Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56035.14
9.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3219.97
4.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.21
6.26%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396
2.40%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

SON DAKİKA

Grafiklerle 2019 Kripto Para Dünyası…

Pumpıyla Dumpıyla 2019…

Clock
Paylaş
Grafiklerle 2019 Kripto Para Dünyası…

Blockchain ve kripto para endüstrisi oldukça hareketli bir yıl geçirdi. Bitcoin 2019 içerisinde %87 yükseldi ve market değerine 64 milyon dolar ekledi. Bitcoini yıl içerisinde kazanç bakımından geçen tek proje Tezos oldu.

Binance BannerBinance Banner

Şu anda en yüksek market değerine sahip 12 projeye (borsa coinleri ve tether hariç) 2019 başında yatırım yapan bir kimse dolar bazında 5 projede karlı 1 projede kafa kafaya 6 projede ise zararlı durumda yılı sonlandırmış olacaktı.

2019’da da bir çok kripto para Bitcoin’e ve genel markete korele hareket etmiş gözükmekte. Bunlar içerisindeki korelasyona en aykırı hareket eden projeler BSV ve Tezos olarak gözükmekte.

Yoruma muhtaç grafiklerden bir tanesi de yukarıdaki grafik olmalı. Yukarıdaki grafik Bitcoin’in diğer büyük projelerle bile korelasyonunu azaldığını ortaya koyuyor. Belki, bu Bitcoin’in kelimenin tam anlamıyla ondan “rol çalan” altcoinlerden ayrışmaya başladığının en büyük göstergesi olabilir.

Bitcoin’in Dijital Altına Dönüşmesi Mümkün mü?

İstatistik bir olgu üzerinde değişkenlerin ortaya koyduğu farkın bilimsel olup olmadığıyla ilgilenir. Bitcoin ve Altın arasındaki korelasyon ilk defa istatiksel olarak anlamlı bulunmuş. Sonuç olarak, bu Bitcoin’in şu anki durumunda (pahalı tranferler ve uzun blok onayı) onun yazgısı gibi gözüküyor diyebiliriz.

2019, Bitcoin ve Ethereum için 2018 ve 2017′ ye kıyasla volatilite’ nin azaldığı bir yıl olmuş.

Spot Marketteki Hacim Kan Kaybetmeye Devam Ediyor.

Spot piyasalardaki hacim ise 2019 sonunda son 9 ayın dibini görmüş durumda… Haziran ayındaki yıllık en yüksek rakamdan yaklaşık olarak 125 milyar dolar kaybetmiş durumda.

Bitmex’ in amiral gemisi ve en yüksek bitcoin hacminin sahip ürünü “perpetual swap” hacimleri ise bu yıl iki defa (haziran-temmuz aylarında) rekor yeniledi.

BAKKT’ık Oluyor…

Diller destan, büyük beklenti yaratan kurumsal yatırımcılara fiziksel bitcoin ile vadeli işlem yaptıran Bakkt‘ ın açılışı çok görkemli değildi. Daha sonra hacim kazandılar ve yıl kapanmadan aralık ayının 18’inde kendi rekorlarını kırdılar.

DEX’ler ise bu yıl da bekleneni veremedi. Merkezi borsaların (CEX) hacminin yalnızca binde beşi kadar hacme sahip olabildiler.

Web Sitesi Trafikleri

Yukarıda verdiğimiz hacim verileriyle orantılı olarak borsaların web sayfalarının aldığı ziyaretçi sayısı da hazirandan bu yana yarı yarıya düşmüş vaziyette…

Aralık ayı websitesi trafiğinin de yarısından fazlası Coinbase, Binance ve Bitmek arasında paylaşılmış durumda. Lider ise %22.7 ile Coinbase.

Bitcoin Madenciliği

Ülkemizde KwH fiyatıyla karlı madencilik yapmak imkansız olduğu için çok ilgi çekecek bir veri olmasa da 2019 boyunca bitcoin madencileri işlemleri onaylayarak 5 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Yine de 2018’e göre %5’lik bir azalma mevcut.

Bitcoin’ in dijital altınlığından bahsetmişken, Altın endüstrisinin de Bitcoin madenciliği sektöründen kabaca 30 kat büyük olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu yazı Block direktörü Larry Cermak‘ ın twitter bilgiselinden alıntılanmıştır.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar