Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56923.58
0.91%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3242.9
-0.11%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.1
-1.29%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.6
-1.62%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Güney Kore’de Kripto Para Dolandırıcılarına Büyük Operasyon

Güney Kore’nin sahte kripto para platformu V Global’den sorumlu 7 yetkili hapis cezasına çarptırıldı.

Clock
Paylaş
Güney Kore’de Kripto Para Dolandırıcılarına Büyük Operasyon

Güney Kore’de V Global isimli sahte kripto para platformunun sorumlusu 7 kişi 1,9 milyar dolar değerinde yatırımcı fonunu zimmete geçirmek suçundan hapis cezasına çarptırıldı.

Yatırım fonları kayıplara karıştığı dönemde platformun CEO’su olarak görev yapan Lee Byung-gul 22 sene hapis cezasına çarptırılırken, kalan 6 kişi 4-14 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi çekebilir: Bitcoin Nedir?

Lee Byung-gul ve diğerlerinin cezasının netleşmesi savcıların müebbet hapis cezası talebinden bir ay sonra gerçekleşti. Ocak 2022’de müebbet hapis cezası talebinde bulunan savcılar bu cezanın işlenen suçun büyüklüğü ile doğru orantıda olduğunu ifade etmişti.

Ancak, savcıların talebine rağmen, Byung-gul ve iş birlikçilerine verilen cezanın Güney Kore’de mülkiyet suçu işleyenlere verilen en ağır ceza olduğu ifade ediliyor. Güney Kore’de şimdiye dek kripto paralara dair gerçekleştirilmiş en büyük suçlardan biri olarak dikkat çeken V Global skandalı davasının bundan sonra gerçekleşebilecek benzer suçlara emsal oluşturması bekleniyor.

Seul, Güney Kore
Seul, Güney Kore

Güney Kore’de Binlerce Yatırımcı V Global Skandalı Yüzünden Mağdur Oldu

Mağdurları temsil eden avukatlardan biri olan Han Sang-jun’a göre V Global aracılığı ile dolandırılan kişilerin büyük çoğunluğunu orta yaşlı kişiler oluşturuyor.

Mağdurların çoğu emekli olduktan sonra istikrarlı ve rahat bir hayat hayali kuran orta yaşlı ve yaşlı yatırımcılardı.

Avukat aynı zamanda 52,419 yatırımcı arasından dolandırılanlardan birinin intihar ettiğini de hatırlatarak V Global skandalının ne denli büyük hasarlara sebebiyet verdiğinin bir kez daha altını çizdi. Bazı yatırımcılar sağladıkları sermayenin bir kısmını geri almayı başarırken büyük çoğunluk tüm birikimini bu skandal ile beraber kaybetti.

V Global’in mağdurlarının çoğu yatırılan her 5,000 dolar için %300’den fazla garantili getiri vaadi ile kandırılarak platforma yatırım yapmaya ikna edilmişti.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar