazanması imkansız. Euro bölgesinden bir stablecoin olan EURS’in şirketi avrupada faizlerin 0’ın altında olması sebebiyle bir faiz geliri elde edemiyor. Üstüne üstlük geçtiğimiz sene 15 milyon EURO’luk bir maliyet tablosu da oluşturdu. Ofis kirası, maaşlar ve diğer gider kalemleri ile şirket 15 milyon EURO’luk bir maliyeti üstlenmiş durumda.

Bazı şirketler komisyon istemeye başlayabilir.

Bu noktada Tether, hali hazırda yatırımcılarından Tether’e dönüşüm için yüzde 0.1’lik bir komisyon almakta. Fakat Paxos ya da TrustToken dönüşüm işlemi için müşterilerinden herhangi bir komişyon talep etmemekte.

Stablecoin Bakiyelerine Negatif Faiz Uygulanabilir

Diğer bir seçenek ise negatif faiz. Komisyon geliri almayan stablecoin şirketleri negatif faiz seçeneğine de başvurabilir. Ancak bu işlemi halen ücretsiz yapan şirketler mevcut olursa kimse negatif faiz kapısı bulunan bir kurumun kapısını çalmayacaktır.

Tabi birden fazla iş koluna sahip stablecoin firmaları, bu maliyetleri diğer iş kollarına yükleme kabiliyetine de sahip olabilir. Sonrasında ise zamanla daha yüksek yomisyon içeren çeviri işlemlerini aktive edebilirler.

Tabi bunların işe yaramaması durumunda ise farklı iş kollarına sahip olmayan ya da müşterilerini komisyonlar sebebiyle kaybetmeye başlayan stablecoin firmaları kepenk indirmek zorunda kalabilir. Faizlerin bu seviyede seyrederken, kripto para piyasasında önemli büyüme emareleri gösteren stablecoinlerin geleceği nasıl olacak her birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Vitalik Buterin, Kendi Uygulama Mağazasını mı Oluşturacak?

Vitalik Buterin, App Store mu kuracak?

Yayın:

-

uygulama

30 Eylül 2021 tarihinden itibaren, Google App Store’daki tüm uygulamalara, tüm Uygulama İçi Satın Alımlar için Google’ın ödeme sistemini kullanma zorunluluğu getirilecek ve teknoloji devi her satın alımdan %30 kesinti yapacak.

Apple’ın App Store üzerindeki tüm uygulamalar için Uygulama İçi Satın Alımlar tekeline yönelik stratejiyi yakından inceleyen rapor, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’i Play Store ve App Store hakimiyeti ile mücadele etmek için rekabet ihtiyacını yeniden düşünmeye sevk etti.

Google’ın Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Sameer Samat’a göre:

Hangi tür işlemlerin Google Play’in faturalandırma sisteminin kullanılmasını gerektirdiği ve mevcut durumun kafa karışıklığına neden olduğu konusunda bir takım geri bildirimler aldık. Tüm geliştiricilere tutarlı ve adil bir şekilde uygulanabilmeleri için politikalarımızın net ve güncel olduğundan emin olmak istiyoruz. Bu nedenle, uygulamalarda dijital ürünler satan tüm geliştiricilerin Google Play’in faturalandırma sistemini kullanması bir gerekliliktir.

Buterin’in tepkisine göre, yeni politika, Rus geliştiriciyi “merkezsiz itibar sistemleri”ni denemeye itebilir. Bu ciddi bir şekilde düşünülmezse, daha merkezi bir aracının ortaya çıkmasına yol açabilir.

Vitalik Buterin konu hakkında şunları söyledi:

Açıkçası, sadece kendi uygulama mağazamızı kurmalıyız ve dolandırıcılıkları ortadan kaldırmak için merkezi olmayan sistemleri denemeliyiz.

Reddedilmesine rağmen, yeni politika bazı blockchain severleri arasında tartışmaya yol açtı.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

JPMorgan, S&P 500 Rallisi Başlayacak Diyor!

Bitcoin’in akıbeti ne olacak?

Yayın:

-

S&P 500

JPMorgan, S&P 500 için yüzde 10’luk bir ralli yaşanacağını ve ayrıca sanayi ve inşaat malzemesi stoklarının gelecek yıl ABD pazarlarından fayda sağlayan sektörler olacağını tahmin etti.

JPMorgan Private Bank’ın servet yönetimi kolundaki hisse senedi stratejisi başkanı Grace Peters, yatırımcıların koronavirüs salgını sonrasında ekonomik iyileşme sırasında yatırım portföylerine döngüsel risk eklemesi gerektiğini söyledi.

JPMorgan, S&P 500’ün 2020 sonunda 3.500 ila 3.600 arasına ve gelecek yıl bu zamanlara kadar 3.750’ye yükselmesini bekliyor. Bu S&P 500’ün 3.352’dek son kapanışından yüzde 10’luk bir büyüme.

Peters, geçmişte yapılan seçimlerin analizine dayanarak, yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinin uzun vadede hisse fiyatlarını artırma olasılığının düşük olduğunu belirtti. JPMorgan’ın 1930’lara kadar uzanan ABD seçimleri yıllarındaki pazar analizine göre, Başkan Donald Trump veya Joe Biden’ın kazanması “hisse fiyatlarını etkilemeyecek.”

JPMorgan’a göre S&P 500’ün yükselmesi beklense de, Bitcoin son zamanlarda zayıflık belirtileri gösteriyor. Bitcoin, basın zamanı itibarıyla 11.785 $’dan işlem görüyor. Bitcoin, bir süredir 11.000 $’ı geçmekte zorlanmakta.

Dünyanın en büyük kripto para biriminin sağlığı, geçtiğimiz hafta boyunca düşüş gösterdi. Kripto analiz firması Glassnode’a göre, Bitcoin ağına giren yeni katılımcılar azaldı ve BTC’nin yeni kullanıcılar ve yatırımcılar arasında benimsenmesi de pek artmadı.

Bitcoin’in ağ büyümesi geçen hafta 74 puandan 64 puana, %13,5’lik bir düşüş gördü. Glassnode konu hakkında şunları söyledi:

Ağ sağlığı, 39. haftada 74 puandan 64 puana düşerek %13.5 azaldı. Ağ büyümesi alt kategorisi, Bitcoin ağına katılan yeni kullanıcı sayısındaki düşüş sebebi ile 8 puan kaybetti. Bu arada, BTC işlemlerinin sayısı da düştüğü için ağ etkinliği 10 puan düştü.

Glassnode ayrıca, blockchain içi işlem likiditesinin artığını ve düşük döviz mevduatları nedeniyle ticaret likiditesinin de düştüğünü ekledi. Bitcoin, S&P 500 ile bir korelasyon gösterdi, ancak BTC ve borsa ile bir ayrışma var gibi görünüyor. Willy Woo, borsa çökerse Bitcoin’in yakında borsadan ayrışacağını tahmin etmişti. Bu durumda, S&P 500 yükselişe geçerse, belki Bitcoin’de büyüme görebilir.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.