BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Kripto Para Sektöründe Merkez Bankası Etkisi

Kripto para sektöründe merkez bankası etkisi ciddi derece artış göstermekte.

Yayın:

-

Kripto para sektöründe merkez bankası etkisi ciddi derece artış göstermekte. Geçtiğimiz yıl sosyal medya devi Facebook, kripto para girişimi Libra ile merkez bankalarını paniğe sokmuştu. Merkez bankaları bu yıl halen kendi kripto paralarını aktifleştirmek için mücadele ediyorlar fakat bu rekabet Kripto Soğuk Savaşı’na neden olabilir.

Merkez bankaları, dünyanın ilk Merkez Bankası Dijital Parası’nı(CBDC) geliştirme konusunda bir yarışın içerisine girmiş durumda. Kendi para birimini bir silaha dönüştürme konusunda tecrübeli olan Çin, şu sıralarda akıma öncülük etmekte. Fakat böyle bir girişim Çin Hükümeti’ne eşi ve benzeri görülmemiş düzeyde bir kontrol ve gözetim gücü verecek olduğundan bu durumun pozitif veya negatif olduğunu söylemek zor.

Mastercard CEO’su Ajay Banga’ya göre, hükümetler para birimlerinin ve ödeme sistemlerinin kamulaştırılması konusunda hırslı ve bir o kadar da istekli. Ayrıca Banga Mastercard’ın Facebook’un projesi Libra’dan çekilmesinin sebeplerinden bahsetmeyi de unutmadı.

Libra ile birlikte veri bütünlüğünü nasıl sağlayacağımızla alakalı endişelerimiz vardı. Aynı zamanda uyumluluk ve sistemden nasıl kar elde edileceğiyle alakalı soru işaretlerimiz var. Bu sebepler yüzünden projeden çekilme kararı aldık.

Başka bir açıdan bakıldığında da belki de Mastercard, blockchain üzerinde çalışan hizmetlerin doğrudan kendisine rakip olacağı düşüncesiyle projeden çekilme kararı almış olabilir. Aynı durum geçtiğimiz Ekim ayında projeden ayrılan PayPal için de söylenebilir.

Merkez bankalarının dijital hakimiyet adına özel şirketlerle bir soğuk savaşın eşiğine geldiğinden bahseden bir rapor Forbes tarafından yayınlandı. Rapora göre Bitcoin ve merkeziyetsiz blockchain projelerinin, özel şirketler veya merkez bankaları tarafından çıkarılan kripto paralar için büyük bir tehdit oluşturabileceginden bahsedildi. Ancak her şeye rağmen 260 milyar dolar olan market değerinin olması gereken seviyeden fazlaca aşağıda olduğu belirtildi.

Asya Etkisi

Asya’daki ülkeler CBDC projelerinde Avrupa ve ABD’ye göre çok daha hızlı davranmış durumdalar. Çünkü SEC ve CFTC sektörde oluşacak yeni dijital varlıkların ve bu varlıkların inovasyonunun önünü açabilecek kararları hızlıca alabilecek durumda değil. Fakat Abd’deki bu durum kripto para yanlısı bir başkanın seçilmesiyle tam tersine dönebilir. Andrew Yang bu durum için güzel bir örnek. Bu yazımızda Andrew Yang’ın kripto paralarla alakalı görüşlerini inceleyebilirsiniz. Kripto para birimleri etki alanını genişlettiğinden beri merkez bankaları oyuna dahil olmak adına kolları sıvamış durumda. Bitcoin’in kendisi ve Ethereum’un DeFi ağı sektöre öncülük ediyor. Elbetteki merkez bankaları da bu pastadan payını almak isteyecektir. Fakat merkez bankalarının oyuna dahil olmasıyla bahsettiğimiz Kripto Soğuk Savaşı kaçınılmaz olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

XRP %30 Arttı Ve 30 Yeni Balinaya Ev Sahipliği Yapıyor!

XRP, son iki hafta içinde %30 gibi bir değer kazandı!

Yayın:

-

xrp

Santiment’in verdiği bilgilere göre, bir milyondan fazla XRP içeren hesapların sayısı, son iki hafta boyunca ortaya çıkan 30 yeni balina ile % 3.7 artmış durumda.

Bu yatırımcıların her biri XRP’de 240.000 ila 2.4 milyon dolar arasında para sıkı tutmakta ve bu durum fiyat üzerinde yukarı yönlü bir baskıya katkıda bulunuyor. Oldukça sönük geçen birkaç ayın sonunda, XRP iki haftada %30’un. üzerinde bir fiyat artışı yaşadı. XRP’nin fiyatı ise 0.19 $’dan 0.25 $ dolara kadar yükseldi. Ciddi yatırımcı olan 30 balinanın, fiyat artışının devam edeceğine inandığı belirtildi.

XRP’nin Yatırımcı Dağılımı ve Fiyatı Kaynak: Santiment

Neden Ripple?

Spekülasyonlar dışında son zamanlarda balina artışının arkasında açıkça bir sebep mevcut değil. Token, Tether’den üç numaralı koltuğu geri almış durumda, fakat şirket şu anda mahkemede yatırımcıların suçlamaları ile karşı karşıya.

Ripple kısa bir süre önce ABD’deki sınır ötesi ödemeler ile ilgili olarak Tüketici Mali Koruma Bürosu’ndan onay almıştı. Bu haftanın başlarında Ripple’ın ürün direktörü Craig DeWitt, XRP üzerine kurulu bir P2P ödeme platformunun duyurusunu yaptı.

Büyük Yatırımcılar Dijital Varlıklara Yöneliyor

Kaliforniya Üniversitesi Ekonomik ve Siyaset Bilimi Profesörü olan Ripple’ın CTO’su David Schwartz ile bir podcast yayını yapan Barry Eichengreen, yatırımcıların pandemi sonrası enflasyon tehlikesine karşı doğrudan bir şekilde dijital varlıklara yöneldiklerini söyledi.

Bazı insanlar, piyasadaki artan likiditenin aşırı enflasyona yol açacağına ve dolar fiyatları yükseldiğinde değerini koruyabilecek yatırım fırsatları arıyor. Altın geleneksel bakımdan güvenli bir yatırım aracı olarak kabul görürken, dijital varlıklar giderek yeni bir enflasyondan koruna aracı olarak görülmeye başladı.

Corona virüs pandemisi esnasında yükselen enflasyon oranları ile birlikte, geleneksel borsalara olan güven ciddi anlamda düşmüştü. Zaman geçtikçe, yatırımcılar geleneksel piyasalardan ziyade kripto para piyasalarına ilgi göstermiş gibi görünüyor.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Hangi Ülke Blockchain Teknolojisini Elinde Tutuyor?

Dünya çapında Blockchain patentine sahip olan ve Blockchain patent başvurusunda bulunan ülkeler arasında, liderlik kimin elinde?

Yayın:

-

Dünya çapında Blockchain teknolojisinin yayılımı aşikâr. Peki bu yayılım ve benimsenme en çok hangi ülkede yaşanıyor? Hangi ülke Blockchain teknolojisini ve patentini elinde tutuyor?

Çin’in e-ticaret devi Alibaba ve ödeme platformu Alipay, IP merkezli medya IPRDaily ve incoPat Yenilik İndeksi Araştırma Merkezi’nin 29 Temmuz tarihli son raporuna göre 2020 yılının ilk yarısında, Blockchain teknolojisiyle ilgili en aktif patent başvurusunu yapan şirketler oldu.

Küresel Blockchain patenti alımlarında sayıca bakıldığında en çok Blockchain patent başvurusuna sahip olan üç şirketin, Çin merkezli olduğu araştırmalar sonucu ortaya kondu. İlk sırada dünyaca ünlü e-ticaret devi Alibaba’nın bulunduğu gözlendi.

Alibaba ve tabii ki ona bağlı ödeme platformu Alipay, 1457 Blockchain patent başvurusu ile 2020’nin Blockchain lideri oluyor. İkinci sırada ise Çin’in başka bir devi, Tencent Holdings geliyor. Birçok alana el atmış olan teknoloji tabanlı holding şirketinin 872 Blockchain patent başvurusu bulunmakta. Üçüncü sırayı ise, Bilgi Teknolojileri (BT) denildiğinde akla gelen isim Inspur, bulut bilişim, yapay zekâ gibi teknolojilerde gelişebilmek amacıyla 274 Blockchain patenti başvurusunda bulunuyor.

Dünya çapında Blockchain patenti başvurusuna ve teknolojiyi aktif kullanımına bakılarak sıralanan 100 şirketin 46’sı yani neredeyse yarısı Çin merkezli. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nin bu 100 şirket arasındaki oranı ise neredeyse %25.

Blockchain Patent Başvurusu Sayısı Mı Patent Sayısı Mı?

Temmuz ayına yeni girdiğimiz günlerde Çin’in Patent Koruma Derneği (CPPA/China Patent Protection Association) da buna benzer bir çalışma yayınlamıştı. Dünya çapındaki Blockchain patentlerinin yıllara göre ve ülkelere göre alınma oranının yanı sıra şirketler bazında sıralanmasına da değinmişti.

Bu çalışmada Blockchain patentlerinin ülke bazında dağılımı %19 ile Çin, %39 ile Amerika ve %21 oranıyla Güney Kore olmuştu. İki çalışmayı karşılaştırdığımızda Blockchain patentleri açısından Amerika Birleşik Devletleri’nin lider durumda olmasının yanı sıra Çin’in artan Blockchain patent başvurusu ile bu liderliği ele geçirmek istediği düşünülebilir.

Corona virüsü pandemisi sırasında teknolojiye duyulan ihtiyaçla birlikte 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren Blockchain teknolojisinde bir şahlanma olduğu da aşikâr. Durum böyleyken Alibaba veyahut Alipay tarafından yapılan Blockchain patent başvuruları 2020 yılının ilk yarısı geçildiğinde, 2019 yılının tüm Blockchain patent başvurusu sayısını çoktan aşmıştı.

Corona virüsü pandemisi sebebiyle yaşanan artış sadece Alibaba’ya özgü değil. Merkez Bankaları da dahil olmak üzere birçok kurum ve kuruluş Corona virüsü ile mücadelede Blockchain teknolojilerine yöneldi. Bu da 2020 yılının ilk yarısında böyle yüksek bir patent başvurusu yaşanmasını mantıklı kılıyor.

Blockchain patent başvuruları arttıkça gözlenen bir başka durum ise, Blockchain tabanlı küçük veyahut büyük şirketlerin açılması oluyor. Yani yeni iş imkânları ve istihdam da yaratan Blockchain teknolojisi, benimsenme açısından bakıldığında aktif olarak patent başvurusu yapılan Çin’de daha çok olarak düşünülebilir.

Sonuç olarak, Blockchain patent sayısı olarak liderliği elinde tutan ülke Amerika. Ancak Blockchain patent başvurusu sayısına ve aktifliğine bakacak olursak liderlik Çin’in eline geçiyor. Tabii ki patent başvurularının hepsi kabul olacağının garantisi yok. Lakin Blockchain teknolojisine olan ilgi ve alaka yönünden bakıldığında, yüksek patent başvurusunun ileride patent sayısı olarak da Çin’i liderlik koltuğuna oturtabileceği gözden kaçırılmamalıdır.

 

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.