Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61313.3
0.33%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3347.07
0.18%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.96
0.64%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $401.2
-2.57%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Grayscale, Başlatacağı Yeni ETF ile Geleneksel Borsaya Açılıyor!

Grayscale, dijital varlığa dayalı hisse senedi endeksini izlemek için yeni ETF’ini piyasaya sürdü.

Clock
Paylaş
Grayscale, Başlatacağı Yeni ETF ile Geleneksel Borsaya Açılıyor!

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini hisse şeklinde sunmasıyla tanınan Grayscale Investments, geleneksel borsaya açılıyor.

Yakın zaman önce yapılan bir açıklama ile Grayscale, kripto para birimine bağlı, 22 adet halka açık şirketten oluşan bir hisse sepetine sahip olacak “Future of Finance” ETF’ini duyurdu. Bu şirketler arasında, PayPal ve Block (eski adıyla Square) gibi ödeme ve teknoloji firmalarının yanı sıra Coinbase gibi kripto para şirketleri yer alıyor.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi çekebilir: ETF Nedir?

Grayscale’de görevli bir yönetici tarafından yapılan bir açıklamada; fon, Tesla veya MicroStrategy gibi Bitcoin’i bilançolarında tutan veya ödeme olarak kabul eden şirketlerin hisselerini içermiyor.

“Borsada işlem gören fonlar (ETF), insanların nispeten düşük bir yönetim ücreti karşılığında hisse senedi (S&P 500 gibi) satın almalarına izin veren popüler bir yatırım türüdür. Bu nedenle yeni Grayscale ETF, yatırımcıların kripto para ekonomisine yoğun şekilde bağlı çeşitli şirketlerin performansına yatırım yapmak için tek bir hisse senedi alımı yapmalarının bir yoludur.”

Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein, yeni girişim hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Grayscale kendisini dijital para birimi yatırımında küresel bir lider olarak kurmuş olsa da, finansın geleceği çok daha geniş bir yetki gerektiriyor.”

Yeni Grayscale ETF, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda GFOF senedi sembolü altında işlem görecek. Hatırlanacağı üzere yakın zaman önce Volt Equity adlı bir firma da, geçtiğimiz ekim ayında benzer bir ürünü piyasaya sürmüştü.

İlginizi çekebilir: GBTC Nedir?

SEC ve Grayscale İlişkisi Sertleşti

Yeni şirket odaklı ETF’i, Grayscale’in spot piyasa Bitcoin ETF başvurusunu onaylamayı reddetmesi üzerine, SEC ile sert bir savaşa girmesiyle ortaya çıktı. Grayscale, özellikle SEC’in türev piyasasına bağlı Bitcoin ETF’lerinin daha karmaşık bir versiyonunu onayladığı için aldığı kararların keyfi olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle de şirket SEC’e karşı dava açabileceğini öne sürüyor.

SEC

Yaşanan tüm bu gelişmeler, milyarlarca dolar değerinde Bitcoin’e sahip hisseleri olan Grayscale’in temel ürününün fiyatına zarar verdi. Aslında, GBTC hisseleri Bitcoin fiyatını yakından takip etmelidir, ancak son haftalarda GBTC fiyatı bunun %25’ten fazla altına düştü. Daha önce de bahsettiğimiz üzere bu durumun ortaya çıkmasında SEC ile olan uzlaşmazlığın etkili olduğu belirtiliyor. Bu durumun düzeltilmesi için de Grayscale’in atacağı adımların çok önemli olduğu belirtiliyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar