Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66764
-0.97%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3500.79
0.32%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.23
-3.67%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $601.3
-0.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

FED Konferansından Amerika’nın Olası CBDC Açılımına Destek!

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi (FED) tarafından yakın zamanda düzenlenen bir konferansta, CBDC’lere yeşil ışık yakıldı.

Clock
Paylaş
FED Konferansından Amerika’nın Olası CBDC Açılımına Destek!

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi (FED) tarafından yakın zamanda düzenlenen bir konferansta, ihracat sektörünün ABD doları merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) küresel para ekosistemini büyük ölçüde değiştirmeyeceğine inandığını belirtildi.

Konferanstaki panelistler ayrıca ABD dışındaki CBDC gelişiminin doların statüsünü tehdit etmediğini de belirtti. Ancak banka, kripto para birimlerinin gelişiminin doların hakim rezerv para birimi olarak küresel rolünü etkileyebileceğini, bazı stablecoinlerin ise ABD dolarının küresel rolünü artırabileceğini söyledi.

728×90 muhabbit - FED Konferansından Amerika'nın Olası CBDC Açılımına Destek!300x250 muhabbit - FED Konferansından Amerika'nın Olası CBDC Açılımına Destek!

Söz konusu değerlendirmeler, Federal Rezerv’in ev sahipliğinde 16 ve 17 Haziran 2022’de düzenlenen “ABD dolarının Uluslararası Rolleri” konulu bir konferansta uzman panelistlerden geldi. Ortak bir raporda toparlanan değerlendirmeler, 5 Temmuz 2022’de FED tarafından paylaşıldı. Konferans, politika yapıcılardan, araştırmacılar ve piyasa uzmanlarından oluşan bir uzman kitlesine ev sahipliği yaptı.

Konferans, yeni teknolojiler ve ödeme sistemleri de dahil olmak üzere “gelecekte ABD dolarının egemenliğini değiştirebilecek potansiyel faktörleri” anlamak amacıyla düzenlendi.

Paneldeki konuşmacılar arasında MIT Dijital Para Girişimi Direktörü Neha Narula, Bank of International Settlements Araştırma Başkanı Hyun Song Shin, Varlık Yönetimi Firması Bridgewater’ın Baş Yatırım Stratejisti Rebecca Patterson ve HSBC bankasının FX Araştırma Başkanı Paul Mackel yer aldı.

Panelistler, piyasa derinliği ve siyasi istikrar gibi faktörlerin, ABD doları gibi baskın rezerv para birimleri için FED’in herhangi bir dijital doları piyasaya sürmesinden daha önemli bir role sahip olduğu konusunda hemfikirdi. 

fed bitcoin - FED Konferansından Amerika'nın Olası CBDC Açılımına Destek!
FED

FED: Başka Ülkelerin CBDC’sinin Dolara Bir Zararı Yok

CBDC’lerin diğer ülkeler tarafından geliştirilmesinin de o ülkenin kendi yerel perakende pazarına daha fazla odaklanma eğiliminde olduğu ve bu nedenle “ABD dolarının uluslararası statüsü için bir tehdit olmadığı” kabul edildi.

Federal Rezerv, Ekim 2021’de yayımladığı bir raporda da sınır ötesi ödemeler yapmak için CBDC’lerin miktarının ve kapsamının “hala oldukça sınırlı” olduğunu belirterek, bu sistemlerin uluslararası finansal işlemlerin çoğunluğunu oluşturan dolar için henüz bir tehdit oluşturmadığını ileri sürmüştü. 

Kripto para birimlerine odaklanan panelistler, dijital varlıkların daha da geliştirilmesinin doların uluslararası rolünü değiştirebileceğini belirtti. Panelistlere göre dijital paraların kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesin kısıtlı ve eksik yasal çerçeve tarafından kısıtlanıyor ve mevcut kripto para piyasasına spekülatif perakende yatırımcıların hakim olmasına neden oluyor.

FED Finansal Araştırma Danışmanı Asani Sarkar ve Finans Profesörü Jiakai Chen’in de dahil olduğu bir başka panel ise, kripto para talebinin bir kısmının, özellikle Bitcoin’in (BTC) yerel sermaye kontrollerinden kaçma arzusundan kaynaklandığı sonucuna vararak, Çin merkezli işlemlerde BTC fiyatlarının diğer ülkelere kıyasla daha primli olduğuna işaret etti.

Buna rağmen FED, panelistlerin kripto parayı kısa vadede doların küresel rolü için bir tehdit olarak görmediğini söyledi. Hatta bazıları “orta vadede, bu varlıklar etrafında yapılandırılmış yeni hizmet setleri dolara bağlanırsa” kripto paranın doların rolünü güçlendirebileceğini öne sürdüler. Bu kripto paralardan kastın bir itibari para biriminin değerine sabitlenmiş kripto para birimleri olan stablecoinler olduğu tahmin ediliyor. 

İlginizi çekebilir: FED’in, ABD Vatandaşlarının Kripto Para Kullanımına Dair Raporu Şaşırttı!

Panelistlerin tavsiyelerinin, Federal Rezerv üyelerinin yeni teknolojilere bakışını pozitif yönde etkileyebileceği düşünülüyor. 

Federal Rezerv Yönetim Kurulu Haziran 2022’de, likit varlıklar ve uygun yasal standartlar tarafından yeterince desteklenmeyen stablecoinlerin, “yatırımcılar ve potansiyel olarak finansal sistem için risk oluşturduğunu” dile getirmişti.

Kurul tarafından yapılan yorum, Federal Rezerv başkanı Jerome Powell’ın bir CBDC’nin “doların uluslararası konumunu korumaya potansiyel olarak yardımcı olabileceğini” belirtmesinden hemen önce gerçekleşmişti.

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar