BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

FTX Kontratlarda Değişikliğe Gidiyor! İşte Yeni Index’ler!

Kripto Türev Borsası FTX, platformda işlem göre bazı kontratlar ile ilgili değişikliğe gitme kararı aldı.

Yayın:

-

ftx

Kripto Türev Borsası FTX, platformda işlem göre bazı kontratlar ile ilgili değişikliğe gitme kararı aldı.

Yapılacak değişikliklerin toplamda 1 hafta sürmesi bekleniyor. 21 Ekim’de gerçekleştirilmesi beklenen değişiklikler ile ilgili tam tarih önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Bildiğiniz üzere platform üzerinde farklı “Index”ler ile kontratlar düzenlenmekte. Bunların arasında en çok talep görenler ise DeFi Index, Exchange Token Index ve Midcap Index olarak öne çıkıyor. Bu kontratların yenilenmesi ve barındırdığı paritelerin güncellenmesi ile ilgili karar alan FTX yönetimi, yapılacak bazı değişiklikleri blog hesabından duyurdu.

DeFi Index

DeFi Index tarafında yapılan değişiklik ile birlikte 11 farklı token fiyatı ile oluşturulan kontrat, artık daha fazla token içerecek. Kontratın yaratılmasının ardından piyasaya sürülen yeni tokenler de bu sayede kontrata dahil edilmiş oldu. Daha önce kontratta bulunmayan SUSHI, CREAM, RUNE, BAL, UNI, YFI, SRM, CRV, AVAX ve daha fazlası kontrat içerisine dahil edilmiş durumda.

İlginizi çekebilir: DeFi MarketCap

Exchange Token Index

Borsa tokenleri için oluşturulan “index” tarafında da değişikliğe gidilmiş durumda. Oldukça talep gören kontrata dahil olan borsa tokenleri BNB, HT, OKB, LEO ve GT idi.

Yapılan güncelleme ile birlikte her tokenin payı yüzde 20 ile sabitlenmiş durumda. “Index”e dahil edilen tokenler ise şu şekilde:

FTT, BNB, HT, OKB ve LEO.

Altcoin Index

Altcoin Index’i tarafında da değişiklikler yapılmış görünüyor. Halihazırda BCH, BNB, EOS, ETH, BSV, LTC ve XRP havuzunda oluşturulan kontrata, yeni coinler eklenerek güncellendi.

BSV kontrattan çıkarılırken, TRX, DOT, LINK ve ADA kontrata yeni eklenen coinler oldu.

Midcap Index

Midcap Index tarafında da önemli değişiklikler yapılmış görünüyor. Kontratın yenilenmiş halinde bulunan coinler ise şu şekilde:

XTZ, OKB, XMR, XLM, HT, LEO, DASH, NEO, CRO, ATOM, IOTA, ZEC, XEM, ONT, VET, BAT, DOGE, ALGO, QTUMDCR, FTT, BSV, UNI, SNX, MKR, OMG, YFI, CEL, COMP, AAVE ve ZRX.

Diğer Kontratlar

Perpetual Swap ve vadeli işlem kontratları için de bazı değişikler gerçekleştirmeye hazırlanan FTX ekibi, her bir kontrat için baz alınacak borsaların paritelerini de açıkladı. Bu noktada her bir kontrat için birden fazla borsanın paritesi endeks alınıyor.

Yapılan değişikliklerin tümüne burada bulunan blog yazısından ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

İran’da Madencilerin Ürettiği Kripto Paraları Merkez Bankası Alacak!

Üretilen kripto paralar doğrudan merkez bankasına satacak.

Yayın:

-

İran hükümeti ülkenin kripto para birimi düzenlemesini, lisanslı bitcoin madencilerinin, ithalatı finanse etmek için kullanmak üzere üretilen kripto paraların doğrudan İran Merkez Bankasına satmalarını zorunlu kılacak şekilde revize ettiği bildirildi.

Hükümetin kontrolündeki IRNA haber ajansının yayımladığı bir habere göre, İran hükümeti ülkenin merkez bankasının ithalatı ülkede yasal olarak Bitcoin ile finanse etmesini sağlamak için kripto para birimi düzenlemesini değiştirdi.

Yapılan açıklamalarda İran Merkez Bankası (CBI) ve Enerji Bakanlığı tarafından önerilen önlem, lisanslı kripto madencilerin ürettikleri kripto paraları doğrudan CBI’ye satmasını gerektiriyor.

İran Enerji Bakanlığı, her birimin tükettiği enerjiye bağlı olarak yetkili kripto birimlerinin çıktıları için bir tavan ücret belirleyecek. Madenciler de belirlenen bu tavan ücreti geçmeden satış yapabilecekler.  

İran’ın Elektrik Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi (Tavanir) başkan yardımcısı ve enerji sektörü sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, yaptığı açıklama ile kripto para birimlerinin merkez bankası tarafından belirlenen düzenlemelere göre takas edilebileceğini doğruladı.

Kripto para analisti Alireza Shamkhi, ISNA haber ajansı ile yaptığı bir röportajda hükûmetin çıkardığı bu yeni yasanın belirsizlik taşıdığını açıkladı. Analist ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“İran Merkez Bankasının kripto para birimlerini veya Dolar ile Rial arasındaki döviz kurunu nasıl fiyatlandıracağını bilemiyoruz. Daha önce madenciler, kripto para birimlerini piyasa fiyatlarında Dolar, Rial veya diğer para birimleri ile değiştirebiliyorlardı.”

Shamkhi ayrıca, madencilerin üretimlerini merkez bankasına bildirme gerekliliğinin diğer endüstrilerde görülmediğini ve yeni yasanın muhtemelen endüstrinin çekiciliğini azaltacağı ve madencilerin kar marjını önemli ölçüde düşüreceği açıkladı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

FTX’ten Büyük Adım! Google Apple Amazon ve Daha Fazlası FTX’te!

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından yapılan açıklama ile duyurulan tokenize edilmiş hisse satışı global medyada da büyük ses getirdi.

Yayın:

-

ftx

Kripto para türev borsası FTX, yeni adımı ile dünya çapında ses getirdi. Yapılan açıklama ile birlikte FTX platformu üzerinde lider şirketlerin tokenize edilmiş hisse senetleri satılacak.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından yapılan açıklama ile duyurulan tokenize edilmiş hisse satışı global medyada da büyük ses getirdi.

İlginizi Çekebilir: İlk 100 Kripto Para Birimi

Bloomberg tarafından da haberleştirilen yeni özellik sayesinde kullanıcılar 7/24 hisse senedi işlemlerini gerçekleştirebilecek. Bu noktada Apple, Google, Netflix, Tesla ve Facebook’un hisse senedi işlemleri platform üzerinde gerçekleştirilebilecek.

FTX’in Alman finansal hizmet kuruluşu CM-Equity ve İsviçre merkezli Digital Assets AG ile gerçekleştirdiği partnerlik sayesinde ortaya konulan yeni çözüm, kripto para yatırımcılarını da oldukça sevindirmiş durumda.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bankman-Fried, birçok kullanıcıdan bu yönde talep aldıklarını, bu noktada ise yeni partnerlikleri ile birlikte böyle bir atılım yaptıklarını belirtti.

ABD’de Yok

Hisse senedi işlemleri ABD vatandaşlarına açık olmayacak. Bildiğiniz üzere FTX’in diğer ürünleri de ABD vatandaşları tarafından kullanılamıyor. Ancak FTX.US isimli ABD borsası üzerinden kullanıcılar kripto para işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Yeni özelliği kullanılamayacağı diğer ülkeler arasında; İran, Suriye ve Kuzey Kore de bulunuyor.

Farklı Ürünler

FTX borsası ortaya koyduğu farklı ürünler ile öne çıkmakta. İlk olarak Bull ve Bear tokenleri ile atılım yapan FTX, 3x kadıraçlı tokenleri ile piyasaya büyük bir yenilik getirmişti. Devam eden süreçte Index pariteleri oluşturan FTX, farklı ürünleri ile kullanıcıları platformuna çekmeyi başarmıştı. Bildiğiniz üzere platform üzerinde DeFi Index, Exchange Token Index ve Petrol vadeli işlemleri gibi birçok farklı seçenek bulunmakta.

Diğer borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.