Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61264.1
-0.78%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3338
-0.38%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.48
1.66%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $398.1
-3.63%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ANALİZ

Gizlilik Odaklı Kripto Paralar Artık Revaçta Değil!

Coin Metrics verilerine göre gizlilik coinleri gittikçe gözden düşüyor.

Clock
Paylaş
Gizlilik Odaklı Kripto Paralar Artık Revaçta Değil!

Coin Metrics’ten alınan verilere göre Monero (XMR), Zcash (ZEC) gibi gizlilik odaklı coinlere karşı olan ilgi DeFi projelerine kaydı.

Gizlilik odaklı coinler her daim revaçta olmuştu taa ki DeFi piyasayı ele geçirene kadar… Kripto para dünyası özellikle 2020 yılının ikinci çeyreğinden sonra DeFi projelerine karşı yoğun bir ilgi oluştu. Öyle bir ilgi ki kripto para dünyasındaki transferlerin birçoğu DeFi token’ları üzerinden yapılmaya başlandı.

Kripto para birimleri, fiat paralara göre çok daha fazla gizlilik sağlayabiliyor. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi lider kripto paralar takip edilebilir olmasına rağmen Monero (XMR), Zcash (ZEC) gibi gizlilik odaklı kripto paraların takibi çok daha zordur. Bu özelliklerinden dolayı da kara ekonominin dikkatini çeken gizlilik odaklı kripto paralar, kötü günler yaşıyor.

2020 yılının başından beri özellikle Güney Kore’de karıştığı skandal yüzünden kripto para borsalarından birer birer delist edilen Monero (XMR), güven kaybıyla karşı karşıyaydı. Güven kaybının yanında kan kaybına da engel olamayan Monero, yatırımcılarına veda etti.

Binance BannerBinance Banner

O Güzel Günler Geride Kaldı!

Coin Metrics’in paylaştığı son rapora göre, Monero (XMR), Zcash (ZEC) ve Grin (GRIN) artık kripto para yatırımcılarının tercih ettiği kripto paralar arasında değil. Kripto para yatırımcıları şu aralar kısa sürede kâr edebileceklerini düşündükleri coinlere yöneldi.

Ayrıca raporda kripto para yatırımcılarının gizliliğe olan ilgisizliğinin nedeni olarak mevcut anonim işlem sistemleri görülüyor. Kripto para gizliliğinde büyük teknolojik gelişmeler yaşanmasına rağmen varlık alımındaki sistem yavaşlığının dikkat çektiği iletiliyordu.

Bununla birlikte çoğu Zcash kullanıcısının gizlilik özelliğinden yararlanmadığı da daha önce belirtilmişti. Yani gizlilik odaklı olmasına rağmen odak noktası çoğunlukla kullanılmıyor. Zcash’in aksine Monero için bu durum aynı değil. Monero gizlilik odaklı politikasıyla özellikle kara ekonominin gözde kripto parası olmayı sürdürüyor.

Gizlilik odaklı kripto paraların özellikle kara ekonomide gözde bir yer almasıyla birlikte birçok ülkede kripto para borsalarının bu kripto paraları delist etmeye başladı. Güney Kore yanı sıra Avustralya borsaları bu delistlerde başı çekiyor.

03.09.2020 20:45, Coin360 verileri.

Kripto para dünyasının son durumuna bakacak olursak, lider kripto para Bitcoin’in fiyatında meydana gelen düşüşle birlikte tüm piyasanın düşüşe geçtiği gözlenebilir. Bununla birlikte gizlilik odaklı kripto paralar yerine kripto para dünyasının yeni göz bebeğinin ChainLink’in token’ı LINK gibi DeFi projeleri olduğu söylenebilir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar