BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Cryptojacking Nedir Ve Bundan Nasıl Korunulur?

Kripto para birimleri, merkezi olmayan bir ekosistem yarattı. Bununla birlikte, bilgisayar korsanları onu kötüye kullanmanın ve kolay para kazanmanın bir yolunu buldu ve bulmaya da devam ediyor. Cryptojacking olarak bilinen bir teknikle, hackerlar cihazınızı bilginiz olmadan kripto para toplamak için kullanabilir.

Yayın:

-

Cryptojacking

Kripto para birimleri, merkezi olmayan bir ekosistem yarattı. Bununla birlikte, bilgisayar korsanları onu kötüye kullanmanın ve kolay para kazanmanın bir yolunu buldu ve bulmaya da devam ediyor. Cryptojacking olarak bilinen bir teknikle, hackerlar cihazınızı bilginiz olmadan kripto para toplamak için kullanabilir.

Bitcoin blockchaini, sınırlı sayıda Bitcoin’i düzenli olarak üretecek şekilde tasarlanmıştır. Bu işlemler, ne kadar çok kişi Bitcoin çıkarırsa, o kadar zor hale gelir ve ihtiyaç olan bilgi işlem gücü artar. Bitcoin 2009’da ortaya çıktığında, dizüstü bilgisayarlar ile kripto madenciliği yapmak mümkündü, ancak artık bu mümkün değil. Yaptığınız madenciliğin karlı olmasını istiyorsanız, binlerce dolara mal olabilecek gelişmiş madencilik donanımlarına ihtiyacınız var. Ya da bir “hacker”sanız, işi sizin yerinize yapması için binlerce bilgisayarı ele geçirebilirsiniz…

Cryptojacking Nedir

Cryptojacking, kripto para madenciliği yapmak için birinin cihazının yetkisiz kullanımı olarak tanımlanabilir. Bilgisayar korsanları, devasa bir bilgisayar ağını kullanarak kurbanlarının elektriğini, cihazlarını ve bilgi işlem gücünü kendi karlarını artırmak için kullanarak kripto madenciliği yapabilirler. Mağdurlar, cihazlarının kripto madenciliği yaptığının farkında bile olmayabilir. Tek işaret daha düşük bilgisayar performansı ya da cihazın aşırı ısınması olabilir.

Bilgisayar korsanlarının cihazınızı şifrelemesinin iki yolu vardır:

Kripto madenciliği için kötü amaçlı yazılım: Bilgisayar korsanları, kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamanız veya kötü amaçlı yazılımını gizleyen kötü amaçlı bir belge indirmeniz için sizi kandırmak için kimlik avı taktikleri kullanabilir. Bu tür kötü amaçlı yazılımları tespit etmek oldukça zordur ve siz fark etmeden arka planda bir kripto madencilik yazılımı çalıştırabilir.

Tarayıcı tabanlı kripto para madenciliği komut dosyaları: Komut dosyaları ile hacker bir web sayfasına kötü amaçlı bir kod parçası ekler. Kod, web sitesi her açıldığında otomatik olarak çalışır. Bilgisayarınızda hiçbir şey depolanmaz, ancak artık web tarayıcısı açık olduğu sürece kripto madenciliği yapıyor olursunuz. Bazı web sitelerinde, tarayıcınızı kapattıktan sonra bile görev çubuğunuzun altında gizli açılır pencereler ile işlemler devam edebilir.

Hackerlar Neden Cryptojacking’i Seviyor

Kolay para: Hackerların bu yöntem ile kendi cihazlarını veya bilgi işlem gücünü kullanmaları gerekmiyor. Bu, kripto para madenciliği maliyetinin önemli bir kısmı için avantaj elde ettikleri anlamına da gelmekte. Karşılığında ise virüs bulaşan kullanıcılar, yüksek elektrik faturalarından ve aşırı yüklenmiş cihazlardan muzdarip olabilir. Bu sayede hackerlar madencilik işlemlerini gerçekleştirmiş olur, maliyeti ise mağdurlar karşılar.

Minimum risk: Kod gizlice çalıştığı için cihazınıza virüs bulaştığını fark etmek zordur. Cryptojacking, normal kullanımınızı bozmadan perde arkasında gerçekleşir. Özellikle Monero ve Zcash gibi anonim kripto para birimleriyle bilgisayar korsanlarını izlemek de oldukça zordur.

Daha yüksek başarı oranı: Bilgisayar korsanları, fidye yazılımları yerine genellikle Cryptojacking’i tercih eder. çünkü bu yöntem ile birlikte sabit bir para akışını garanti hale gelmekte. Fidye yazılımıyla, yalnızca birkaç kurbandan fidye alınabilir, Cryptojacking ile virüs bulaşan tüm bilgisayarlardan kripto para madenciliği gerçekleştirebilir.

Ne Yapılabilir?

Cihazınızda Cryptojacking’i tespit etmek çok zor olabilir. Çünkü yazılım mümkün olduğunca gizli olacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, kötü amaçlı yazılımın en yaygın belirtileri şunlardır:

Cihaz tepki süresinin aniden artabilir,
Yüksek CPU kullanımı. Hatta standart bir program tüm gücü tüketiyor gibi görünebilir;
Cihazınız aşırı ısınıyor olabilir.

Ancak, Cryptojacking kötü amaçlı yazılımını önlemenize veya tespit etmenize yardımcı olabilecek birkaç şey var.

Kimlik avını tanımayı öğrenin. Bu yöntem bilgisayar korsanlarının cihazınıza virüs bulaştırmasının en yaygın yollarından biridir.

Adblock, No Coin veya MinerBlock gibi adblocking veya anti-crypto mining tarayıcı uzantılarını kullanın.

Bir virüsten korunma ya da kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümü (antivirüs) kullanın. Siber suçluların cihazınıza yüklemeye çalışabilecekleri kötü amaçlı yazılımları tespit eden bu çözümler güvenliğinizi artıracaktır. Ancak, Cryptojacking madencilerinin sürekli olarak kötü amaçlı yazılım yüklemek ve tespit edilmemek için yeni yollar aradıklarını da unutmayın.

Şüpheli bağlantılara tıklamayın, şüpheli belgeleri indirmeyin ve güvenilmeyen web sitelerini ziyaret etmemeye çalışın. Çünkü Cryptojacking kötü amaçlı yazılımlarının bulaşabileceği birçok farklı yol vardır.

NordVPN CyberSec özelliğini kullanın. CyberSec, güvenliğinizi ve gizliliğinizi bir sonraki seviyeye taşıyan gelişmiş bir çözümdür. Kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı dolandırıcılığı barındırdığı bilinen web sitelerini engeller, bu da sizi gizli kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımlardan korur.
 

Tüm kripto ticareti ihtiyaçlarınız için NordVPN edinin. NordVPN ile, yeni nesil şifrelemeyle tamamen korunurken kripto para işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. NordVPN aboneliğinizi Bitcoin, Ethereum veya Ripple ile ödeme yaparak da anonim olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Bitcoin’in Piyasa Değeri Tüm Zamanların En Yükseğinde!

Yayın:

-

bitcoin'in

Kripto piyasa analiz firması Glassnode, Bitcoin’in (BTC) 2017’nın sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $’ı gördüğünden bu yana, piyasa değerinin %50’den fazla arttığını gösteren veriler yayınladı.

Gerçekleşmiş piyasa değeri metriği, her bir BTC’nin değerini blockchain üzerinde en son taşındığı sırada ölçer, ve bu analistlerin piyasa katılımcılarının toplam maliyet esaslarını tahmin etmesini sağlar.

Bununla beraber, merkezileştirilmiş borsalardaki coinler metrikte mevcut değil. Bu da verilerin gün içi spekülasyonlarından ziyade uzun vadeli yatırımcıların maliyet esası açısından muhtemelen daha doğru olduğunu gösteriyor.

Bitcoin’in gerçekleşmiş piyasa değerinin üst sınırı şu anda 115 milyar $ seviyesinde bulunuyor. Bu rakam, 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinde 43 milyar $ daha fazla. Bitcoin’in şu anki 190 milyar dolarlık piyasa değeri, BTC’nin uzun vadeli yatırımlarının toplamda %65’lik bir kar elde ettiğini göstermekte.

Bitcoin'in
Bitcoin’in Gerçekleşmiş Piyasa Değeri Kaynak: Glassnode

Coinmetrics’in sağladığı grafik, gerçekleşen piyasa değerinin 2018’in ilk aylarında artmaya devam ettiğini ve fiyatların 10.000 $’ın altına düşmesine rağmen Ocak ve Mayıs ayında 3 kez 90 milyar $’ı test ettiğini gösteriyor.

Halving öncesi spekülasyonu, 2020’nin 2. çeyreğinde Bitcoin’in gerçekleşen piyasa değerinin %6 arttığını görürken, şiddetli “kara perşembe” olayı 2020’nin kazanımlarını hızla tersine çevirdi. Mayıs ayında bu yana, BTC’nin gerçekleşen piyasa değeri istikrarlı bir şekilde yükseliş eğiliminde.

Kripto veri araştırmacıları IntoTheBlock’a göre, kripto adreslerinin %72’sinden fazla şu anda kârlı durumda ve en büyük yatırım tutarı 1.040 – 5.285 $ ve 8.450 – 9.560 $ fiyat aralıklarında yapılmış gibi görünüyor.

Şu anda kârda olan BTC cüzdanlarının sayısı Kaynak: IntoTheBlock

 

Bitcoin’in Durumu Ethereum için Ne Anlam İfade Ediyor?

Bitcoin’in aksine, Ethereum’un 26.3 milyar $’lık gerçekleşmiş piyasa değeri, geçmişteki yüksek seviyelerini geri kazanmaya çok uzakta. Şu anda Ethereum’un 26.3 milyar $’lık değeri 2018 rekoru olan 35 milyar $’ın %25 altında.

Ethereum’un gerçekleşen piyasa değeri BTC’den çok daha uzun bir düşüş eğilimi yaşadı. Ethereum, Nisan 2020’nin ortalarında 22,4 milyar $’lık bir düşüş bildirdi. IntoTheBlock’a göre, en büyük payı satın alan Ethereum adreslerinin %62’si kârda.

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla analiz haberi için : Analiz Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Atari VCS Blockchain Gaming Özellikleri ile Çalışacak!

Retro oyun konsolu çıkışını yapmaya hazırlanıyor!

Yayın:

-

Atari

Atari, yakınca çıkacak konsolunda yeni işlevler ile blockchain alanına girecek olan büyük bir isim.

Atari VCS ilk olarak 1977’de Space Invaders ve Pac Man gibi klasikleri ev ortamına getirmek için piyasaya sürülmüştü.

Oyun dünyasının büyük konsolları ile rekabet edemesede, Atari’nin yeniden piyasaya çıkacak olan VCS konsolu, blockchain teknolojisi ile oyun platformunda bir standart oluşturacak.

Bu hizmet, kullanıcı orijinal VCS oyunlarını oynamaktan sıkıldığında, Ultra uygulamasını PC oyunlarını indirmek ve oynamak için kullanabileceği anlamına geliyor.

Oyuncular ayrıca, oyun içi Non-fungible token ticareti, (NFT) e-spor turnuvaları ve yakın zamanda duyurulan oyun yayını özellikleri de dahil olmak üzere platformun blockchain özelliklerinden yararlanabilecek. Bununla beraber kullanıcılar oyun oynadıkça token ödülleri kazacanak.

Konsol, UOS ya da Atari tokenleri kullanılarak Ultra platformu üzerinden satın alınabilecek.

Konsol, donanımın yeniden tasarlanması ve corona virüs pandemisi sebebi ile orijinal çıkış tarihine yetişemedi.

Şirket, ürünün lansman tarihini açıklamazken, İlk konsol ve aksesuar grubunun şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki deposuna taşındığını belirtti.

Şirket, her şeyi tek bir çatı altında toplamayı ve Ekim ayı sonuna kadar sınıflandırma ve nakliyeye hazır olmayı umuyor.

Atari, 2018,’de blockchain alanına yatırım yaptığından beri, blockchain ve kripto dünyasında sükse yaratıyor. Yakın zamanda Atari, açık dünya çoklu evren içinde klasik oyunlarından bazılarını yeniden yaratmayı amaçlayan The Sandbox ile bir ortaklık duyurdu.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.