BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Corona Nedeniyle Banknotlar Karantinada, Peki Ya Kripto Paralar?

Çin’i kasıp kavuran Corona virüsünün kağıt para üzerinden de bulaşabildiği ortaya çıkınca, banknotlar da karantinaya alındı.

Yayın:

-

Corona Nedeniyle Banknotlar Karantinada

Çin’i kasıp kavuran Corona virüsünün, kağıt üzerinden daha doğrusu kağıt para ile bulaşabildiği ortaya çıkınca, banknotlar da karantinaya alındı.

Daha önceki haberlerimizde Corona virüsü sebebiyle Çin’de yaşanan korkudan ve birçok insanın karantina bölgelerine yerleştirildiğinden bahsetmiştik. Karantina piyangosu bu sefer de banknotları vurdu!

Huobi BannerHuobi Banner

Virüsün kağıt ve zemin üzerinden de yayılabildiği anlaşılınca karantina bölgesindeki banknotların dışarıya çıkması engellendi. Özellikle de bankalardaki banknotların morötesi ışınlar veya yüksek ısıya tabi tutmak gibi çeşitli dezenfektasyon yolları ile dezenfekte edildiği ve 7-14 gün arası kasalardan karantina altında tutulacağı açıklandı. Bu uygulamanın sonucunda eğer kontamine olmuş bir banknot varsa onun dezenfekte olması amaçlanıyor.

Banknotlara karantina uygulanmasında ise, virüsün karantina bölgesinin dışına çıkmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yukarıda bahsettiğimiz dezenfektasyon işleminden sonra gerçekleşen 7-14 gün karantina süresinin geçmesinin ardından sözü edilen banknotların yeniden piyasaya sürüleceği açıklandı.

Peki Ya Kripto Paralar?

Çin’deki salgın ve son günlerde yaşanan banknot karantinası ile Çin ekonomisi başta olmak üzere dünya ekonomisi sekteye uğradı. Geleneksel para birimlerinin de taşıyıcı olarak görüldüğü bir dünya düzeninde acaba dijital paraların benimsenmesi başarılabilecek mi?

Geleneksel para birimlerinin karantinaya alındığı şu günlerde, kripto paraların geleceği ne olacak? Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelim başlayacak mı?

Daha önce Çin’deki kripto para madenciliği cihazlarının, hükümet tarafından zorla kapattırıldığından bahsetmiştik. Bunun Bitcoin madenciliğindeki etkilerine bakıldığında, yarılanma süresindeki değişimlerin devam ettiği görüldü. Yani yarılanma süresi Çin’deki makinelerin kapatılmasından bağımsız olarak değişmeye ve nispeten daha yavaş olsa da gerilemeye devam etti. Bununla beraber hash rate’in durmaksızın yükselmesine rağmen Bitcoin madencileri hevesle ve inatla algoritmaları çözmeye devam ediyor. Yani Corona nedeniyle cihazlar kapatılsa da değişen pek de bir şey olmadı. Peki ya Corona nedeniyle banknotlar karantinaya alındığında ne olacak?

Banknotların karantina altına alınması kripto para birimlerinin benimsenmesi açısından önemli bir farkındalık olayı olarak görülebilir. Ancak unutulmaması gereken bir şey de hepimizin elinde kredi kartları, banka kartları olduğudur. Çoğumuz değişen dünya düzeni ile yanımızda nakit para/banknot taşıma gereği duymuyoruz. Yani bu durum nakit akışını tamamen durdurabilir ancak kripto paraya yönelim mi yoksa banka kartlarına yönelimi mi sağlar orası tartışılabilir.

Siz de tahminlerinizi konuşmak, tartışmak haberlerimizden anında haberdar olmak istiyorsanız Telegram üzerinden bize katılabilirsiniz!

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Huobi’den Türk Lirası Spoiler’ı Geldi

Huobi ile Türk Lirası işlemler çok yakın.

Yayın:

-

huobi

Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş, az önce attığı tweet ile birlikte Türk Lirası Yatırma ve çekme işlemlerinin çok yakında aktive edileceğinin sinyallerini verdi. Gerçekleştirdikleri ilk Türk Lirası yatırma işleminin görüntülerini yayınlayan Göğüş, bir noktada bankalar ila anlaştıklarını göstermiş oldu.

Huobi’nin Türk Lirası ile işlemleri başlatacağı zaten uzun zamandır biliniyordu. Fakat bugün anlaşılıyor ki işlerin çoğu gitmiş, azı kalmış.

Bildiğiniz üzere Huobi’nin Türkiye’de resmi bir ofisi bulunmakta ve resmi mevzuat ve düzenlemeler ile tam uyum içerisinde çalışmakta. Hatta birkaç gün önce yapılan duyuru ile birlikte Huobi, Türkiye’deki düzenlemelere uyum gösterme kapsamında vadeli işlem platformunu, yanı Huobi DM’i Türkiye’deki kullanıcılarına kapatacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz gün başlatılan ve Huobi’nin yeni ürünü olan Perpetual Swap işlemleri de Türkiye kullanıcılarına açılmamıştı.

Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş ile yaptığımız ropörtaja buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin’e Olan İlgi Tekrar Artışta

Bitcoin tekrar yükselişe geçecek mi?

Yayın:

-

bitcoin ilgi yükselişte

Birçok yatırımcı ya da analist Bitcoin’in (BTC) olası yükselişi öncesinde bir akümülasyon dönemi olduğuna inanmakta. Bu noktada ise yatırımcılar yükseliş öncesinde birikip yaparak ellerindeki kripto para miktarını attırmaya çalışmakta. Yapılan yeni tespitler ise Bitcoin’e olan ilginin tekrar yükselişe geçtiğini doğrulamakta.

Bazı analistler 2017 yılından beri ilk defa kripto para topluluğu dışından ciddi bir ilginin başladığı ve organik bir yeni dalganın tekrardan görüldüğünü belirtmekte.

BlockTower Capital’ın CIO’su Ari Paul, kripto para topluluğu dışında Bitcoin’in tekrardan konuşulmaya başlandığını ve popülaritesinin arttığını belirtti. Ari Paul’a göre sektör dışı ilgi en son 2017 yılında bu seviyelere ulaşmıştı.

Twitter analistlerinden CryptoDog da Paul ile benzer görüşlere sahip durumda. Bitcoin’e karşı oluşan organik talebin tekrardan ciddi ivme kazandığını belirten CryptoDog, “Bitcoin Satın Al” aramalarının yeni bir dalga başlattığını belirtti.

Google’dan aldığımız veriler de ilginin tekrar arttığını doğrular nitelikte.

 

bitcoin ilgiİlgi henüz 2017’de ve 2019’da yaşanan yükseliş seviyelerinde olmasa da bir ivmelenme söz konusu. CryptoDog’a göre bu artışı göz ardı etmek büyük bir kayba sebep olabilir.

1 Milyon $’dan Daha Fazla Bitcoin Alımına Yardımcı Oldum Hem de Son İki Haftada

Bitcoin’in ana geliştiricisi konumunda olan Blockstream’in CEO’su Adam Back, Ari Paul’un tweetine mention atarak tezini Paul’un tezini destekledi. Ek olarak Back, attığı tweet ile birlikte son 2 hafta içerisinde 1 milyon $’dan fazla Bitcoin alımı için kripto para sektorüne yeni giriş yapacak kişilere yardımcı olduğunu açıkladı.

Alımları yapan kişilerin uzun dönem yatırımcı olduğunu ve yatırımlarını soğuk cüzdanlarda sakladıklarını da belirten Back, yatırım yapan kişilerin bu ekonomik ortamda genel düşüş ve Bitcoin’in korale bir şekilde hareket etmeyeceğini düşündüğünü belirtti. Kısacası Back’in yatırımcıları Bitcoin için düşüşlerin bitmek üzere yada bitmiş olduğunu düşünmekte.

Bu sebeple de yatırım yapmaya karar verdiler.

Bildiğiniz üzere geçtiğmiz günlerde de Australian Taxpayers Alliance’ın Politika Yöneticisi ilk Bitcoin’inin aldığını duyurmuştu.

Sizce Bitcoin’e olan ilgi ne durumda? Oluşan bu ekonomik durumda veya “coronavirus”ün etki alanının artması ve süresinin uzaması ile tekrardan kripto paralara ilgi artmış olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler