Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51623.21
0.96%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3039.28
2.49%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.78
0.79%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $384.2
1.08%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Google ve Alibaba Gibi Dev Şirketler, Ödeme ve Kripto Para Borsası Lisansı İçin Singapur’a Başvuruyor!

Alibaba ve Google, Singapur’da Lisans almak isteyen 300’den fazla şirket arasında yer alıyor.

Clock
Paylaş
Google ve Alibaba Gibi Dev Şirketler, Ödeme ve Kripto Para Borsası Lisansı İçin Singapur’a Başvuruyor!

Teknoloji alanında bölgesel bir merkez olmaya çalışan Singapur, bu yıl finansal teknoloji firmalarından daha fazla yatırım aldığını açıkladı.

Singapur Merkez Bankası (MAS) fintech yetkilisi Sopnendu Mohanty tarafından yapılan açıklamada, bu tür yatırımların 2014 yılında yaklaşık 20 milyon $ iken, şimdi bu miktarın 1,1 milyar $’a yükseldiğini ve daha da artmaya devam ettiğini belirtti. Yatırımcıların yeni fırsatlar bulmak için ülkelerine geldiklerini belirten Mohanty şu ifadelere yer verdi:

Binance BannerBinance Banner

“Silikon Vadimiz yok ama elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ülkenin inşa ettiği ortam, bu fintech oyuncularının fikirlerinin uzun vadede gerçek değere dönüşüp dönüşmeyeceğini görme fırsatı bulmalarını sağlıyor.”

Yetkili ayrıca, JPMorgan, Temasek ve DBS Group gibi dev şirketlerin ödemeler, ticaret ve döviz takası için yeni bir blok zinciri tabanlı platform başlatma çalışmaları bulunduğunu belirtiyor. Ayrıca, Tayland ile başlayan ve her iki ülkedeki insanların blockchain destekli sistemler aracılığıyla anında para taşımasına olanak tanıyan bir sınır ötesi ödeme altyapısını genişletme çabalarından bahsediyor.

Dev Şirketler Başvuruyor

Mohanty, MAS’ın şehirdeki ödeme sistemlerinde ve kripto para borsalarında hizmet vermek için lisans arayan şirketlerin başvurularının incelenmeye devam ettiğini söyledi. Bu şirketlerin, düzenleyicinin yeni “Ödeme Hizmetleri Yasasını” Ocak 2020’de yürürlüğe koymasından bu yana artış gösterdiğini söylüyor. Bu kapsamda 300’den fazla girişimin başvuruda bulunduğunu belirten MAS, süreci olabildiğince hızlandırmak için çalışmaların devam ettiğini belirtiyor.

MAS tarafından yapılan açıklamada blockchain tabanlı ödeme sistemleri ve kripto para borsaları için lisans almak isteyen dev şirketler arasında Alibaba, Ant Group, Binance ve Google gibi kuruluşların yer aldığı belirtiliyor. Lisanslar ile ilgili ayrıca şu ifadelere yer veriliyor:

“Birisine lisans vermek hafife alınacak bir şey değildir. Bu nedenle MAS lisansı alan herkesin güvenilir olmasını sağlamalıyız.”

CBDC’ler hakkında da açıklama yapan Mohanty, Çin’in, test aşamasında olan dijital yuanı ile bu alanda en önde gelen ülke olduğunu söylüyor. Singapur’un ise Nisan ayında yayımlanan ve bankalar arası CBDC’lerin ilerlemesini ölçen bir PwC endeksinde üçüncü sırada yer aldığını belirtiyor. Ancak bu konuda fazla istekli olmayan yetkili şu ifadelere yer veriyor:

“Singapur bağlamında, perakende bir merkez bankası dijital para biriminin yararlı olacağı kesin değil çünkü şimdiden birbirinize sıfır maliyetle ve birkaç tıklamayla para gönderebilirsiniz. Bundan daha iyi ne yapabilirsin?”

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar