Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61813.94
0.75%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2987.09
-0.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $33.61
-2.38%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $540.7
-1.10%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Gürcistan Merkez Bankasından CBDC Açıklaması Geldi!

Merkez Bankası, 2023 yılının ilk yarısında CBDC ile ilgili teknik rapor yayımlayacağını açıkladı.

Clock
Paylaş
Gürcistan Merkez Bankasından CBDC Açıklaması Geldi!

Gürcistan Merkez Bankası (NBG), kısa süre önce yaptığı açıklamada, ülkede başlatılması planlanan CBDC’nin detaylarını içeren bir teknik inceleme yayımlayacağını duyurdu.

728×90 muhabbit - Gürcistan Merkez Bankasından CBDC Açıklaması Geldi!300x250 muhabbit - Gürcistan Merkez Bankasından CBDC Açıklaması Geldi!

Yayımlanacak olan bu teknik incelemenin, projenin potansiyel ortaklarının yapacağı girişimlere de yardımcı olacağı belirtiliyor.

Hatırlanacağı üzere Gürcistan Merkez Bankası, CBDC projesine ait pilot çalışmalarını 2022 yılında başlatmayı planlıyordu ancak banka, ilgili çalışmaları ertelediğini duyurdu.

CBDC projesi ile ilgili yeni gelişme hakkında açıklama yapan NBG Başkan Yardımcısı Papuna Lezhava, şu ifadelere yer verdi:

“2023 yılının ilk yarısında CBDC ile ilgili teknik raporu yayımlayacağız. Bundan kısa bir süre sonra projeyi yürütecek ortağımız ile birlikte uygulamanın ne kadar süreceğini tartışacağız.”

Merkez bankası dijital para biriminin, kripto para değil, “nakit evrimi” olduğunu belirten Lezhava ayrıca, Gürcistan’daki vatandaşların dijital gelişime ayak uydurması için birkaç alternatif yaklaşımın halihazırda kullanımda olduğunu açıkladı. 

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Şimdi ise yeni projenin hayata geçirilmesine devam edilip edilmeyeceğine karar verilmesinin zamanının geldiğini belirten Lezhava, şunları söyledi:

“İlk aşamada, oldukça sınırlı bir pilot versiyon olacak. Bu temelde ‘dijital lari’nin teknik özellikleri değerlendirilecektir. NBG’nin görevi, finansal ve fiyat istikrarını sağlamaktır. Dijital teknolojilerin gelişimi, merkez bankası para biriminin geliştirilmesini ve lari’nin dijital bir versiyonunun oluşturulmasını gerektirdi.”

Ödeme İşlemleri Daha Kolay Hale Gelecek

Banka tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde kullanılacak bir CBDC’nin, dijital ekonominin gereksinimlerini daha iyi karşılama ve ekonomi politikasının etkinliğini artırma ihtiyacından kaynaklandığı belirtildi.

Yetkililer, devlet tarafından desteklenecek olan CBDC projesinin, Gürcistan’da yasal bir statüye sahip olacağını da özellikle vurguladı.

CBDC - Gürcistan Merkez Bankasından CBDC Açıklaması Geldi!

Dijital Lari olarak adlandırılacak CBDC projesi ile birlikte, kullanıcıların yapacağı işlemlerin daha hızlı ve güvenli olacağı belirtiliyor. Bu konuya da değinen Lezhava, dijital lari’nin 24 saat çalışacağını ve işlemler için internet bağlantısına gerek olmayacağını belirtti.

Bunun yanında CBDC’nin ana avantajı olarak, kağıt para ve mevcut ödeme sistemlerinin aksine diğer teknolojilere açık ve bunlarla uyumlu olması gösteriliyor.

“Dijital lari, nakit ve gayri nakdi biçimleriyle mevcut lari’den daha ucuz, daha güvenli ve daha hızlı bir ödeme aracı olacak. Aracıların, ticari bankaların veya ödeme sistemlerinin hizmetlerinde, dijital lari ile işlem yapmaları gerekmeyecek.”

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar