Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64161.88
-3.90%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3157.46
-8.78%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.09
-10.48%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $561.4
-4.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Google, Cryptojacking Botnet’ini Kapatmak İstiyor!

Google, 1 milyondan fazla insana bulaşan cryptojacking botnet’i Glupteba’yı kapattırmaya çalışıyor.

Clock
Paylaş
Google, Cryptojacking Botnet’ini Kapatmak İstiyor!

Geçtiğimiz günlerde bulut hesaplarının siber saldırıya uğradığını ve bu hesapların kripto para madenciliğinde kullanıldığını açıklayan Google, cryptojacking’e savaş açtı. Google, Glupteba isimli bir cryptojacking botnet’ini kapattırmak için dava açtığını duyurdu.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre, Dmitry Staroviko ve Alexander Filippov’un yanı sıra 15 bilinmeyen kişiye karşı bir şikayet yapıldı. Şikayetin nedeni ise Glupteba ismiyle bilinen botnet’in, dünyanın dört bir yanındaki 1 milyondan fazla Google kullanıcısının bilgisayarlarına sızmasıydı.

Glupteba, sızdığı bilgisayarların işlem gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapmakla kalmıyor, kullanıcıların hesap bilgilerini üçüncü taraflara satıyor. Bununla birlikte kullanıcıların kredi kartlarını kullanarak hizmet ve mal satın alıyor.

Glupteba, Blockchain teknolojisini de bu tür kötü niyetli faaliyetlerine alet etti. Blockchain teknolojisine dayanması nedeniyle Glupteba, Google tarafından kapatılamayacak bir “merkeziyetsizlik” ilkesine sahip. Bu da Google’ın kapatmak için Glupteba Enterprise’a dava açmasına neden oldu.

728×90 muhabbit - Google, Cryptojacking Botnet'ini Kapatmak İstiyor!300x250 muhabbit - Google, Cryptojacking Botnet'ini Kapatmak İstiyor!

Bitcoin Blockchain’ini Silahlandırdı!

Google’ın davasında yardımcı olduğu belirtilen Chainalysis’e göre botnet, Bitcoin Blockchain’ini “silahlandırdı“. Komuta ve kontrol sunucu adreslerini Blockchain’e yerleştiren Glupteba, bulaştığı bir sunucu kapatıldığında verilerin botnet’e dönmesini sağlamakta. Bu da Glupteba’yı bu yaklaşımı kullanan ilk botnet vakası hâline getirmekte.

Google botnet’i bozmak amacıyla önlemler almış olsa da, Glupteba’nın Bitcoin Blockchain’ini kullanması, operatörlerin ağı her an yeniden etkinleştirebileceği anlamına gelmekte.

“Blockchain tabanlı altyapısı etkisiz hâle getirilmeden Glupteba botnet, tamamen ortadan kaldırılamaz.”

chaınalysıs

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar