Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67142
-0.55%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3455.26
-1.78%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.98
1.75%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.8
-1.38%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Güney Koreliler Dijital Paralarını Seneye Kullanabilecek!

Güney Kore Merkez Bankası, 22 aylık üç aşamalı pilot Merkez Bankası Dijital Parası programının son aşamasının seneye başlatılacağını açıkladı.

Clock
Paylaş
Güney Koreliler Dijital Paralarını Seneye Kullanabilecek!

Güney Kore Merkez Bankası (The Bank Of Korea/BOK) bugün (07.10.2020) yaptığı açıklamada dijital para dağıtımının ilk testlerine gelecek sene başlayacaklarını müjdeledi. Geçtiğimiz Nisan ayında 2021 yılı Aralık ayına dek sürecek olan 22 aylık bir pilot program açıklanmıştı.

Güney Kore Merkez Bankası’na göre dijital paranın dağıtımı ve sirkülasyonu bu 22 aylık pilot programın üç aşamasından sonuncusu olmakta. Teknolojiyi tasarlama ve kontrol etme olan birinci aşama geçtiğimiz Temmuz ayında sona ermişti. Ardından da şu anda da devam eden analiz ve dışarıdan danışman arayışının yer aldığı ikinci aşamaya geçilmişti.

Gelecek sene başlayacağı müjdelenen üçüncü aşamada Merkez Bankası dijital para birimini dağıtıp sirkülasyonunu denetleyecektir. Denetleme için de Blockchain teknolojisinin kullanılacağını açıklayan Merkez Bankası, pilot programın henüz onay almadığını yani gerçek bir dijital para çıkarılmadığını ekledi. Pilot programın başarılı olması hâlinde gerçek bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi çıkarılacağına dair açıklama yapılmadı ancak beklenti bu yönde.

728×90 muhabbit - Güney Koreliler Dijital Paralarını Seneye Kullanabilecek!300x250 muhabbit - Güney Koreliler Dijital Paralarını Seneye Kullanabilecek!

Yarış Kızışıyor!

Merkez Bankası Dijital Para Birimi yarışında Güney Kore Merkez Bankası’nın pilot programı diğer ülkelerden geride kalmak istemediğinin adeta bir göstergesi. Özellikle Çin’in önde götürdüğü düşünülen bu yarış, Corona virüsü pandemisi ile birlikte birçok ülkede hızlandı. Virüsün kağıt ve benzeri materyallerden de geçebiliyor ve yayılımını arttırıyor. Bu nedenle pandemi henüz salgın klasmanında iken Çin banknotları toplatıp karantinaya dahi almıştı. Tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte insanlar zorunlu olmadıkça banknot kullanmamaya ve kredi/banka kartı, dijital para birimleri gibi seçeneklere yöneldi.

Yönelimin farkında olan Merkez Bankaları da fırsata çevirmek adına Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çıkartmak için sıraya girdi. Çin’in dijital yuanı şu anda test aşamasında olmasıyla tüm dünyanın önüne geçen bir hamle yaptı.

Ülkemizde son günlerde Blockchain teknolojisi başta olmak üzere kripto para dünyasından çok bahsedilmekte. Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Blockchain teknolojisine ilgiye çağırmasıyla gerekse Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yeni ekonomi programında dijital varlıklara yer verileceğini açıklamasıyla ilgi günden güne büyüyor. Bu ilginin ileriki günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na sıçraması ve dijital parasını çıkartma yolunda adım atması bekleniyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar