Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59937.39
2.32%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3194.8
0.97%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.72
-0.19%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $537
1.34%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Güney Koreli Kripto Para Borsaları Litecoin’i Delist Ediyor!

Litecoin neden delist edildi?

Clock
Paylaş
Güney Koreli Kripto Para Borsaları Litecoin’i Delist Ediyor!

Güney Koreli kripto para borsaları Bithumb ve Upbit Litecoin’i delist edeceklerini açıkladı.

Borsalar delist sebebinin Litecoin’in yeni güncellemesinden kaynaklı olduğunu bildirdi. CoinGecko verilerine göre piyasa hacmi açısından 20. sırada olan Litecoin yakın zamanda bir ağ güncellemesi yaptı. Mimblewimble Extension Blocks (MWEB) adlı ağ güncellemesi yapılan işlemlerin gizlenmesini sağlıyor. Borsalar bu gizlenmenin Güney Kore kara para aklama (AML) düzenlemelerine karşı olduğunu belirterek kripto parayı delist edeceklerini açıkladı.

728×90 muhabbit - Güney Koreli Kripto Para Borsaları Litecoin'i Delist Ediyor!300x250 muhabbit - Güney Koreli Kripto Para Borsaları Litecoin'i Delist Ediyor!

Kripto para borsası Upbit, Litecoin’in yeni güncellemesi ile Litecoin alım satımı yapan kişilerin isterlerse “kullanıcıların işlem bilgilerini ifşa etmemelerini sağlayan” bir seçeneğe sahip olacaklarını belirtti. Bunun üzerine borsa Litecoin’in kullanımını 20 Haziran 2022 Pazartesi’den itibaren kapatıyor. Borsa, kullanıcılarına 1 ay süre tanıyarak 20 Temmuz 2022 tarihine kadar varlıklarını borsadan çekmeleri gerektiğini açıkladı.

LiteCoin 1200 1200x600 - Güney Koreli Kripto Para Borsaları Litecoin'i Delist Ediyor!
Litecoin Muhabbit

Kripto para borsası Bithumb ise biraz daha hızlı davrandı. Delist duyurusunda borsa “kullanıcılarını koruma ve şeffaf bir dijital varlık piyasası oluşturma” sorumluluğunu vurguladı ve 8 Haziran Çarşamba günü itibarıyla kullanıcıların Litecoin yatırmasını yasakladı. Kullanıcılarına da 25 Temmuz 2022 tarihine kadar ellerindeki Litecoin’leri borsadan çekmeleri için süre tanıdı.

Litecoin’in dünya borsalarındaki durumu

Litecoin birçok borsada işlem görmeye devam ediyor. Özellikle Amerika’daki büyük kripto para borsaları Coinbase, FTX ve Binance gibi borsalarda sık kullanılıyor. Ayrıca Litecoin 2018’te Robinhood’ta satın alma için kullanılan ilk kripto para olmuştu. Ancak Güney Kore borsalarının bu tavrı Litecoin’in geleceğini tehlikeye atabilir.

Borsalar geçmişte gizlilik odaklı kripto paralar için temkinli davrandı. En yaygın kullanılan gizlilik odaklı kripto paralar toplam market hacmi 4,7 milyar dolar değerinde olan Zcash ve Monero. Gizlilik odaklı kripto paralar işlemlerin bilgilerini saklayarak anonim olarak görünmesine sebep oluyor.

Anonim olarak olarak kullanılan işlemler ise yasa dışı faaliyetler için yarar sağlıyor. Dolandırıcılar ve bilgisayar korsanları bu özelliği kullanarak kara paralarını aklıyor.

Yakın tarihli bir Reuters soruşturmasına göre Binance, 2,35 milyar dolarlık bir kara para aklama işinde aracı olduğu iddia edildi. İddiaya göre kötü niyetli kişiler kara paralarını borsa üzerinden Monero kullanarak akladı.

Binance ise soruşturmayı “üzücü bir şekilde yanlış bilgilendirilmiş” olarak nitelendirdi. Bilgilerin “2019’dan kalma eski bilgilere ve yanlış bir anlatı oluşturmak için doğrulanmamış kişisel onaylara” dayandığını öne sürdü.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar