BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Fed Başkanı Powell: Libra Dijital Doları Ateşlemiş Olabilir

Fed Başkanı bugün kongreye yapacağı sunum öncesinde açıklamalarda bulundu. açıklamaları arasında dijital dolardan da bahseden Powell Libra’nın bir fitil ateşlemiş olabileceğini sözlerine ekledi.

Yayın:

-

Fed Başkanı Powell bugünkü açıklamalarında, Libra’nın dijital doları ateşlemiş olabileceğinden bahsetti. Başkan Powell bugün kongreye yapacağı sunum öncesinde açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamaları arasında “dijital dolardan” da bahseden Powell, Libra’nın bir fitil ateşlemiş olabileceğinden bahsetti.

Bildiğimiz üzere fiat paraları tokenize edip Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) konusunda ülkeler bir yarış içerisinde. Bu noktada bu zamana kadar en somut adımı atmış ülke Çin. Powell açıklamalarında, dijital dolar ile ilgili sözler de sarfetti.

Gerçekten bunun üzerinde çalışıyoruz. Şu anda geliştirilen bir çok projemiz var. Bunlar için çok fazla mesai ve efor harcıyoruz.

Fed Başkanı konuyla alakalı çok büyük bir rekabetin oluştuğundan bahsetti. Sektörde doları dijitalleştirme adına çalışan özel şirketler bulunduğundan da bahseden Powell, bunun dijital dolar çıkarma adına büyük bir baskı ortamı yarattığını sözlerine ekledi. Geçen yıl sosyal medya devi Facebook tarafından ortaya atılan ve birçok büyük şirket tarafından desteklenen Libra Projesi’nin, dijital doların gerekliliğini iyice gözler önüne serdiğini ve bunu için gerçek anlamda bir fitil yaktığını Başkan Powell kabul etti.

Libra bizi uyandırdı.

“Artık dijital dolar konusundaki geliştirmelerin hızlı bir şekilde gelebileceğini bildiren Powell, Libra projesi bizim için bir uyanıştı. Bu gibi verimli, hızlı ve geniş çaplı ağların dolar için de büyük önemi var sözlerini kullandı.

Fakat Powell Fed’in, resmi olarak direkt bir dijital dolar veya CBDC projesi yaratmaya başlamadığını özellikle vurguladı. Devamında ise “Abd ve Fed için halen yanıtlanması gereken bir çok soru işareti var.” dedi.

Bu soru işaretleri arasında siber sorunlar, gizlilik sorunları, var. Aynı zamanda birçok alternatif kendini gösteriyor ve göstermeye devam etmekte. Amacımız bu işi yapılacaksa en iyi şekilde yapmak.

Asya’daki ülkelerden bazılarının resmi olarak CBDC geliştirdiği biliniyor. Bu noktada Abd’nin nasıl bir karşılık vereceği büyük bir soru işareti. Yine de geçmişte bu konuyla alakalı tamamen negatif konuşan yöneticilerin artık daha ortada konuşmaları yakın zamanda dijital doların ortaya çıkışıyla alakalı ipucu verebilir. Aldığı büyük eleştirilere rağmen gerçekten de Libra, dijital doların fitilini ateşlemiş olabilir mi ?

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Rusya Merkez Bankası’ndan Önemli Açıklama

Açıklamaya göre kripto para birimleriyle yapılan her işlem kara para aklama potansiyeli taşıyor.

Yayın:

-

By

rusyada bitcoin engellendi

Rusya Merkez Bankası’ndan önemli bir açıklama geldi. Açıklamaya göre kripto para birimleriyle yapılan her işlem kara para aklama potansiyeli taşıyor. Merkez Bankası tarafından bugün yayınlanan rapora göre, şüpheli işlemler için bir dizi yeni kural yayınlandı. Ve bir çok yeni madde şüpheli işlem kategorisine eklendi. Güncelleme ile birlikte artık, kripto para birimleriyle yapılan her türlü transfer, potansiyel kara para aklama işlemi olarak değerlendirilip incelenecek.

Benzer bir açıklamanın ABD tarafından geldiğini de dünkü yazımızda belirtmiştik. İki büyük devletten neredeyse aynı anda kripto parayla kara para aklama yönünde açıklamalar gelmesi durumun ciddiyetini artırmış durumda. Alınan kararlar önceden bir grup tarafında “insider” bilgi ile Bitcoin fiyatında hafta sonunda yaşadığımız düşüşe sebep olmuş olabilir.

Mevcut düzenleme kategorisine, 2012’den beri ilk defa bir değişiklik getirilmiş durumda. Açıklamaya göre düzenleme, Rusya Federal Finans İzleme Servisi ile işbirliği içerisinde geliştirildi.

Yapılan yeni eklemeler, teknolojiyle birlikte gelişen finans sektörüne ayak uydurup, kontrolü elden bırakmamak içindir.

Rusya Merkez Bankası daha önceki açıklamalarında, olası risk faktörlerinin azaltılması yönünde aksiyonlar alacağını ifade etmişti. Fakat kimse bunun kripto paraları direkt olarak içerdiğini düşünmemişti heralde. Bu noktada açıklama süpriz oldu denilebilir. Hele de ABD ile bir gün arayla benzer açıklamanın gelmesi daha büyük bir süpriz oldu denilebilir.

Kripto Paralar Risk Barındırıyor

Düzenlemeyle beraber kripto para birimleriyle bağlantılı herhangi bir faaliyet potansiyel risk barındıran işlem olarak kabul edilecek. Bu açıklamadan anlaşıldığı üzere bir borsada kripto para alımı ve satımı yapmak da takibe alınacak işlemler arasına tabii oluyor. Tabi ki aynı zamanda para yatırma ve çekme işlemleri de bu noktada incelenecek.

Bu açıklama ile birlikte devletlerin kripto paralar ile alakalı düzenlemelere 2020 yılı ile birlikte start verdikleri net bir şekilde anlaşılabilir. Buradan hareketle belki de geçtiğimiz günlerde yaşanan düşüşün, düzenlemelerden önceki bir kaçış olma olasılığından bahsedilebilir. Çünkü para aklama, her devletin gözünde büyük bir suç olarak görülmekte. Cezai yaptırımları çok büyük olmakla birlikte, tabiki de kripto para ile işlem yapan herkesin para akladığı sonucuna varılmıyor. Sadece devletler yapılan her işlemin tek tek inceleceğini belirtmekte. Konuyla alakalı ülkemizde çalışan kurum ise MASAK (Mali Suçlar Araştırma Komisyonu). İleride buna benzer düzenlemeler ülkemizde de görülebilir. MASAK’ta konuyla alakalı adımlar atacak mı hep birlikte göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Bitcoin Cash (BCH) Yine Bölünüyor

Geçtiğimiz günlerde finansman oluşturması adına madencilere vergilendirme getirileceği açıklanan Bitcoin Cash, yeniden bir bölünme ile karşı karşıya.

Yayın:

-

By

İddialara göre Bitcoin Cash (BCH) yine bölünüyor. Geçtiğimiz günlerde finansman oluşturması adına madencilere vergilendirme getirileceği açıklanan Bitcoin Cash, yeniden bir bölünme ile karşı karşıya. Madencilerin bir kısmı bu durumu kabul etmemiş gibi görünüyor.

Bitcoin Cash madencilerinden Bitcoin ABC, yeni öneriye yeşil ışık yakmış durumda. Bitcoin ABC, Bitcoin Cash ağının neredeyse yüzde 50’sini kullanmakta. Bu durumda neredeyse ağın yarısının bu yeni vergilendirme sistemini desteklediği söylenebilir.

Vergilendirme sistemine muhalif olan gruplar için yeni bir düzenleme gelmiş durumda. Bu iyi bir haber olarak görülebilir. İlk düzenlemede blok başına ödüllerin yüzde 12.5’inin vergi olarak ödenmesi kararlaştırılmıştı. Oluşan muhalefet üzerine bu vergi blok başına yüzde 5’e kadar düşürülmüş durumda. Ancak burada madencilerin muhalefetinin temel sebebi aslında verginin oranı değil, direk olarak arkasındaki ideoloji.

Bitcoin ABC’nin yeni vergilendirme sistemine desteğinin arkasında, en büyük faydayı sağlayacak grup olacağı sebebiyle açıklanabilir. Çünkü oluşacak fon geliştirme ve gruplara destek için kullanılacak. Bu noktada ağdaki en büyük “node” olan Bitcoin ABC, en büyük desteği alacak. Fakat muhalif olan bir madenci grubu olan Bitcoin Unlimited için durum böyle değil. Bu nedenle yeni vergilendirme sistemine siddetle karşı çıkmış durumdalar.

Blok başına düşen vergi oranını düşürmek yeterli değil. Oluşan fikir tamamiyle yanlış.

Muhalifler arasındaki yaygın olan görüş şu şekilde. Eğer bir madenci grubu yada geliştirici vergi sisteminden en çok payı alarak desteklenirse, bu ağ içerisinde bir eşitsizliğe sebep olacak. Ve bu kişiler işleri istediği gibi yönetme gücüne sahip olacak.

Muhalif grup, destekleyen grubun yanında azınlık olarak gözükse de bu bakış açısıyla bakıldığında çoğunluğun doğru yolda olmadığı söylenebilir. Eğer ödemeler ve destek arasında adalet sağlanamazsa ağ birden tam merkezi bir hale bürünebilir.

Bu noktada Bitcoin Cash denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Roger Ver’de madenci vergisini eleştirmiş durumda. Ver’e göre eğer madenciler gelişimi fonlama konusunda endişelilerse ödemeleri ağ dışında bağış olarak sağlayabilirler.

Bütün madencileri bağışa zorlamak kesinlikle mantıksız.

Güncellemeye bir grubun destek vermemesi sonucu Bitcoin Cash ağı tekrar bir fork yaşayabilir. Önümüzdeki dönemde bir anlaşma olacak mı yoksa yeni bir Bitcoin Cash forku görecek miyiz zaman gösterecek.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler