BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Cryptojacking Nedir Ve Bundan Nasıl Korunulur?

Kripto para birimleri, merkezi olmayan bir ekosistem yarattı. Bununla birlikte, bilgisayar korsanları onu kötüye kullanmanın ve kolay para kazanmanın bir yolunu buldu ve bulmaya da devam ediyor. Cryptojacking olarak bilinen bir teknikle, hackerlar cihazınızı bilginiz olmadan kripto para toplamak için kullanabilir.

Yayın:

-

Cryptojacking

Kripto para birimleri, merkezi olmayan bir ekosistem yarattı. Bununla birlikte, bilgisayar korsanları onu kötüye kullanmanın ve kolay para kazanmanın bir yolunu buldu ve bulmaya da devam ediyor. Cryptojacking olarak bilinen bir teknikle, hackerlar cihazınızı bilginiz olmadan kripto para toplamak için kullanabilir.

Bitcoin blockchaini, sınırlı sayıda Bitcoin’i düzenli olarak üretecek şekilde tasarlanmıştır. Bu işlemler, ne kadar çok kişi Bitcoin çıkarırsa, o kadar zor hale gelir ve ihtiyaç olan bilgi işlem gücü artar. Bitcoin 2009’da ortaya çıktığında, dizüstü bilgisayarlar ile kripto madenciliği yapmak mümkündü, ancak artık bu mümkün değil. Yaptığınız madenciliğin karlı olmasını istiyorsanız, binlerce dolara mal olabilecek gelişmiş madencilik donanımlarına ihtiyacınız var. Ya da bir “hacker”sanız, işi sizin yerinize yapması için binlerce bilgisayarı ele geçirebilirsiniz…

Cryptojacking Nedir

Cryptojacking, kripto para madenciliği yapmak için birinin cihazının yetkisiz kullanımı olarak tanımlanabilir. Bilgisayar korsanları, devasa bir bilgisayar ağını kullanarak kurbanlarının elektriğini, cihazlarını ve bilgi işlem gücünü kendi karlarını artırmak için kullanarak kripto madenciliği yapabilirler. Mağdurlar, cihazlarının kripto madenciliği yaptığının farkında bile olmayabilir. Tek işaret daha düşük bilgisayar performansı ya da cihazın aşırı ısınması olabilir.

Bilgisayar korsanlarının cihazınızı şifrelemesinin iki yolu vardır:

Kripto madenciliği için kötü amaçlı yazılım: Bilgisayar korsanları, kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamanız veya kötü amaçlı yazılımını gizleyen kötü amaçlı bir belge indirmeniz için sizi kandırmak için kimlik avı taktikleri kullanabilir. Bu tür kötü amaçlı yazılımları tespit etmek oldukça zordur ve siz fark etmeden arka planda bir kripto madencilik yazılımı çalıştırabilir.

Tarayıcı tabanlı kripto para madenciliği komut dosyaları: Komut dosyaları ile hacker bir web sayfasına kötü amaçlı bir kod parçası ekler. Kod, web sitesi her açıldığında otomatik olarak çalışır. Bilgisayarınızda hiçbir şey depolanmaz, ancak artık web tarayıcısı açık olduğu sürece kripto madenciliği yapıyor olursunuz. Bazı web sitelerinde, tarayıcınızı kapattıktan sonra bile görev çubuğunuzun altında gizli açılır pencereler ile işlemler devam edebilir.

Hackerlar Neden Cryptojacking’i Seviyor

Kolay para: Hackerların bu yöntem ile kendi cihazlarını veya bilgi işlem gücünü kullanmaları gerekmiyor. Bu, kripto para madenciliği maliyetinin önemli bir kısmı için avantaj elde ettikleri anlamına da gelmekte. Karşılığında ise virüs bulaşan kullanıcılar, yüksek elektrik faturalarından ve aşırı yüklenmiş cihazlardan muzdarip olabilir. Bu sayede hackerlar madencilik işlemlerini gerçekleştirmiş olur, maliyeti ise mağdurlar karşılar.

Minimum risk: Kod gizlice çalıştığı için cihazınıza virüs bulaştığını fark etmek zordur. Cryptojacking, normal kullanımınızı bozmadan perde arkasında gerçekleşir. Özellikle Monero ve Zcash gibi anonim kripto para birimleriyle bilgisayar korsanlarını izlemek de oldukça zordur.

Daha yüksek başarı oranı: Bilgisayar korsanları, fidye yazılımları yerine genellikle Cryptojacking’i tercih eder. çünkü bu yöntem ile birlikte sabit bir para akışını garanti hale gelmekte. Fidye yazılımıyla, yalnızca birkaç kurbandan fidye alınabilir, Cryptojacking ile virüs bulaşan tüm bilgisayarlardan kripto para madenciliği gerçekleştirebilir.

Ne Yapılabilir?

Cihazınızda Cryptojacking’i tespit etmek çok zor olabilir. Çünkü yazılım mümkün olduğunca gizli olacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, kötü amaçlı yazılımın en yaygın belirtileri şunlardır:

Cihaz tepki süresinin aniden artabilir,
Yüksek CPU kullanımı. Hatta standart bir program tüm gücü tüketiyor gibi görünebilir;
Cihazınız aşırı ısınıyor olabilir.

Ancak, Cryptojacking kötü amaçlı yazılımını önlemenize veya tespit etmenize yardımcı olabilecek birkaç şey var.

Kimlik avını tanımayı öğrenin. Bu yöntem bilgisayar korsanlarının cihazınıza virüs bulaştırmasının en yaygın yollarından biridir.

Adblock, No Coin veya MinerBlock gibi adblocking veya anti-crypto mining tarayıcı uzantılarını kullanın.

Bir virüsten korunma ya da kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümü (antivirüs) kullanın. Siber suçluların cihazınıza yüklemeye çalışabilecekleri kötü amaçlı yazılımları tespit eden bu çözümler güvenliğinizi artıracaktır. Ancak, Cryptojacking madencilerinin sürekli olarak kötü amaçlı yazılım yüklemek ve tespit edilmemek için yeni yollar aradıklarını da unutmayın.

Şüpheli bağlantılara tıklamayın, şüpheli belgeleri indirmeyin ve güvenilmeyen web sitelerini ziyaret etmemeye çalışın. Çünkü Cryptojacking kötü amaçlı yazılımlarının bulaşabileceği birçok farklı yol vardır.

NordVPN CyberSec özelliğini kullanın. CyberSec, güvenliğinizi ve gizliliğinizi bir sonraki seviyeye taşıyan gelişmiş bir çözümdür. Kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı dolandırıcılığı barındırdığı bilinen web sitelerini engeller, bu da sizi gizli kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımlardan korur.
 

Tüm kripto ticareti ihtiyaçlarınız için NordVPN edinin. NordVPN ile, yeni nesil şifrelemeyle tamamen korunurken kripto para işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. NordVPN aboneliğinizi Bitcoin, Ethereum veya Ripple ile ödeme yaparak da anonim olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içerik sponsorludur.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend Haberler