BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Corona Nedeniyle Banknotlar Karantinada, Peki Ya Kripto Paralar?

Çin’i kasıp kavuran Corona virüsünün kağıt para üzerinden de bulaşabildiği ortaya çıkınca, banknotlar da karantinaya alındı.

Yayın:

-

Corona Nedeniyle Banknotlar Karantinada

Çin’i kasıp kavuran Corona virüsünün, kağıt üzerinden daha doğrusu kağıt para ile bulaşabildiği ortaya çıkınca, banknotlar da karantinaya alındı.

Daha önceki haberlerimizde Corona virüsü sebebiyle Çin’de yaşanan korkudan ve birçok insanın karantina bölgelerine yerleştirildiğinden bahsetmiştik. Karantina piyangosu bu sefer de banknotları vurdu!

Virüsün kağıt ve zemin üzerinden de yayılabildiği anlaşılınca karantina bölgesindeki banknotların dışarıya çıkması engellendi. Özellikle de bankalardaki banknotların morötesi ışınlar veya yüksek ısıya tabi tutmak gibi çeşitli dezenfektasyon yolları ile dezenfekte edildiği ve 7-14 gün arası kasalardan karantina altında tutulacağı açıklandı. Bu uygulamanın sonucunda eğer kontamine olmuş bir banknot varsa onun dezenfekte olması amaçlanıyor.

Banknotlara karantina uygulanmasında ise, virüsün karantina bölgesinin dışına çıkmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yukarıda bahsettiğimiz dezenfektasyon işleminden sonra gerçekleşen 7-14 gün karantina süresinin geçmesinin ardından sözü edilen banknotların yeniden piyasaya sürüleceği açıklandı.

Peki Ya Kripto Paralar?

Çin’deki salgın ve son günlerde yaşanan banknot karantinası ile Çin ekonomisi başta olmak üzere dünya ekonomisi sekteye uğradı. Geleneksel para birimlerinin de taşıyıcı olarak görüldüğü bir dünya düzeninde acaba dijital paraların benimsenmesi başarılabilecek mi?

Geleneksel para birimlerinin karantinaya alındığı şu günlerde, kripto paraların geleceği ne olacak? Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelim başlayacak mı?

Daha önce Çin’deki kripto para madenciliği cihazlarının, hükümet tarafından zorla kapattırıldığından bahsetmiştik. Bunun Bitcoin madenciliğindeki etkilerine bakıldığında, yarılanma süresindeki değişimlerin devam ettiği görüldü. Yani yarılanma süresi Çin’deki makinelerin kapatılmasından bağımsız olarak değişmeye ve nispeten daha yavaş olsa da gerilemeye devam etti. Bununla beraber hash rate’in durmaksızın yükselmesine rağmen Bitcoin madencileri hevesle ve inatla algoritmaları çözmeye devam ediyor. Yani Corona nedeniyle cihazlar kapatılsa da değişen pek de bir şey olmadı. Peki ya Corona nedeniyle banknotlar karantinaya alındığında ne olacak?

Banknotların karantina altına alınması kripto para birimlerinin benimsenmesi açısından önemli bir farkındalık olayı olarak görülebilir. Ancak unutulmaması gereken bir şey de hepimizin elinde kredi kartları, banka kartları olduğudur. Çoğumuz değişen dünya düzeni ile yanımızda nakit para/banknot taşıma gereği duymuyoruz. Yani bu durum nakit akışını tamamen durdurabilir ancak kripto paraya yönelim mi yoksa banka kartlarına yönelimi mi sağlar orası tartışılabilir.

Siz de tahminlerinizi konuşmak, tartışmak haberlerimizden anında haberdar olmak istiyorsanız Telegram üzerinden bize katılabilirsiniz!

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Bolt Labs Tezos için Özel Ödeme Yöntemi Geliştiriyor!

Bolt Labs, kullanıcılarına gizlilik özelliklerini sunabilecek bir platform oluşturmak adına Tezos ile iş birliği yaptı.

Yayın:

-

Bolt Labs, geliştirdikleri teknolojinin bir sonraki güncelleme ile uygulamak için Tezos’un geliştiricisi Nomadic Labs ve Metastate ile bir ortaklık kurdu.

Lightning Network’e benzer bir şekilde çalışan zkChannels, zero-knowledge proofs protokolü ile donanmış bir ödeme kanalı görevini görüyor. Fakat, Bitcoin blockchaininin üzerine kurulmuş olan ödeme çözümü Lightning ile ilgili bir takım problemler mevcut. Sorun, belirli durumlarda, diğer kişilerin fiili banka hesaplarının görüntülenebilir durumda olması. zkChannel’ın planı ise bu durumu düzeltmek ve kullanıcılarına tam olarak gizlilik avantajı sunmak.

Bolt Labs paylaştığı bir yazıda, bölünmüş ödeme gibi projeler ile kullanıcılara farklı yollar sunmak istediğini paylaştı.

Bolt Labs

Bolt Labs, 2018 yılında J. Ayo Akinyele tarafından ve Zcash’in kurucu ortakları Ian Miers ve Matthew Green ile birlikte kuruldu. Başlatılan bu proje, Zcash’in kurucu ortağı Zooko Wilcox gibi çok sayıda melek yatırımcının yanı sıra Lemniscap, ve Xpring gibi bir çok yatırımcıların dikkatini çekti. Şirket, Nisan 2019’da yaklaşık olarak 1.5 milyon$ kadar bir fon elde etti.

Akinyele, ekibinin diğer blockchainler için bir test alanı oluşturabilmek adına Tezos ile birlikte kurulduğunu söylemişti.

Firmanın geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre;

Zcash ve Bitcoin’i Tezos ağına bağlamak için zkChannels üzerinden bir cross-chain kurmak ile ilgiliyiz. Niyetimiz DeFi uygulamalarına ek olarak katkı sağlamak.

Neden Tezos?

Tezos 2017 senesinde Initial Coin Offering (ICO) ile birlikte 232 milyon dolarlık bir fon sağladı. Yönetişim protokolünü benimsemiş bir defter teknolojisi olduğunu belirterek kendini halka sundu. Yani sistem, yönetişim prosedürleri ile birlikte periyodik bir şekilde güncellemeler alabilir. Misal, olası bir kötü niyetli madencilik planını açığa çıkaran akademik çalışmalar, makalenin yayınlanmasından kısa bir süre sonrasında sistemde yeni bir güncellemeye ön ayak oldu.

Akinyele, verdiği bir demeçte zkChannels’ın Bolt Labs’in ilk hesap modeli uygulaması olduğundan bahsetti. Firma ayrıca Bitcoin ve Zcash için özel bir kanal uygulamalarına sahip.

Akinyele son olarak, “Tezos’un yeni bir blockchain teknolojisi olduğunun farkındayız, ancak geliştiricilere sunduğu şeyler gerçekten benzersiz. Bundan dolayı Tezos ile birlikte çalışmaktan keyif alıyorum. dedi.

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Scam Olduğu İddia Edilen Kripto Para Borsası Kapatıldı!

Birleşik Krallık’ta scam olduğu düşünülen kripto para borsası GPay, önce tasfiye memurunca soruşturuldu daha sonra da kapatıldı.

Yayın:

-

Scam Olduğu İddia Edilen Kripto Para Borsası Kapatıldı!

Birleşik Krallık’ta scam olduğu düşünülen kripto para alım satım platformu GPay, önce tasfiye memurunca soruşturuldu daha sonra da kapatıldı.

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi 23 Haziran 2020 tarihinde, batmak üzere olduğu iddia edilen kripto para borsası GPay’e tasfiye memuru atamıştı. Tasfiye memurunun incelemeleri sonuca ulaştı, rapor yayınlanarak GPay kapatıldı.

GPay, XtraderFX veya Cryptopoint adlarıyla bilinen şirketin sosyal medya ve çevrim içi hizmet platformlarını kullanarak kullanıcı çektiği belirlendi. Şu girişimci bizi destekliyor, bu girişimci bizden yana şeklinde tanıtım yapan şirketin aslında yalan beyanda bulunduğu ortaya çıktı. Sözü edilen kişi veya kişilerce desteklenmediği ortaya çıkan kripto para borsası hakkında işlem başlatılması bekleniyor.

Bununla birlikte Birleşik Krallık’ın görevlendirdiği tasfiye memuru David Hill, GPay’in faaliyetlerini soruşturduğunda en az 108 kullanıcının 1,5 milyon sterlinden fazla para kaybettiği gerçeğini ortaya çıkardı. Kullanıcılarına yüksek kâr oranlarında, kazanım sağlayacaklarını ve “destekçileri” sayesinde herkesin cebine para gireceğini iddia eden şirketin, kullanıcılara kaybettirdiği 1,5 milyon sterlin hakkında hesap veremediği öğrenildi.

Tasfiye memuru David Hill’in ayrıntılı soruşturması sonucu, Birleşik Krallık 30 Haziran tarihinde GPay’in scam bir kuruluş olduğunu duyurdu. Raporda üstüne basa basa bu olayın cezasız kalmaması gerektiği savunuluyordu.

Genelde para yatırma veyahut çekme işlemlerinde kimlik fotoğrafı yollanması gibi bazı mevduatların sağlanması önerilir. Ancak “scam” kripto para borsası GPay’in kullanıcılarından bu ve bunun gibi mevduatları istemediği de öğrenildi.

Bununla birlikte GPay şirketinde olduğu gibi yanıltıcı beyan veyahut reklamlar ile müşteri çekmeye çalışan kurum veya kuruluşlarda bir artış olduğu belirlendi. Birleşik Krallık Reklam Standartları Kurumu bu durumun farkına varmış olmalı ki IAB ile el ele verip yalan beyanda bulunan, yanıltıcı reklamlara savaş açtı. Yanıltıcı reklamları tespit etmek ve kaldırmak amacıyla yeni bir sistem başlatılacak.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.