Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65314
-0.19%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3573.45
0.38%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.37
0.88%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $600
0.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Fed ve TÜFE Kararı Öncesinde Bitcoin’in durumu, Piyasalarda Ne Olacak?

Clock
Paylaş
Fed ve TÜFE Kararı Öncesinde Bitcoin’in durumu, Piyasalarda Ne Olacak?

Bitcoin, bu hafta ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu ve 12.06.2024 Çarşamba günü Fed’in faiz kararı öncesinde hisse senedi piyasalarındaki temkinli eğilimleri yansıtıyor. Bugün 67 bin doların altına düşen Bitcoin, yatırımcıların dikkatini çekti.

728×90 muhabbit - Fed ve TÜFE Kararı Öncesinde Bitcoin'in durumu, Piyasalarda Ne Olacak?300x250 muhabbit - Fed ve TÜFE Kararı Öncesinde Bitcoin'in durumu, Piyasalarda Ne Olacak?

Bitcoin (BTC), TÜFE raporu ve Fed’in faiz oranı duyurusu öncesinde hisse senedi piyasalarıyla paralel bir hareket gösterdi. Piyasa, mayıs ayında açıklanan yüksek maaş bordrolarının ardından, Fed’in eylül ayındaki faiz indirimi beklentilerini azaltmış durumda. CME’nin FedWatch aracına göre yatırımcılar Fed’in faiz oranlarını kasım ayına kadar sabit tutacağını öngörüyor. FedWatch, eylül ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranlarının mevcut seviyelerde tutulacağına %47 olasılık veriyor.

Bitcoin, Hisse Senetleriyle Düşüşe Geçti

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, TÜFE enflasyon raporu ve Haziran FOMC toplantısı öncesinde düşüş yaşadı. Dow Jones Industrial Average vadeli işlemleri %0,38, S&P 500 vadeli işlemleri ise %0,23 düştü. Avrupa ve İngiltere hisse senedi endeksleri de kırmızıya döndü; Londra’da FTSE 100, gün ortasında 60,90 puan düşüşle 8.167,58 puana geriledi.

Bitcoin, hisse senedi piyasalarındaki bu düşüşle birlikte değer kaybetti. The Block‘s Price Pages’e göre, piyasa değerine göre dünyanın en büyük dijital varlığı son 24 saatte yaklaşık %3,7 düşüşle 66.797 dolara geriledi.

Bitcoin ve Risk Varlıkları Arasındaki Korelasyon

Deribit CEO’su Luuk Strijers, Bitcoin’in şu anda risk varlıklarıyla normalden daha yüksek bir korelasyon gösterdiğini belirtti. Strijers, Bitcoin’in altınla bile ortalamanın üzerinde bir korelasyon gösterdiğini ifade etti.

Strijers, bu korelasyon nedeniyle Bitcoin piyasasının ABD enflasyon verileri ve Çarşamba günkü FOMC toplantısı öncesinde riskten kaçınma ve temkinli olma eğiliminde olduğunu söyledi.

“Trader’lar muhtemelen daha muhafazakar olacak, riskleri azaltacak veya ekonomik görünüm netleşene kadar opsiyon stratejileriyle kendilerini koruyacaklar. Bitcoin ve Ethereum için Zımni Volatilite eğrisi boyunca düştü. Kısa vadeli belirsizliğe rağmen, temel getiriler ve listelenen tüm vade tarihleri ​​için çağrı çarpıklığı yüksek kalıyor”

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar