Muhabbit

Google, Kötü Amaçlı Kripto Para Madencilik Yazılımları İçin Önlem Alıyor!

Google, kripto para madenciliği, veri hırsızlığı ve fidye yazılımlarından kaynaklanan tehditleri tespit edebilecek.

google

google

Google Cloud, güvenlik önlemlerini artırıyor. Birçok kötü amaçlı yazılım kullanıcı tarafından farkedilmiyor. Virtual Machine Threat Detection (VMTD), bilgisayarınızda kripto para madenciliği yapan kötü amaçlı yazılımlar da dahil olmak üzere farklı tehditlerin tespit edilmesini sağlayacak.

Google’dan bir blog gönderisine göre VMTD ile ilgili şunları paylaştı:

VMTD, Google Cloud’da çalışan sanal makinelerinizi korumak için var. Kötü amaçlı yazılımlar ve kripto para madenciliği gibi tehditleri tespit edecek. VMTD, buluttaki belleği herhangi bir aracı olmadan tarayabilir. Bununla birlikte VMTD, büyük bir bulut sağlayıcısının piyasaya sunduğu ilk algılama özelliğidir.


2021 yılı Kasım ayında, güvenliği ihlal edilmiş Google Cloud hesaplarının %86’sı kripto para madenciliği için kullanılıyordu. Google buna karşı bir önlem almak için VMTD’yi oluşturdu. VMTD, Google Cloud Platform müşterilerini veri hırsızlığı ve fidye yazılımı gibi saldırılara karşı da koruyabilecek.

VMDT Çalışma Prensibi

VMTD şimdilik demo sürüm diyebileceğimiz genel bir kullanıma sahip, ancak Google önümüzdeki birkaç ay içinde VMTD’yi hizmetinin diğer bölümleriyle entegre edecek.

Kötü Amaçlı Kripto Para Madenciliği! Cryptojacking Nedir?

Cryptojacking, kişisel bilgisayarınızda haberiniz ve izniniz olmadan kripto para madenciliği yapılmasına denir. Örnek verecek olursak; başka birisi size sormadan bilgisayarınız CPU veya GPU gücünü kullanarak kripto para madenciliğinden kâr ediyor. Bu durum aynı zamanda siber suç olarak da geçiyor. Bu tarz kötü amaçlı kripto para madenciliğinden cryptojacking olarak adlandırılır.

Gizli gizli kripto para madenciliği yapan suçlular, hiçbir maliyet ödemeden kripto para madenciliğinin ödüllerinden yararlanmaya çalışır. Suçlular, pahalı madencilik donanımları satın almadan ya da muazzam elektrik faturaları ödemeden kripto para madenciliği yapmaya çalışır.

Google yeni çıkardığı araçla bu tarz kötü amaçlı yazılımların sonunu getirmeyi planlıyor. VMTD, bilgisayarınız da veya cloud hesabınızda herhangi bir kötü amaçlı yazılım olup olmadığını tespit edip, daha sonra bununla ilgili aksiyon alıyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version