Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67033.34
-5.52%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3225.81
-8.72%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.14
-18.15%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $581.7
-5.25%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Güney Amerika Ülkelerindeki Kripto Para Çalışmaları

Bitcoin’in El Salvador’da yasal para birimi olarak kabul edilmesinden sonra, diğer Güney Amerika ülkelerinden beklentiler nelerdir?

Clock
Paylaş
Güney Amerika Ülkelerindeki Kripto Para Çalışmaları

Kripto para birimleri, milyonlarca insanın hayatını değiştirebilecek alternatif bir finansal ekosistem sağlar. Batı ülkeleri, kripto para birimlerine olan ihtiyacı daha az belirgin hale getiren gelişmiş bir finansal sisteme sahip olsa da, birçok Güney Amerika ülkesi yüksek enflasyon oranlarıyla ve ABD Doları karşısında sürekli değerini kaybeden ulusal para birimleriyle tanınır. Bu tür problemler de Güney Amerika ülkelerindeki insanların genellikle finansal açıdan yaşam mücadelesi vermelerini zorunlu kılar. Bu ülkeler, kripto paraların önümüzdeki yıllarda en önemli etkiyi gösterebileceği bölgelerdir.

728×90 muhabbit - Güney Amerika Ülkelerindeki Kripto Para Çalışmaları300x250 muhabbit - Güney Amerika Ülkelerindeki Kripto Para Çalışmaları

Güney Amerika Ülkelerinde Kripto Paraların Durumu

Dünyadaki kripto paralara olan popüler inanışın aksine, Güney Amerika ülkelerinin bazıları hakkında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine bir inanç olduğunu söylemek zor olacaktır. Bu ülkelerdeki mevcut finansal sistem, sahip olmak istenen finansal sistemden çok uzak olsa da, kripto para birimlerine olan inanç hükümetler ya da insanlar tarafından günden güne kaybedilmektedir. Örneğin, Bolivya ve Ekvador’da, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri 2014’ten beri resmi olarak yasaklı haldedir. Bu ülkelerin hükümetleri yıllar içinde bazı değişiklikler yapmış olsa da, kripto para birimleri hakkındaki belirsizlik devam etmektedir.

Güney Amerika’nın diğer bölgeleri ise kripto paralara karşı dostça bir tutum sergiliyor. Bitcoin’e ve diğer kripto paralara karşı olan bu dostça tutum, olumlu bir gelişme olmasına rağmen, bu ülkelerde kripto paraların anlamlı bir etki yaratılması için eğitime ihtiyaç duyulacaktır. Güney Amerika’daki ülkeler, kripto para birimlerinin kullanımını resmi olarak yasaklamasa da, bu ülkelerden sadece bazıları bunu aktif olarak desteklemeye çalışıyor. Ancak, bu durum 2021’de El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak kabul edilmiş bir para birimi olarak benimsemesiyle dramatik bir şekilde değişti.

Arjantin, Brezilya, Panama ve Paraguay’ın bazı hükümet yetkilileri, Bitcoin’in resmi para birimi olması ve bu radikal adımı attığı için El Salvador hükümetini kutlamıştı. Latin Amerika ve Karayipler’deki insanların %35’inden fazlası kripto para birimlerini daha aktif kullanmayı planladıklarını belirttiğinden, hükümetlerin El Salvador hükümetini ve kamuoyunu tebrik etmesi, Latin Amerika ülkelerindeki insanların ne istediği hakkında bir fikir verebilir. İnsanların tercihlerine ve taleplerine karşı çıkmanın genellikle iyi sonuç vermediğine hepimiz hemfikir olsak da, bu ülkelerden herhangi birinin Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerini açıkça destekleyip desteklemeyeceği belirsizliğini koruyor.

Güney Amerika Ülkelerindeki Kripto Para Birimleri Eğitimi

Güney Amerika ülkelerinde, insanların kripto para birimlerini benimsemesinin ilk adımı olarak eğitime odaklanmak bir çözüm olarak görülüyor. İnsanlar Bitcoin’in ne olduğunu biliyor mu ya da teknolojiyi gerçekten anlıyorlar mı?

Çoğu insan, kripto paraların neden önemli olduğu veya onu ne için kullanabilecekleri konusunda hala emin değil. Bu yüzden faydaları, riskleri ve sorumlulukları hakkında eğitim, insanlar için doğru yönde çok önemli bir hareket olur. Bugün Güney Amerika ülkelerinde, her biri kripto para birimi ve blok zinciri ekosistemine daha fazla insanı bilgilendirmek için farklı bir yaklaşım içeren çeşitli eğitim çalışmaları yürütülmektedir.

Buna örnek olarak National Autonomous University of Mexico veya kısa adıyla UNAM gösterilebilir. Finans mühendisliği bölümü, kripto paralar ve blok zinciri konularında giriş dersleri içerir.

Kolombiya’da ise biraz daha farklı. Kolombiya hükümeti, kripto para birimi eğitimleri ile ilgili bir uygulama ve bir kitap için finansal fon ayırdı. Bu çalışmalar, oyunlaştırılmış ve rekabetçi bir yaklaşımla ticareti simüle ederek çocukları ve genç yetişkinleri borsa ve kripto para birimlerine yatırım yapma konusunda eğitecek. Bu eğitimle beraber, kullanıcılar kripto paraları doğru zamanda satın almak ve satmak için piyasayı yorumlayacaktır. Ekonomi eğitimleri Kolombiya’daki tüm eğitim kurumlarında aktif bir konu olmayabileceğinden dolayı, bu çalışmaların insanları kripto paralar ve ticaret hakkında eğitebileceği amaçlanmaktadır.

Güney Amerika Ülkelerindeki Mevcut Kripto Para Sağlayıcıları

Güney Amerika ülkelerindeki çoğu kripto para sağlayıcısı, dünyanın önde gelen kripto para birimi olduğu için Bitcoin’e odaklanır. Örneğin Kolombiya’daki bir sağlayıcı olan Valiu, Bitcoin destekli tasarruf hesaplarına sahiptir. Buna ek olarak, kullanıcılar ihtiyaç duymaları halinde ülke dışına ulusal para birimi transfer edebilir veya platformu Bitcoin türevleri aracılığıyla dolar cinsinden para tutmak için kullanabilirler. Platform, mümkün olduğunca erişilebilir hale getirmek için borç, kredi ve nakit ödemeleri de destekler.

Brezilya’da Moeda farklı bir yol izliyor. Proje, Brezilya’daki müşterilere küçük krediler ve likidite sağlamak için küresel ticaret platformlarını kullanıyor. Moeda, yerli bir girişim olmasına rağmen, finansal amaçlar için kripto para likiditesinin potansiyelini sergiliyor.

Venezuela, Cryptobuyer gibi şirketlere ev sahipliği yapıyor. Bitcoin ATM’si ve kripto para satış noktası cihazlarının dağıtımı konusunda da gelişmiştir. Kripto para varlıklarını daha erişilebilir hale getirmek ve yerel işletmelerdeki ödemeler yoluyla kullanımlarını kolaylaştırmak, Bitcoin ve Ethereum gibi varlıklar için daha geniş bir kullanılabilirlik seviyesi yaratmak için çalışmalarını devam ettirmektedir.

Bu çabaların ötesinde, Güney Amerika’da çeşitli borsalar, ticaret platformları ve cüzdan sağlayıcıları varlığını sürdürüyor. Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesiyle beraber El Salvador’da en büyük ilerleme kaydedilmiş olsa da, kripto para birimleri Güney Amerika’nın geri kalan diğer ülkelerinde de önem kazanmaya devam ediyor gibi görünüyor. Eğitim çalışmaları ve sağlayıcıların yardımıyla, Güney Amerika ülkelerinde kripto para birimlerinin genel olarak benimsenmesi gelişmeye devam edebilir.

Güney Amerika Ülkelerinde Kripto Paralar için Sonraki Hamle

El Salvador, Güney Amerika’da kripto paralar için ilgi çekici bir örnek oluşturduğundan, diğer ülkelerin de benzer bir yol izlemesi muhtemel olabilir. Bitcoin’i yasal para birimi ve ödeme aracı olarak yasallaştıran ilk ülke olarak El Salvador, diğer hükümetlerin örnek almak isteyebileceği bir noktada yer alıyor. Paraguay, Brezilya ve Panama’daki yetkililer, yeni politika yasallaşmadan önce El Salvador’un kararını zaten desteklediğinden, bu ülkelerde önümüzdeki dönemlerde Bitcoin için yeni gelişmeler olması muhtemel gözüküyor.

Paraguay, Bitcoin’i kabul etmek veya net bir düzenleme sağlamak için diğer ülkelere kıyasla daha muhtemel bir aday olarak biliniyor. Panamalı yetkililer, daha “kripto para dostu” olmak için El Salvador’a benzer bir plan üzerinde çalıştıklarını daha önce belirtmişti.

Finansal krizlerle savaşan birçok Güney Amerika ülkesinde, kripto paralar ulusal para birimlerinin aksine ilgi çekici bir ikinci seçenek olabilir. Güney Amerika’da kripto para birimlerini benimsemek, onu yasaklamaktan daha uygun olabilir.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar