Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65459.98
1.95%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3142.29
4.25%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.01
9.43%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $563.1
1.83%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Güneş Enerjisi Kullanılarak Yapılan Kripto Para Madenciliği, Özbekistan’da Yasal Hâle Geliyor!

Clock
Paylaş
Güneş Enerjisi Kullanılarak Yapılan Kripto Para Madenciliği, Özbekistan’da Yasal Hâle Geliyor!

Özbekistan, kısa süre önce yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, ülkedeki şirketlerin güneş enerjisi kullanarak kripto para madenciliği yapmasına izin verecek. Ülke ayrıca yerli ve yabancı şirketlerin tüm kripto para işlemlerini gelir vergisinden muaf tutmayı hedefliyor.

728×90 muhabbit - Güneş Enerjisi Kullanılarak Yapılan Kripto Para Madenciliği, Özbekistan'da Yasal Hâle Geliyor!300x250 muhabbit - Güneş Enerjisi Kullanılarak Yapılan Kripto Para Madenciliği, Özbekistan'da Yasal Hâle Geliyor!

Taşkent hükümeti aslında böyle yaparak ülkedeki madencilik gelirlerini artırmak istiyor. Bu kapsamda da madencilerin kendi güneş panellerini kurarak çiftliklerine güç vermelerini istiyor ve destekliyor. Güneş enrjisi kullanmak istemeyen madencilik şirketleri şu an da normal fiyatın iki katını ödemek durumunda kalacaklar. Buna ek olarak yeni kararnameye göre, madencilik için kullanılan elektrik tüketimin yoğun olduğu dönemlerde ek ücretlerin de alınacağı belirtiliyor.

Madencilik - Güneş Enerjisi Kullanılarak Yapılan Kripto Para Madenciliği, Özbekistan'da Yasal Hâle Geliyor!

Güneş enerjisi kullanarak madencilik yapmak isteyenler için herhangi bir lisans gerekmiyor. Sadece, şirketin yeni kurulan Özbek Perspektif Projeleri Ulusal Ajansı tarafından tescil edilmesi gerekiyor.

Bitcoin de dahil olmak üzere bazı kripto para birimlerinin madencilik faaliyetlerini yürütmek, bilindiği üzere yoğun enerji gerektiriyor. Bu da bazı dönemlerde hükümetleri zor durumda bırakabiliyor. Çünkü kesintiler nedeniyle dönem dönem hizmet aksaması yaşanıyor. İşte bu duruma engel olmak isteyen yetkililer de çeşitli öneriler sunarak sistemin bozulmasını engellemek istiyor.

Ülke Kontrolü Elde Tutmak İstiyor

Bilindiği üzere Özbekistan, 2018 yılında kripto para ticaretini yasal hale getirdi. Ancak bunu sadece yerel bir kripto para borsası ile sınırlandırdı. Bu alanda kontrolü elinden bırakmak istemeyen Orta Asya ülkesi, ayrıca çoğunlukla güneş ve rüzgar santralleri olmak üzere bir dizi yenilenebilir enerji projesi başlattı. Burada önde gelen projeler arasında ise kripto para madenciliği yer alıyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar