Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67205.67
-0.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3459.18
-1.37%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.99
2.01%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $593.1
-1.15%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

ETF Nedir? Kripto Para ETF’lerinin Özellikleri Nelerdir?

Bir kripto para ETF’si, bir veya daha fazla kripto para biriminin değerindeki değişimleri izler.

Clock
Paylaş
ETF Nedir? Kripto Para ETF’lerinin Özellikleri Nelerdir?

2020 yılının başında başlayan ve sürekli olarak artarak her zamankinden daha fazla ana akım popülaritesine sahip olan kripto paralar, birçok yeni yatırımcının ilgisini çekiyor.

Ancak, kripto para yatırımcılarının birçoğu merkezi kripto para borsalarından Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almayı korkutucu ve anlaşılmaz bir süreç olarak tanımlıyor.

728×90 muhabbit - ETF Nedir? Kripto Para ETF'lerinin Özellikleri Nelerdir?300x250 muhabbit - ETF Nedir? Kripto Para ETF'lerinin Özellikleri Nelerdir?

Kripto para birimi cüzdanları, Bitcoin adresleri ve özel anahtarlar gibi teknik kavramlar, yeni yatırımcılar için kafa karıştırıcı ve korkutucu olabiliyor.

Tüm bunlar, kripto para ETF’lerine (exchange-traded fund – borsada işlem gören fon) ve özellikle de Bitcoin ETF’lerine olan ilgi odağını artırmaya başladı.

ETF Nedir?

ETF; hisse senetleri, tahviller, emtialar, para birimleri gibi menkul kıymetlerden oluşan ve geleneksel borsalarda işlem görmek üzere listelenen bir yatırım fonu biçimidir.

ETF’ler bir dayanak varlığın fiyat hareketlerini izler. Hizmet “token”ları, yalnızca kripto para birimleri olmalarına rağmen, ETF’nin parçası olabilir.

etf - ETF Nedir? Kripto Para ETF'lerinin Özellikleri Nelerdir?

ETF’ler, bir şirketin geleneksel borsalardaki hisseleriyle doğrudan etkileşime girmeye benzer olarak, hisselerinin 24 saatlik bir döngüde işlem görmesi dışında, yatırım fonlarıyla benzer bir prensibe sahiptir. Yatırım fonlarının ticareti, işlem gününün sonundaki fiyatlara bağlıdır.

Basit bir anlatımla ETF, Bitcoin gibi temel varlığının değerini izleyen halka açık bir yatırım aracıdır ve yatırımcıların kripto para birimlerine sahip olmak veya onları yönetmek zorunda kalmadan paralarını Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerine yatırmalarına yardımcı olur.

Kripto Para ETF’si Nedir?

Bir kripto para ETF’si, bir veya daha fazla kripto para biriminin değerindeki değişimleri izleyen ve takip eden bir ETF’dir. Kripto para ETF’leri temelde geleneksel bir ETF gibi çalışır ve borsalarda normal bir hisse gibi işlem görür.

Bir kripto para birimi ETF’sinin çalışması için, ETF’yi bir borsada listeleyen şirketin, temel olarak alınan kripto paranın biriminin sahipliğini taşıması gerekir. Bu işlemle beraber, yatırımcılar borsada işlem gören fondaki hakları için bir hisse satın alır.

ETF’ler, blok zincirinde geliştirilen varlıklara yatırım yapmak için yatırımcılara daha az riskli bir yol sağlar. Bir blok zincirine yapılan yatırım bazı durumlarda, bir blok zinciri ETF’sini satın almayı gerektirebilir.

Böyle bir durumda da yatırımcı, kripto para birimlerinin arkasındaki aynı teknoloji olan blok zinciri teknolojisi şirketinin hisse senetlerini temsil eden ETF’lerle etkileşime girer.

Blok zincirindeki ETF’ye bir örnek olarak, 2018’de piyasaya sürülen BLOK verilebilir. Borsada işlem gören fonlar, net varlıkların %80’ini kapsayacak şekilde DLT (Distributed Ledger Technology – Dağıtılmış Defter Teknolojisi) ile etkileşime giren şirketlere aktarır.

Bitcoin ETF’si Nasıl Çalışır?

Bir Bitcoin ETF’si, gerçek Bitcoin’i satın alan ve elinde tutan bir şirketler tarafından yönetilir. Bitcoin’nin fiyatı, fonda tutulan Bitcoin’e sabitlenir.

Şirket, ETF’yi geleneksel bir borsada listeler ve yatırımcılar Bitcoin ETF’sinin ticaretini diğer hisse senetlerinde olduğu gibi gerçekleştirir. Ayrıca Bitcoin ETF’leri, yatırımcılara açığa satış da dahil olmak üzere yeni ticaret fırsatları da sunar.

Ancak bir Bitcoin ETF’si ile diğer ETF’ler arasında bazı önemli farklılıklar vardır:

Öncelikle, S&P 500 (En büyük 500 Amerikan şirketini izleyen piyasa) endeksini izleyen bazı ETF’ler, hisse senetlerini temsil eder.

Böylece ETF’deki herhangi bir şirketin hissedarlarına ödediği temettülerden bir pay alınır. Örneğin, Tesla bir temettü ödediğinde ve Tesla’yı içeren bir ETF’de hisseniz olduğunda, siz de bir temettü alırsınız.

Merkezi ve merkezi olmayan terimleri de bu noktada önem kazanır. Bitcoin merkezi olmayan bir yapıya sahiptir, bu nedenle Tesla ETF’sinde olduğu gibi bir Bitcoin ETF’sinde yukarıdaki durum gerçekleşmez.

bitcoin 2 yedek - ETF Nedir? Kripto Para ETF'lerinin Özellikleri Nelerdir?
Melanion Capital ETF başlatacak!

İkincisi, tıpkı diğer ETF’lerde olduğu gibi, ETF’yi sunan şirkete ücret ödemeniz gerekir. Ancak bir Bitcoin ETF’sinde, ödediğiniz ücretlerin bir kısmı, ETF’nin temelini oluşturan Bitcoin’in satın alınması ve saklanması için kullanılır.

SEC Neden Kripto Para ETF’lerini Onaylamıyor?

ABD’de kripto para birimlerinin onaylanmış ETF’lerinin olmaması, kripto para birimlerinin düzenlenmemiş olduğu düzenleyici bir ABD ortamından kaynaklanır.

Merkezi bir otorite olan SEC (Securities and Exchange Commission – Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu), kripto para piyasasının yatırımcılar tarafından manipülasyona yatkın olduğunu düşünüyor.

Bununla birlikte, 2021 yılında SEC içindeki yönetim değişikliği, daha fazla kripto para dostu olan kişilerin önemli finans departmanlarına başkanlık ettiğine şahit oldu.

Örneğin, ünlü bir kripto para destekçisi olan Gary Gensler, SEC’in yeni başkanı olarak atandı. Bu yeni başkanlık ataması da kripto para yatırımcılarının, kripto para ETF’si düzenlemelerinin yolda olduğuna dair inancı da artırdı.

ABD’deki en büyük kripto para varlık firması olan Grayscale Investments, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) gibi belirli kripto para birimlerine sabitlenmiş halka açık yatırım ürünleri sunuyor.

Grayscale, Nisan 2021’de, SEC’in ETF’lere izin vermesi halinde Bitcoin Trust’ı, Bitcoin ETF’sine dönüştürmeyi planladığını vurgulamıştı.

Bir diğer şirket de kendi müşterileri için bir Bitcoin fonu olan ve SEC’in Bitcoin ETF’sini onaylaması durumunda bu fonu ETF’ye dönüştürmeyi amaçlayan SkyBridge’tir.

Ayrıca, Kanada’daki OSC’nin (Ontario Securities Commission – Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu) Bitcoin ETF’sini onaylama hamlesi, aynı şekilde ABD’nin de bu adımları izlemesinin muhtemel olduğuna dair bir umut oldu.

Fon yöneticisi Purpose Investments’ın Kanada’da piyasaya sürdüğü Bitcoin ETF’si, Şubat 2021’de piyasaya sürüldükten sonraki ilk iki gün içinde $420 milyonun üzerinde satış gerçekleştirmişti.

Sizce Bitcoin ETF’si yatırımcılar için iyi bir seçenek mi?

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Daha fazla Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar