Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59169.98
4.67%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3340.35
2.54%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.19
1.88%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $409.2
2.69%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Grayscale’in Bitcoin Spot ETF’sinin Onayı İçin SEC’e Mektup Yağıyor

Graycale’in Bitcoin spot ETF’si yine gündemde

Clock
Paylaş
Grayscale’in Bitcoin Spot ETF’sinin Onayı İçin SEC’e Mektup Yağıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sadece 2022 yılının şubat ayında Grayscale ETF’si için 200 adet mektup aldığını açıkladı.

SEC, Kasım 2021 tarihinde Grayscale’in BTC vadeli işlemler ETF’sini (GBTC) onaylamıştı. Ancak gelen spot ETF başvurularını reddetmişti. Şu ana kadar sadece Grayscale şirketinden 3 BTC spot ETF başvurusu oldu ve SEC hepsini reddetti.

Binance BannerBinance Banner

Grayscale’in son başvurusu ise SEC’in endişelerinden dolayı bir süredir erteleniyor. Yatırımcıların ve vatandaşların yatırımlarını korumak istediğini söyleyen SEC son açıklamasında 21 günlük erteleme yaptığını ve bu sürede vatandaşların fikirlerini dinleyeceğini söylemişti.

Bu haberi duyan ve ETF’nin onaylanmasını isteyen kişiler SEC’e mektup yazmaya başladı. Bu süreçte 200 mektup aldığını açıklayan SEC, ayrıca sosyal medyadaki halka açık yorumları da değerlendirdiğini söyledi.

İlginizi Çekebilir: ETF Nedir?

Peki, SEC’e gelen mektuplarda neler yazıyor?

Gelen mektupların her kesimi savunan mektuplar olduğu ortaya çıktı. Bazıları Bitcoin spot ETF’sinin kabul edilmesinin kripto para endüstrisine destek sağlayacağını söylüyor. Ayrıca bu destekler sayesinde daha fazla düzenlenmiş yatırım seçeneği olacağını söylüyorlar.

Tüm mektuplar Bitcoin ETF’sini onaylamıyor. Hatta bazıları kripto paraların temelli yasaklanmasını istiyor.

GBTC yatırımcılarından Clay Craven mektubunda şunları yazmış:

Ben SEC’in beni koruduğunu düşünmüyorum. SEC, GBTC ETF’sini onayladı. Ancak BTC spot ETF’sini yatırımcılara ve ülkeye zararı olacağını düşündüğü için onaylamıyor. Halbuki birçok yabancı ülkede BTC spot ETF’si çoktan onaylanmış durumda.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein konu hakkında şunları söyledi:

Mektuplardan gördüğümüz kadarıyla birçok yatırımcı sabırla bir Bitcoin spot ETF’si bekliyor. Artık onlara istedikleri şeyi verme zamanımız geldi.

SEC’in onaylamama sebebi nedir?

SEC’e gelen Bitcoin spot ETF başvuruları ve mektuplardan sonra kurum hala ETF‘yi onaylamak istemiyor. SEC Başkanı Gary Gensler, ETF’nin manipüle edilebileceğinden korktuğunu açıkladı. Ancak komisyonun gelen teklifi dikkatlice değerlendiğini söyledi.

Bitcoin spot ETF’sinin onaylanması sadece kripto para endüstrisi için iyi olmayacak. Ayrıca Grayscale’de bu işten çok kâr sağlayacak. Çünkü Bitcoin fonları şirket için kredi görevi görecek. Bitcoin’in yükselmesi sadece ETF’leri değil Grayscale’deki diğer tüm varlıkların değerlenmesini sağlayacak.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar