Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64282.53
-0.45%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3503.6
-0.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.48
-4.99%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $584.1
-0.44%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

KİMDİR

Gavin Andresen Kimdir?

Bitcoin’i kitlelere mal eden isim yıllarca Nakamoto’nun adeta asistanlığını yapan Gavin Andresen’den başkası değil.

Clock
Paylaş
Gavin Andresen Kimdir?

Satoshi Nakamoto tarafından bulunan Bitcoin’i bir dijital para birimi olarak kitlelere mal eden isim yıllarca Nakamoto’nun adeta asistanlığını yapan Gavin Andresen’den başkası değil.

56 yaşında evli ve çocuk sahibi olan Andresen, ilk bakışta Massachusetts’li sıradan bir yazılım geliştiricisi olarak gözüküyor. Gerçekte ise Andresen, Bitcoin’in gelişim sürecine bulunduğu katkılar ve hatta yol açtığı tartışmalı komplo teorileriyle günümüzde gerçekleşen dijital finans dönüşümünün en önemli mimarlarından biri.

728×90 muhabbit - Gavin Andresen Kimdir?300x250 muhabbit - Gavin Andresen Kimdir?

1988 senesinde Princeton Üniversitesi’nden mezun olan Andresen, kariyerine 3D grafik ve sanal gerçeklik yazılımları gelişturerek başladı. 1996 senesinde VRML 2.0’ın yazarlarından biri olan ünlü isim, aynı yıl içerisinde Silikon Vadisi’ndeki işinden ayrıldı ve bir dizi yazılım geliştirme projesine dahil oldu.

Gavin Andresen 1 901x600 - Gavin Andresen Kimdir?
Gavin Andresen

2010: Andresen Bitcoin’in Dahi Çocuğu Oldu!

2010 senesinde Bitcoin ile yollarının kesişmesi ise Andresen’in kariyerinin bambaşka bir yola evrilmesine yol açtı. Andresen’in Bitcoin ile tanıştığı dönemde, Bitcoin henüz değersiz sayılabilecek bir dijital deneyden ibaretti. Buna rağmen Nakamoto’nun tasarımından etkilenen ve hükümetlerin kontrolü dışında bir para birimine sahip olma fikrini destekleyen Andresen projeye dahil olmaktan çekinmedi.

Kendisini bir “geek” (kitap/internet kurdu) olarak tanımlayan Andresen sonraki yıllarda yaptığı açıklamalarda bu ilk dönemde kişisel tatmine ulaşmanın kendisi için maddi kaygılardan çok daha ön planda olduğunu dile getirdi. Çok geçmeden kendini Bitcoin’e adayan Andresen, karşılığında hiçbir şey kazanmadığı halde projenin yazılımını geliştirmeye başladı.

2010 senesinde Bitcoin Faucet isimli websitesini kuran Andresen, siteye gelen her ziyaretçiye bedava 5 Bitcoin dağıtmaya başladı. Andresen’in bu girişimi Bitcoin’in gerçek hayattaki potansiyelini ortaya koyan en önemli adımlardan biriydi. Buna ek olarak üzerine çalıştığı diğer güncellemeleri de Nakamoto’ya ileten Andresen, kısa sürede Nakamoto başta olmak üzere Bitcoin’e o dönem katkıda bulunan Laszlo gibi isimlerin dikkatini çekmeyi başardı.

bitcoin yedekk - Gavin Andresen Kimdir?
bitcoin

Andresen-CIA İlişkisi

Böylece Nakamoto’nun adeta asistanı haline gelen Andresen, 2010 senesinin Aralık ayında kendisini Bitcoin’in baş geliştiricisi olarak buldu. Bitcoin için tam zamanlı çalışmaya başlayan Andresen’in Bitcoin koduna getirdiği yenilikler dijital para birimini internet üzerindeki bu küçük topluluğun dışında da tanınır bir hale getirdi.

Öyle ki, 2011 senesine geldiğimizde CIA dahi Andresen ile görüşmek ve Bitcoin’e dair bilgi almak istiyordu. Nakamoto’nun otoritesinin Bitcoin topluluğu tarafından yoğun bir şekilde eleştirildiği bir döneme denk gelen bu CIA buluşması, Bitcoin tarihinin unutulmaz dönüm noktalarından biri olarak tarihe adını yazdırmayı başardı.

Buluşmanın sonrasında Andresen’e mail atan Nakamoto, kendisinden “gölgelerdeki gizemli figür” olarak bahsetmeye bir son vermesini rica etti ve bunun yerine Bitcoin’in açık kaynaklı ve pek çok katılımcının katkılarıyla oluşan bir topluluk projesi olduğuna bir vurgu yapabileceğini dile getirdi.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Nedir?

Nakamoto, bu mail ile birlikte Andresen’e Bitcoin’in güvenlik bildirimlerinin anahtarı olan kodun da bir kopyasını iletti. Andresen ise cevap olarak katıldığı CIA programının her sene düzenlenen bir etkinlik olduğunu ve zaten halihazırda Bitcoin CIA’nin radarında olduğu için katılmamasının manasız olacağını belirtti.

satoshi - Gavin Andresen Kimdir?
Satoshi Nakamoto

2011: Bitcoin’de Andresen Devri Başladı

Bu son maile bir cevap atmayan Nakamoto, bu tarihte itibaren Bitcoin’den tamamen çekildi. Diğer bir deyişle, 27 Nisan 2011’den beri Nakamoto’dan haber alan olmadı. Böylece Andresen Bitcoin topluluğunun yeni lideri diyebileceğimiz bir konuma yükselmiş oldu.

Nakamoto’nun Andresen’e bıraktığı iş ise yabana atılır cinsten değildi. Her ne kadar Bitcoin’in orijinal yazılımı Nakamoto’nun fikirlerinin gerçek olabileceğini ortaya koymakta yeterli idiyse de, herhangi bir ürünü üzerinde inşa etmek ya da bir ekonomi oluşturmak konusunda sınıfta kalıyordu. Bitcoin’i bugün geldiği noktaya getirmek ise Andresen ve Hollandalı yazılımcı Wladimir van der Laan’ın çabalarıyla gerçekleşti.

Is Gavin Andresen Satoshi Nakamoto 901x600 - Gavin Andresen Kimdir?
Is Gavin Andresen Satoshi Nakamoto

Gavin Andresen Satoshi Nakamoto Mu?

Gavin Andresen’in bu denli rahat bir şekilde Nakamoto’dan görevi devralması Bitcoin çevrelerinde Andresen’in gerçekte Nakamoto olduğuna dair komplo teorilerinin yayılmasına yol açtı. Andresen ise her seferinde bu iddiaları reddetti ve Nakamoto’nun kim olduğunu bilmediğinin altını çizdi. 2016 senesinin Mayıs ayında gerçekleştirdiği bir konuşmada ise Avustralyalı yazılımcı ve girişimci Craig Wright’ın Nakamoto olabileceğini iddia ederek komplo teorilerinin çeşitlenmesine yol açtı.

Bitcoin’nin öncü ismi olduğu süreçte Andresen bir dizi yeni girişime imza attı. 2011 senesinin Mayıs atında ClearCoin’i yarattı. 2012 senesinde ise Bitcoin Vakfı’nı kurdu. 2014 senesinin Nisan ayında görevini Laan’a devreden Andresen, 2016 senesinden beri Bitcoin’e herhangi bir katkıda bulunmadı. 2017 senesinde ise Bitcoin’in rakibi olan Bitcoin Cash’i destekleyen açıklamalarda bulundu.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar