BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

FSB Kararları Yayınladı! Stablecoinler İçin Problem Kapıda

Finansal İstikrar Kurulu tarafından yayınlanan belge ile, stablecoinler ile ilgi tavsiye kararları merkez bankalarına iletildi.

Yayın:

-

fsb stablecoin

Finansal İstikrar Kurulu (FSB) dün yayınladığı belge ile, stablecoinler hakkında açıklamalarda bulundu. Belgede stablecoinlerin denetleyici ve düzenleyici kurumlar açısından ne gibi sorunlara sahip olduğu detaylı bir şekilde belirtilmiş durumda.

FSB genellikle merkez bankalarına ve G20 yetkililerine alacakları kararlar hakkında tavsiye veren bir kurum olarak tanımlanabilir. Bu noktada stablecoinler hakkında da tavsiye kararları yayınlayan kurum, kripto paraların bir an önce düzenlenmesi gerektiğini belirtiyor.

FSB kurumlara stablecoinlerin tam anlamıyla kontrol edilememesi halinde, yasaklanması gerektiğini öneri olarak iletmiş durumda.

Yasaklanma konusunda FSB’nin odak noktası ise perakende yatırımcılar. Stablecoinlerin tam anlamıyla kontrol edilmemesi halinde bir finansal istikrarsızlık ortaya çıkabileceğini belirten kurum, tam anlamıyla kontrol edilmeyen kripto paraların potansiyel bir risk barındırdığını belirtmekte.

Piyasalarda Kişiler Stablecoinleri İtibari Paralar Yerine Tercih Edebilir

Gelişen ve gelişmiş piyasalarda yatırımcıların zaman içinde stablecoinleri tercih etmeye başlamasının merkez bankaları açısından büyük problemler oluşturacağını ortaya koyan kuruluş, gelecekte çıkabilecek makro-finansal problemler hakkında ilgili kurumları şimdiden uyarmakta.

Yetkililer En Çok Merkezsiz Stablecoinlerden Endişeliler

FSB yetkilileri stablecoinler içerisinde en çok merkezi olmayan stablecoinlerden endişeli olduklarını belirmekteler. Bu noktada ise hemen aklımıza Dai (DAI) gelmekte. “Store of Value” konusunda merkezsizlik dolayısıla yeteri kadar güvenli olmadığı FSB tarafından savunulan merkezsiz stablecoinler direkt hedef tahtasına oturmuş durumda.

Bankalar Etkilenecek

Stablecoinler ile birlikte itibari para birimlerinde tutulan yatırımların yeni bir alana kayma riskinin gelişen piyasalarda oldukça yüksek olduğundan bahsedilen raporda, durumun banka faaliyetlerini etkileyeceğinden de bahsedilmekte. Hatta rapora göre stablecoinlere doğru gerçekleşen bir akış ile birlikte, global piyasalardaki sermaye akışı bozulabilir ve finansal piyasalarda istikrarı bozarak hızlı bir yıpranma süreci başlatabilir.

Finansal kuruluşlar için durum kötüleşebilir.

Bir diğer madde ise stablecoinlerin ABD Doları için bir “repo” görevi görmesi.

Toplamda 10 Maddelik Bir Öneri

Maddelerden bazıları ise şu şekilde:

Yetkili makamlar gereksinimleri karşımadığı takdirde stablecoinleri ve onları üreten kuruluşların faaliyetlerini durdurabilecek kontrole sahip olmalı.

Yetkili makamlar, düzenlemelerin sınırlarını ve sektörel kapsamını iyi bir şekilde belirlemeli. Tüm yetkili makamlar gerek yurt içi gerek yurt dışında konu ile alakalı olarak işbirliği yapmalı ve koordineli bir şekilde çalışmalıdır.

Yetkili makamlar, düzenlemelerin fonksiyonların ve faaliyetlerin hesap verebilirliğini sağlayacak bir yönetişim mekanizmasına sahip olmasını sağlamalıdır.

İzine tabi olmayan defter teknolojisine sahip çözümler yönetişim anlamında zorluklar yaratabilir, bu noktada istenilen yönetişim sağlanamaması halinde gerekli müdahaleler ilgili kurumlarca gerçekleştirilmelidir.

Yetkili makamlar stablecoin düzenlemelerinin verileri korumak, toplamak, depolamak ve yönetmek için yeterli altyapıya sahip olmalıdır.

FSB tarafından yapılan düzenleme tavsiyeleri, bazı stablecoinler için tehlike çanlarını çalıyor olabilir mi?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DEFI

Neo Kurucusuna Göre DeFi Popülaritesi Yeni Başladı!

Da Hongfei, DeFi’nin giderek daha çok benimseneceğini düşünüyor.

Yayın:

-

Neo

Neo kurucusu Da Hongfei, 25 Eylül’de Çin’in yapılan bir canlı yayın sırasında DeFi’nin etrafındaki popülarite azalmıyor, aksine daha yeni başlıyor dedi.

Hongfei, DeFi’ın sadece birkaç yıl içinde, geleneksel finansmanın mükemmelleşmesinin yüzlerce yıl sürdüğü süreci başarıyla tamamladığını söyledi. Hongfei, DeFi projelerinin artık her türlü finansal ürün ve hizmeti denediğini açıkladı.

Hongfei, sözlerine şöyle devam etti:

Kredi alma ve verme, merkezi olmayan borsalar, sigorta ve her türlü türev piyasa, DeFi’de yükselişte. DeFi’nin ilk aşaması ve altyapısı gayet sağlam ilerliyor ve iyi bir başlangıç sergiledi. Artık, DeFi üzerinde kurulacak ve yenileştirilecek daha fazla uygulamayı görmenin zamanı geldi.

Hongfei’ye göre DeFi, finansal arenada, kullanıcıların istedikleri zaman paraya erişmelerine olanak tanıyan yeni bir varlık türü oluşturmak da dahil olmak üzere çok sayıda yeni olasılığa ev sahipliği yapıyor. Hongfei, DeFi’nin gelecekteki ekonomik yaşam üzerine önemli bir etkisi olacağını düşünüyor. İnsanların gelecekte DeFi hizmetlerine yöneldiklerinde bankalara ihtiyaç duymayacakları öngörülmekte. Bu bahsi geçen senaryo şimdiden gerçekleşiyor olabilir.

Çin’i örnek olarak kullanan Hongfei, konu hakkında şunları söyledi:

Çinliler bunu aşağı yukarı başardılar, Alipay ile ve WeChat ile, en azından bankaya girmeden bu tür bir finansal davranışları keşfetmiş durumdalar.

Hongfei ve Binance’in kurucu ortağı He Yi, canlı yayında Neo ve Binance’in DeFi uygulamalarını aktif olarak incelediklerini açıkladı. Aktif olarak incelenen uygulamalar arasında, Neo blockchaini üzerine inşa edilmiş, birlikte çalışabilir bir DeFi protokolü olan Flamingo’dur. Protokol, kullanıcıların tüccar, staker ve likidite sağlayıcıları olarak katılmalarına izin verir. Binance, Flamingo’yu 23 Eylül tarihinde lansman havuzunda listelediğini duyurmuştu. Her iki şirkette DeFi altyapısını daha da güçlendirmek istiyor.

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Çin’in devlet onaylı halka açık blockchaini, küresel DeFi uygulamaları ve hükümet düzenlemeleri arasında köprü kurabilecek bir yasal uyumluluk platformu oluşturma çalışıyor.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Uzmanlara Göre Ethereum DeFi İçin Hazır Değil!

Ethereum, DeFi için yeterli değil!

Yayın:

-

DeFi

DeFi projeleri, Ethereum blockchainine yüklenirken, uzmanlar Ethereum’un bu durumu desteklemeye henüz hazır olmadığı konusunda uyarıyor.

Bir matematikçi, eski serbest fon yöneticisi ve Avusturya menşeli Morpher‘in kurucusu Martin Froehler, Ethereum’un merkezsiz finans için sahip olduğu en iyi şey olmasına rağmen, ağın mevcut yeteneklerinin yeterli olmadığını söyledi.

Ethereum, saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebiliyor ve 15 saniyelik blok süresine sahip. Ethereum’un tasarımı gereği, üstündeki projeler ile işlem yaparken Ethereum ile etkileşime giriliyor. Bu, DeFi projelerinin kitlesel benimsenmesinin önünde büyük bir engel.

Froehler, Ethereum’u en iyi merkezi olmayan akıllı sözleşme platformu olarak nitelendiriyor. Anca ağda hala sorunlar olduğundan, geliştiriciler bunlara karşı koymak amacı ile çözümler aradı.

Froehler konuşmasına şöyle devam etti:

Ethereum’un sidechaini üzerinde gerçekleşen her bir hareketin kriptografi kanıtı var. İnsanlar Ethereum ihtiyaç duymadan ticaret yapabiliyor. Ayrıca herhangi bir işlem ücreti ödemiyorlar ve bir saniyelik işlem sürelerinin tadını çıkarıyorlar.

Pek çok endüstri üyesi, Ethereum’un DeFi popülaritesini beklemediğini düşünüyor. Hatta, yaklaşan ağ güncellemesi Ethereum 2.0 bile, merkezsiz finans hizmetine hazır değil.

Ethereum 2.0 performansı artıracaktır, ancak yüksek gas maliyetleri yeni kullanıcıları korkutabilir. Merkezsiz borsa 1inch CEO’su Sergey Kunz, 3 Eylül’deki Decentralized Finance Marathon etkinliğinde Ethereum altyapısının merkezsiz finans için yetersiz olduğunu söyledi.

Her şeyi yeniden düşünmelisiniz. Akıllı sözleşmeleri koda taşıyabilirsiniz ancak bu ölçeklenebilir bir çözüm değil. Ölçeklendirebilmek için standartlar oluşturmanız ve Ethereum 2.0’a benzer NEAR gibi parçalanmış mimariye dayalı yeni protokoller getirmeniz gerekiyor.

Aynı etkinlikte, ParaSwap’ın kurucusu ve CEO’su Mounir Benchemled, layer-2’nin nasıl çalıştığını kullanıcılara açıklama karmaşıklığına ve “fonları bu kullanıcılara hemen ödeyememe riskine” dikkat çekti. Benchemled ayrıca tüm DeFi projelerinin Ethereum 2.0’a geçmesinin pratik olmayacağını söyledi.

Ethereum blockchainin önündeki zorluklara rağmen, Froehler, “DeFi kalıcı bir protokoldür” diyerek DeFi yanlısı yorumlar yapmaya devam ediyor.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla Ethereum haberi için: Ethereum Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.