Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63842.36
3.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3067.31
5.26%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.26
16.10%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $549.4
4.47%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Güney Kore Hükûmeti Yasa Dışı Kripto Para Faaliyetlerine Karşı Çalışma Başlattı!

Ülke yasa dışı işlemlere karşı savaş açmış durumda.

Clock
Paylaş
Güney Kore Hükûmeti Yasa Dışı Kripto Para Faaliyetlerine Karşı Çalışma Başlattı!

Güney Kore hükümeti, gayri meşru kripto para işlemlerine ve ayrıca kripto para birimi içeren her türlü kara para aklama ve dolandırıcılığa karşı önlem almaya başlıyor. Haber Hükûmet Politikaları Koordinasyon Ofisi (OPC) tarafından 20 Nisan tarihinde duyuruldu.

728×90 muhabbit - Güney Kore Hükûmeti Yasa Dışı Kripto Para Faaliyetlerine Karşı Çalışma Başlattı!300x250 muhabbit - Güney Kore Hükûmeti Yasa Dışı Kripto Para Faaliyetlerine Karşı Çalışma Başlattı!

Yeni uygulamada yetkililerin, Nisan ayından Haziran ayına kadar olan “özel uygulama dönemi” boyunca “dijital varlıkları içeren tüm yasadışı faaliyetleri” hedeflediği belirtildi.  

OPC’nin açıklamış olduğu yeni açıklama, çeşitli devlet kurumlarına kripto para işlerini veya sanal varlık hizmet sağlayıcılarını (VASP) araştırma, izleme ve cezalandırma yetkisinin verileceğine dair bir beyan olarak kabul ediliyor.  

Böyle bir denetimi uygulama kararının, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, Bilim, Adalet Bakanlığı ve Ulusal Polis Teşkilatı (NPA) dahil olmak üzere çeşitli devlet kurumlarının temsilcileriyle 16 Nisan’da OPC liderliğindeki bir toplantı sırasında alındı söyleniyor.

Bu kapsamda oluşturulan Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), kripto para biriminin tüm giriş ve çıkışlarını izleme yetkisine sahip olacak. Ayrıca FSC Mali İstihbarat Birimi (FIU) borsalardan gelen verileri analiz edecek ve şüpheli işlemleri savcılara, polis müfettişlerine ve ulusal vergi servisine bildirecek. 

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay FSC, kripto para yatırımcılarına, borsaların kayıt durumunu kontrol etmeleri için bir uyarı yayımlamış ve onlara yalnızca “uzun vadede sürdürülebilir” borsaları kullanmalarını tavsiye etmişti.  

Bunun yanında Hükûmetin arbitraj ticaretini de incelemeye başlayacağı açıklandı. Bilindiği üzere Güney Kore’nin kimchi primi son haftalarda %22‘ye kadar yükseldiği için, bazı yatırımcılar Güney Kore dışındaki borsalardan kripto para satın almak üzere yurtdışına para gönderip, bu parayı satmak ve kâr etmek için Kore borsalarına geri çekmeye başladı.

Ekonomi ve Maliye Bakanlığı ve FSC’ye bağlı Mali Denetim Servisi (FSS) şu anda bu tür arbitraj ticaretinin ülkenin döviz kanunlarını ihlal edip etmediğini belirlemek için de bir çalışma başlatmış durumda. 

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar