BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Kripto Para Sektöründe Merkez Bankası Etkisi

Kripto para sektöründe merkez bankası etkisi ciddi derece artış göstermekte.

Yayın:

-

Kripto para sektöründe merkez bankası etkisi ciddi derece artış göstermekte. Geçtiğimiz yıl sosyal medya devi Facebook, kripto para girişimi Libra ile merkez bankalarını paniğe sokmuştu. Merkez bankaları bu yıl halen kendi kripto paralarını aktifleştirmek için mücadele ediyorlar fakat bu rekabet Kripto Soğuk Savaşı’na neden olabilir.

Merkez bankaları, dünyanın ilk Merkez Bankası Dijital Parası’nı(CBDC) geliştirme konusunda bir yarışın içerisine girmiş durumda. Kendi para birimini bir silaha dönüştürme konusunda tecrübeli olan Çin, şu sıralarda akıma öncülük etmekte. Fakat böyle bir girişim Çin Hükümeti’ne eşi ve benzeri görülmemiş düzeyde bir kontrol ve gözetim gücü verecek olduğundan bu durumun pozitif veya negatif olduğunu söylemek zor.

Mastercard CEO’su Ajay Banga’ya göre, hükümetler para birimlerinin ve ödeme sistemlerinin kamulaştırılması konusunda hırslı ve bir o kadar da istekli. Ayrıca Banga Mastercard’ın Facebook’un projesi Libra’dan çekilmesinin sebeplerinden bahsetmeyi de unutmadı.

Libra ile birlikte veri bütünlüğünü nasıl sağlayacağımızla alakalı endişelerimiz vardı. Aynı zamanda uyumluluk ve sistemden nasıl kar elde edileceğiyle alakalı soru işaretlerimiz var. Bu sebepler yüzünden projeden çekilme kararı aldık.

Başka bir açıdan bakıldığında da belki de Mastercard, blockchain üzerinde çalışan hizmetlerin doğrudan kendisine rakip olacağı düşüncesiyle projeden çekilme kararı almış olabilir. Aynı durum geçtiğimiz Ekim ayında projeden ayrılan PayPal için de söylenebilir.

Merkez bankalarının dijital hakimiyet adına özel şirketlerle bir soğuk savaşın eşiğine geldiğinden bahseden bir rapor Forbes tarafından yayınlandı. Rapora göre Bitcoin ve merkeziyetsiz blockchain projelerinin, özel şirketler veya merkez bankaları tarafından çıkarılan kripto paralar için büyük bir tehdit oluşturabileceginden bahsedildi. Ancak her şeye rağmen 260 milyar dolar olan market değerinin olması gereken seviyeden fazlaca aşağıda olduğu belirtildi.

Asya Etkisi

Asya’daki ülkeler CBDC projelerinde Avrupa ve ABD’ye göre çok daha hızlı davranmış durumdalar. Çünkü SEC ve CFTC sektörde oluşacak yeni dijital varlıkların ve bu varlıkların inovasyonunun önünü açabilecek kararları hızlıca alabilecek durumda değil. Fakat Abd’deki bu durum kripto para yanlısı bir başkanın seçilmesiyle tam tersine dönebilir. Andrew Yang bu durum için güzel bir örnek. Bu yazımızda Andrew Yang’ın kripto paralarla alakalı görüşlerini inceleyebilirsiniz. Kripto para birimleri etki alanını genişlettiğinden beri merkez bankaları oyuna dahil olmak adına kolları sıvamış durumda. Bitcoin’in kendisi ve Ethereum’un DeFi ağı sektöre öncülük ediyor. Elbetteki merkez bankaları da bu pastadan payını almak isteyecektir. Fakat merkez bankalarının oyuna dahil olmasıyla bahsettiğimiz Kripto Soğuk Savaşı kaçınılmaz olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

Bitcoin Fiyat Analizi 2.12.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Bitcoin’i inceliyoruz (2.12.2020). Bitcoin grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Uzun zamandır Bitcoin fiyat analizi yazısı hazırlamadığımı farkettim bundan dolayı bugün Bitcoin’i incelemeye karar verdim. Bir önceki Bitcoin yazımda ATH karşılaştırması yapmıştım. Ancak orada geçmiş verileri günümüz ile karşılaştırdığım için onu diğerlerinden ayrı tutmakta fayda var. Merak ediyorsanız ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin BTC fiyat grafiği 2.12.2020. Saatlik grafik veriler Bitmex borsasına aittir.

Üstteki yeşil bölge 2017 yılında BTC ATH’sinden kalan bir fraktal direnç bölgesi. Burayı ilk testten sonra fiyatta hızlı bir düşüş yaşanmıştı ve fiyatın önceki tepe noktasına kadar gerilemişti (alttaki yeşil bölge). Şimdi ise tekrar 2017 ATH’sinden kalan fraktal direnç bölgesindeyiz. Fiyatın burayı ikinci defa test etmesi olumlu bir nokta. Çünkü bir direnç bölgesi ne kadar test edilirse, fiyat ne kadar üzerinde durursa o direnç bölgesi o denli güçsüzleşir. Bu 20 000 dolar direnç bölgesini de ne kadar test edersek o denli oranın kırılması olası olur.

Grafiğin sağ tarafında bir üçgen formasyonu da oluştuğunu görmekteyiz. Bir simetrik üçgen yapısı, 4 vuruşu bulunmakta ve şekil olarak da düzgün bir yapıda. Kısa vadede trade etmek için bu yapının kırılımını beklemek mantıklı olacaktır. Yukarıya doğru kırılırsa 19 700-800 bandını tekrar test edeceğimizi düşünüyorum. Aşağı yönlü kırılımda ise 17 700 seviyesinin gelmesi muhtemel.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Binance Coin Fiyat Analizi 1.12.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Binance coin’i inceliyoruz (1.12.2020). Binance coin grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Bugün Binance Coin yani BNB’nin fiyat analizini hazırladım. Bildiğiniz üzere BNB, Binance borsasının coini ve BNB kullanıcıları Binance borsasında bazı avantajlar elde ediyorlar. Diğer yandan da BNB Binance ekosisteminin belkemiğini oluşturuyor diyebiliriz. Haliyle Binance ekibi de BNB’yi ayakta tutmak ve daha iyi yerlere getirmek için sürekli çaba sarfediyor.

Binance coin BNB fiyat grafiği 1.12.2020. 60 dakikalık grafik veriler FTX borsasından alınmıştır.

Grafikte Görmüş olduğunuz yeşil alanlar önceden belirlediğim destek/direnç bölgeleri. Bu bölgeleri baya önceden belirlememe rağmen hâlâ düzgün bir şekilde çalışmaktalar. Siz de fiyat analizi yazılarımdaki bölgeleri grafiklerinize ekleyebilir veya kendiniz takip ettiğiniz grafik üzerlerinde destek/direnç çalışması yaparsanız bunları uzun bir süre boyunca kullanabilirsiniz. Takip ettiğiniz her grafikte destek/direnç bölgelerini belirlemek için birkaç dakika ayırırsanız ilerleyen zamanlarda daha rahat edersiniz.

Fiyat 32 dolar bölgesindeki direnci kıramayınca aldığı ret ile birlikte yükselen trendini kırdığını görmekteyiz. Bu kırılımla birlikte düşüş 29,5 dolar bölgesindeki destekte şimdilik son bulmuş görünüyor. Bu düşüşün yükselen trenddeki fibonacci oranına baktığımızda 0,5 geri çekilme seviyesine denk geldiğini görmekteyiz. Bu trendin hedeflerinin tamamlandığını düşünmekteyim. Bundan dolayı sonraki süreçte bu trendi takip etmeyeceğim.

Fiyattaki genel görünüme bakacak olursak, fiyat hareketinde bir olumsuzluk görünmüyor. Fiyat 32 dolar bölgesini test ettikten sonra önceden kırdığı direnci (29,5 dolar) dönüp retest etmiş durumda. Fiyatın 29,5 dolar bölgesi altında mum kapanışı yapmadığı müddetçe tekrar 32 dolar bölgesindeki direnci zorlayacağını düşünüyorum.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.