Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66546
3.87%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3484.35
2.26%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.13
4.73%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.7
3.59%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

GBTC Nedir? Bitcoin ETF’sinden Farkı Nedir?

GBTC (Grayscale Bitcoin Trust), Grayscale tarafından yatırımcılara sunulan ve hisse senetlerinin ticareti için kullanılan bir finansal araçtır.

Clock
Paylaş
GBTC Nedir? Bitcoin ETF’sinden Farkı Nedir?

Dünyanın en büyük dijital para birimi varlık yöneticisi olan Grayscale, Digital Currency Group bünyesinde yer alır ve Barry Silbert tarafından kurulmuştur.

Bir risk sermayesi şirketi olan Digital Currency Group’un yatırımları arasında Grayscale dışınca ayrıca Ledger, Coinbase, Coindesk ve Ripple gibi şirketler de bulunur.

728×90 muhabbit - GBTC Nedir? Bitcoin ETF'sinden Farkı Nedir?300x250 muhabbit - GBTC Nedir? Bitcoin ETF'sinden Farkı Nedir?

GBTC (Grayscale Bitcoin Trust), Grayscale tarafından yatırımcılara sunulan ve hisse senetlerinin ticareti için kullanılan bir finansal araçtır. GBTC’nin fiyatı, temelde BTC’nin fiyatını izler.

GBTC, Grayscale’in en büyük trust olarak adlandırılan fonu olsa da, Grayscale’in yatırımcılarına sunmuş olduğu trustlar sadece bunlarla sınırlı değil.

Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash gibi kripto para birimleri de Grayscale bünyesinde yer alıyor.

Grayscale’in 21 Ekim 2021 tarihinde resmi Twitter hesabında paylaşılan bilgilere göre de, şirket bünyesinde $57 milyarlık bir fon bulunuyor.

GBTC Nedir? GBTC’nin Özellikleri Nelerdir?

GBTC, Bitcoin’e geleneksel borsalar aracılığıyla yatırım yapmak için kullanılan finansal bir araçtır. Günümüzde, geleneksel borsalarda Bitcoin’e yatırım yapmak için seçenekler ve uygulamalar çok sınırlı olsa da, GBTC, bunu değiştirmeyi amaçlar.

GBTC, basit bir anlatımla yatırımcıların Grayscale bünyesinde tutulan büyük miktarlardaki Bitcoin fonlarıyla yatırım yapmasını sağlar.

grayscale - GBTC Nedir? Bitcoin ETF'sinden Farkı Nedir?

GBTC fiyat olarak Bitcoin’in fiyatını takip eder. Bu da, Bitcoin’in fiyatının artması veya düşmesi durumunda GBTC ile yatırım yapılan hisse senetlerinin de fiyatının değiştiği anlamına gelir.

GBTC, Bitcoin’in değerinin farklı şekillerde kullanılmasını ve uygulanmasını sağlayan yeni bir fon türü örneğidir. GBTC, yatırımcıların, ABD borsasında yatırım yapmasını sağlar.

Fonlar, 2013 yılında BIT (Bitcoin Investment Trust) olarak piyasaya sürülmüştür ve piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana hızlı bir şekilde büyümüştür.

22 Ekim 2021 tarihinde Bitcoin Treasuries verilerine göre, Grayscale 654.600 Bitcoin’e sahiptir. Bu aynı zamanda Grayscale’ı, dünyadaki en büyük Bitcoin fonuna sahip şirketi yapar.

GBTC Nasıl Çalışır?

Basit bir anlatımla, Grayscale, yatırımcıları büyük miktarda Bitcoin satın almak için kullandığı fonlar için yatırımcılar davet eder.

GBTC ile yatırımcılar fonlar için ticaret gerçekleştirir. Fonlar, Bitcoin’in fiyatını takip eder.

Yatırımcıların sadece Bitcoin’i satın almak yerine GBTC’de hisse senetleri satın almasının ise birkaç nedeni vardır.

İlk olarak, GBTC gibi Bitcoin fonlarına yatırım yapmak, yatırımcıların, hukuka uygun bir şekilde davranmasını veya farklı vergiler konusunda düşünmelerine gerek kalmadan Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlar.

Bitcoin satın almak ve saklamak, yatırımcılar için çoğunlukla bazı sorunları da beraberinde getirir. Satın alınan Bitcoin’lerin nasıl saklanacağı, fonların saklanması için herhangi bir ücretin olup olmadığı ya da cüzdan bilgilerinin kaybedilme ihtimali gibi sorular ve düşünceler her zaman yatırımcılar için endişe verici olmuştur.

Yatırımları, Amerika Birleşik Devleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bildiren halka açık bir şirket olarak Grayscale, Bitcoin için yatırımcıların aklındaki tüm endişeleri giderir.

sec2 941x600 - GBTC Nedir? Bitcoin ETF'sinden Farkı Nedir?

İkincisi, halka açık Bitcoin fonlama şirketleri, yatırımcılar için çeşitli vergi avantajları sağlar. Örneğin, ABD’de yer alan IRA ve Roth IRA gibi yatırım şirketleri, vergi dostu olma konusunda diğer şirketlere göre daha uzak bir yaklaşıma sahiptir.

Ancak, Grayscale, Bitcoin yatırımları için daha vergi dostu bir tutum sergiler.

Son olarak, kripto para birimlerinin ticareti, geleneksel borsalardaki hisse senetlerine göre daha farklı bir mekanizmaya sahiptir.

Örneğin, Tesla ve Apple’daki hisselere karşı Bitcoin ticaret yapamazsınız (bazı hisse-türev platformları dışında). Bu ticaretin mümkün olmaması da, kripto para borsaları ile geleneksel borsalar arasındaki ana farklardan birisi olarak öne çıkar.

GBTC’nin Bitcoin ETF’sinden Farkı Nedir?

Grayscale’in GBTC modeli uzun zamandır bir Bitcoin ETF’sinin veya bir borsa yatırım fonunun bulunmamasından faydalanmıştı.

Grayscale ile bir Bitcoin “trust”ına yatırım yapmak için bir “trust”ın hisselerini satın alırsınız. Bitcoin ETF’si ise bundan farklı olarak Bitcoin’in fiyatını doğrudan izleyen bir fona yatırım yapılmasıdır.

Bitcoin ETF’leri, 15 Ekim 2021′ tarihine kadar ABD’de yasal değildi. SEC, Bitcoin’in fiyatının kolay bir şekilde manipüle edilebileceğinin gerekçesiyle Bitcoin ETF’leri için yapılan birden fazla başvuruyu reddetmişti.

Ancak SEC, geçtiğimiz hafta içinde ilk defa bir Bitcoin ETF‘sini onaylayarak kripto para piyasası için tarihi bir adım atmıştı. Ancak, Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasından önce GBTC, bu yasal boşluktan yararlanarak yatırımcılar için bir seçenek işlevine sahipti.

Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasından sonra Grayscale’in kurucusu Barry Silbert de, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla beraber, GBTC’nin bir Bitcoin ETF’sine dönüştürülmesi konusunda takipçilerine yeşil ışık yakmıştı.

https://twitter.com/BarrySilbert/status/1449564387174494208?s=20

ABD’deki Bitcoin ETF’leri gelişmelerinden önce Grayscale, GBTC’yi bir Bitcoin ETF’sine dönüştürmeyi planladığını Nisan 2021’de açıklamıştı.

Ayrıca, o dönemlerde Grayscale, ETF uzmanlarını da şirket bünyesine katmıştı.

Grayscale’in GBTC’yi Bitcoin ETFs’ine dönüştürmek için Nisan 2021’den beri yaptığı çalışmalar, SEC’in ilk Bitcoin ETF’sini onaylamasından sonra, Grayscale için sonuca ulaşması muhtemel çalışmalar olarak yorumlanabilir.

Sizce GBTC bir Bitcoin ETF’si olma yolunda nasıl ilerliyor?

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar