Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56849.86
0.70%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3241.96
0.11%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.28
-1.28%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.7
-0.58%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Fed Başkanı Powell: Libra Dijital Doları Ateşlemiş Olabilir

Fed Başkanı bugün kongreye yapacağı sunum öncesinde açıklamalarda bulundu. açıklamaları arasında dijital dolardan da bahseden Powell Libra’nın bir fitil ateşlemiş olabileceğini sözlerine ekledi.

Clock
Paylaş
Fed Başkanı Powell: Libra Dijital Doları Ateşlemiş Olabilir

Fed Başkanı Powell bugünkü açıklamalarında, Libra’nın dijital doları ateşlemiş olabileceğinden bahsetti. Başkan Powell bugün kongreye yapacağı sunum öncesinde açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamaları arasında “dijital dolardan” da bahseden Powell, Libra’nın bir fitil ateşlemiş olabileceğinden bahsetti.

Binance BannerBinance Banner

Bildiğimiz üzere fiat paraları tokenize edip Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) konusunda ülkeler bir yarış içerisinde. Bu noktada bu zamana kadar en somut adımı atmış ülke Çin. Powell açıklamalarında, dijital dolar ile ilgili sözler de sarfetti.

Gerçekten bunun üzerinde çalışıyoruz. Şu anda geliştirilen bir çok projemiz var. Bunlar için çok fazla mesai ve efor harcıyoruz.

Fed Başkanı konuyla alakalı çok büyük bir rekabetin oluştuğundan bahsetti. Sektörde doları dijitalleştirme adına çalışan özel şirketler bulunduğundan da bahseden Powell, bunun dijital dolar çıkarma adına büyük bir baskı ortamı yarattığını sözlerine ekledi. Geçen yıl sosyal medya devi Facebook tarafından ortaya atılan ve birçok büyük şirket tarafından desteklenen Libra Projesi’nin, dijital doların gerekliliğini iyice gözler önüne serdiğini ve bunu için gerçek anlamda bir fitil yaktığını Başkan Powell kabul etti.

Libra bizi uyandırdı.

“Artık dijital dolar konusundaki geliştirmelerin hızlı bir şekilde gelebileceğini bildiren Powell, Libra projesi bizim için bir uyanıştı. Bu gibi verimli, hızlı ve geniş çaplı ağların dolar için de büyük önemi var sözlerini kullandı.

Fakat Powell Fed’in, resmi olarak direkt bir dijital dolar veya CBDC projesi yaratmaya başlamadığını özellikle vurguladı. Devamında ise “Abd ve Fed için halen yanıtlanması gereken bir çok soru işareti var.” dedi.

Bu soru işaretleri arasında siber sorunlar, gizlilik sorunları, var. Aynı zamanda birçok alternatif kendini gösteriyor ve göstermeye devam etmekte. Amacımız bu işi yapılacaksa en iyi şekilde yapmak.

Asya’daki ülkelerden bazılarının resmi olarak CBDC geliştirdiği biliniyor. Bu noktada Abd’nin nasıl bir karşılık vereceği büyük bir soru işareti. Yine de geçmişte bu konuyla alakalı tamamen negatif konuşan yöneticilerin artık daha ortada konuşmaları yakın zamanda dijital doların ortaya çıkışıyla alakalı ipucu verebilir. Aldığı büyük eleştirilere rağmen gerçekten de Libra, dijital doların fitilini ateşlemiş olabilir mi ?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar