BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Faiz Oranlarındaki Düşüş Sonrası Stablecoinler İçin Tehlike Kapıda

Stablecoin şirketlerinin nasıl para kazandığını biliyor musunuz?

Yayın:

-

stablecoin

ABD’de yaşanan faiz oranlarındaki düşüş, stablecoin piyasası için de önemli bir tehlike oluşturmakta. Yaşanan düşüşler sonrasında bazı stablecoin firmaları kepenk indirmek durumunda bile kalabilir.

Stablecoinleri kısaca tanımlamak gerekirse belki de “sentetik fiat para birimleri” biri yanlış olmayacaktır. Farklı kuruluşlar tarafından özelleştirilmiş para birimleri olarak da tanımlabilir.

Kuzey İrlanda Bankaları Kendilerine Ait Tasarımla Para Basabiliyor

Kuzey İrlanda bankalarının 2020 yılında bile kendilerine özel banknotlarını çıkarabildiğini duymuş muydunuz? Evet, aynen öyle. Bu banknotlar bildiğniz Bank of England’ın bastığı paralarla birebir aynı değere sahip ve aynı şekilde kullanılabiliyor. İrlanda’da oldukça sevilen bu özel banknotlar tüm Kuzey İrlanda’da geçerliliğe sahip.

Bu noktada stablecoinleri de İrlanda’da basılan bu paralara benzetebiliriz. Yani merkez bankasında basılan ve kabul göre bir paranın kopyası, stablecoinler de bu kopyanın dijitalleştirilmiş hali.

Banknotlar ve stablecoinler serbest bir şekilde elden ele dolaşabilirler. Bu sebeple bankalar arası yapılan transferler kadar takip edilebilir değildir. Bu paraların bir diğer ortak noktası ise bir kurum tarafından üretiliyor oluşları. Banknotlar Bank of Ireland veya Danske Bank tarafından basılırken, USD Coin (USDC) Circle tarafından Tether USD (USDT) ise Tether tarafından basılmaktadır. VE ayrıca iki tarafın kurumları da bu paraların değerini yönetmek ile sorumludur.

Stablecoin Şirketleri Nasıl Para Kazanıyor

Bu iki para biriminin başka bir ortak noktası da getirisinin yüzde 0 olmasıdır.

Peki bu kurumlar nasıl para kazanıyor. Danske Bank’ın veya stablecoin şirketlerinin gelir elde etme yolu işte tam bu noktada devreye giriyor. Yatırımcılar bu paraları alabilmek için karşılığında stablecoin şirketlerine ya da özel tasarım banknot basan (Danske Bank) bankalara para yatırmakta. Bu kurumlar ise aldıkları paraları ya faize ya da hazino bonosu gibi gelir getiren farklı yatırım enstrümanlarında kullanmakta. Ayrıca stablecoin sahiplerine de herhangi bir faiz ödemedikleri için bu yatırım araçlarından aldıkları faizler direkt olarak kurumun geliri haline gelmekte. Şirketler de stablecoinler karşılığı aldıkları bu paraların getirisi sayesinde sürdürülebilirliklerini sağlamakla kalmayıp, ciddi kazançlar elde ediyor.

Hızlı Bir Hesap

2019’un Temmuz ayında ABD Hazine Bonosu oranları yaklaşık yüzde 2.5’ti. Bu dönemde ise yaklaşık olarak 5 milyar $’lık bir stablecoin arzı mevcuttu.

Bu şirketlerin 4 milyar $’lık bono aldığını varsayalım. 1 milyar $’ı ise likidite için boşta tuttuklarını öngörelim. Bu yatırım ile şirket ay sonunda yaklaşık 100 milyon $’lık bir gelire sahip olmuş olacak. Rakamı hayal edebiliyor musunuz! Bu stablecoin işi, işte bu kadar değerli.

Fakat faiz oranlarının 0’a kadar düşmesi sebebiyle bu şirketler zor durumda kalmış durumda. Çünkü faiz yolu ile paradan para kazanamıyorlar.

Şirketler Nasıl Varlığını Sürdürecek

Faizlerin 0 olduğu bir noktada şirketlerin bu yöntemle para kazanması imkansız. Euro bölgesinden bir stablecoin olan EURS’in şirketi avrupada faizlerin 0’ın altında olması sebebiyle bir faiz geliri elde edemiyor. Üstüne üstlük geçtiğimiz sene 15 milyon EURO’luk bir maliyet tablosu da oluşturdu. Ofis kirası, maaşlar ve diğer gider kalemleri ile şirket 15 milyon EURO’luk bir maliyeti üstlenmiş durumda.

Bazı şirketler komisyon istemeye başlayabilir.

Bu noktada Tether, hali hazırda yatırımcılarından Tether’e dönüşüm için yüzde 0.1’lik bir komisyon almakta. Fakat Paxos ya da TrustToken dönüşüm işlemi için müşterilerinden herhangi bir komişyon talep etmemekte.

Stablecoin Bakiyelerine Negatif Faiz Uygulanabilir

Diğer bir seçenek ise negatif faiz. Komisyon geliri almayan stablecoin şirketleri negatif faiz seçeneğine de başvurabilir. Ancak bu işlemi halen ücretsiz yapan şirketler mevcut olursa kimse negatif faiz kapısı bulunan bir kurumun kapısını çalmayacaktır.

Tabi birden fazla iş koluna sahip stablecoin firmaları, bu maliyetleri diğer iş kollarına yükleme kabiliyetine de sahip olabilir. Sonrasında ise zamanla daha yüksek yomisyon içeren çeviri işlemlerini aktive edebilirler.

Tabi bunların işe yaramaması durumunda ise farklı iş kollarına sahip olmayan ya da müşterilerini komisyonlar sebebiyle kaybetmeye başlayan stablecoin firmaları kepenk indirmek zorunda kalabilir. Faizlerin bu seviyede seyrederken, kripto para piyasasında önemli büyüme emareleri gösteren stablecoinlerin geleceği nasıl olacak her birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Bolt Labs Tezos için Özel Ödeme Yöntemi Geliştiriyor!

Bolt Labs, kullanıcılarına gizlilik özelliklerini sunabilecek bir platform oluşturmak adına Tezos ile iş birliği yaptı.

Yayın:

-

Bolt Labs, geliştirdikleri teknolojinin bir sonraki güncelleme ile uygulamak için Tezos’un geliştiricisi Nomadic Labs ve Metastate ile bir ortaklık kurdu.

Lightning Network’e benzer bir şekilde çalışan zkChannels, zero-knowledge proofs protokolü ile donanmış bir ödeme kanalı görevini görüyor. Fakat, Bitcoin blockchaininin üzerine kurulmuş olan ödeme çözümü Lightning ile ilgili bir takım problemler mevcut. Sorun, belirli durumlarda, diğer kişilerin fiili banka hesaplarının görüntülenebilir durumda olması. zkChannel’ın planı ise bu durumu düzeltmek ve kullanıcılarına tam olarak gizlilik avantajı sunmak.

Bolt Labs paylaştığı bir yazıda, bölünmüş ödeme gibi projeler ile kullanıcılara farklı yollar sunmak istediğini paylaştı.

Bolt Labs

Bolt Labs, 2018 yılında J. Ayo Akinyele tarafından ve Zcash’in kurucu ortakları Ian Miers ve Matthew Green ile birlikte kuruldu. Başlatılan bu proje, Zcash’in kurucu ortağı Zooko Wilcox gibi çok sayıda melek yatırımcının yanı sıra Lemniscap, ve Xpring gibi bir çok yatırımcıların dikkatini çekti. Şirket, Nisan 2019’da yaklaşık olarak 1.5 milyon$ kadar bir fon elde etti.

Akinyele, ekibinin diğer blockchainler için bir test alanı oluşturabilmek adına Tezos ile birlikte kurulduğunu söylemişti.

Firmanın geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre;

Zcash ve Bitcoin’i Tezos ağına bağlamak için zkChannels üzerinden bir cross-chain kurmak ile ilgiliyiz. Niyetimiz DeFi uygulamalarına ek olarak katkı sağlamak.

Neden Tezos?

Tezos 2017 senesinde Initial Coin Offering (ICO) ile birlikte 232 milyon dolarlık bir fon sağladı. Yönetişim protokolünü benimsemiş bir defter teknolojisi olduğunu belirterek kendini halka sundu. Yani sistem, yönetişim prosedürleri ile birlikte periyodik bir şekilde güncellemeler alabilir. Misal, olası bir kötü niyetli madencilik planını açığa çıkaran akademik çalışmalar, makalenin yayınlanmasından kısa bir süre sonrasında sistemde yeni bir güncellemeye ön ayak oldu.

Akinyele, verdiği bir demeçte zkChannels’ın Bolt Labs’in ilk hesap modeli uygulaması olduğundan bahsetti. Firma ayrıca Bitcoin ve Zcash için özel bir kanal uygulamalarına sahip.

Akinyele son olarak, “Tezos’un yeni bir blockchain teknolojisi olduğunun farkındayız, ancak geliştiricilere sunduğu şeyler gerçekten benzersiz. Bundan dolayı Tezos ile birlikte çalışmaktan keyif alıyorum. dedi.

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Scam Olduğu İddia Edilen Kripto Para Borsası Kapatıldı!

Birleşik Krallık’ta scam olduğu düşünülen kripto para borsası GPay, önce tasfiye memurunca soruşturuldu daha sonra da kapatıldı.

Yayın:

-

Scam Olduğu İddia Edilen Kripto Para Borsası Kapatıldı!

Birleşik Krallık’ta scam olduğu düşünülen kripto para alım satım platformu GPay, önce tasfiye memurunca soruşturuldu daha sonra da kapatıldı.

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi 23 Haziran 2020 tarihinde, batmak üzere olduğu iddia edilen kripto para borsası GPay’e tasfiye memuru atamıştı. Tasfiye memurunun incelemeleri sonuca ulaştı, rapor yayınlanarak GPay kapatıldı.

GPay, XtraderFX veya Cryptopoint adlarıyla bilinen şirketin sosyal medya ve çevrim içi hizmet platformlarını kullanarak kullanıcı çektiği belirlendi. Şu girişimci bizi destekliyor, bu girişimci bizden yana şeklinde tanıtım yapan şirketin aslında yalan beyanda bulunduğu ortaya çıktı. Sözü edilen kişi veya kişilerce desteklenmediği ortaya çıkan kripto para borsası hakkında işlem başlatılması bekleniyor.

Bununla birlikte Birleşik Krallık’ın görevlendirdiği tasfiye memuru David Hill, GPay’in faaliyetlerini soruşturduğunda en az 108 kullanıcının 1,5 milyon sterlinden fazla para kaybettiği gerçeğini ortaya çıkardı. Kullanıcılarına yüksek kâr oranlarında, kazanım sağlayacaklarını ve “destekçileri” sayesinde herkesin cebine para gireceğini iddia eden şirketin, kullanıcılara kaybettirdiği 1,5 milyon sterlin hakkında hesap veremediği öğrenildi.

Tasfiye memuru David Hill’in ayrıntılı soruşturması sonucu, Birleşik Krallık 30 Haziran tarihinde GPay’in scam bir kuruluş olduğunu duyurdu. Raporda üstüne basa basa bu olayın cezasız kalmaması gerektiği savunuluyordu.

Genelde para yatırma veyahut çekme işlemlerinde kimlik fotoğrafı yollanması gibi bazı mevduatların sağlanması önerilir. Ancak “scam” kripto para borsası GPay’in kullanıcılarından bu ve bunun gibi mevduatları istemediği de öğrenildi.

Bununla birlikte GPay şirketinde olduğu gibi yanıltıcı beyan veyahut reklamlar ile müşteri çekmeye çalışan kurum veya kuruluşlarda bir artış olduğu belirlendi. Birleşik Krallık Reklam Standartları Kurumu bu durumun farkına varmış olmalı ki IAB ile el ele verip yalan beyanda bulunan, yanıltıcı reklamlara savaş açtı. Yanıltıcı reklamları tespit etmek ve kaldırmak amacıyla yeni bir sistem başlatılacak.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.