Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53545.99
3.85%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3151.22
3.10%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.09
6.14%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.9
2.92%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Hackerlar, GMX Balinasından 3,5 Milyon Dolar Değerinde Dijital Varlık Çaldı!

GMX’de yaşanan hızlı düşüşün sebebinin siber saldırı olduğu ortaya çıktı.

Clock
Paylaş
Hackerlar, GMX Balinasından 3,5 Milyon Dolar Değerinde Dijital Varlık Çaldı!

2022 yılında birçok siber saldırı oldu ve hackerlar birçok platformdan büyük oranda varlık çaldı. 2023 yılı da yeni saldırı haberleriyle başladı. Saldırganlar bu sefer merkezi olmayan borsa (DeFi) protokolü GMX’in yerel tokenını büyük oranda tutan bir balinayı hedef aldı.

Binance BannerBinance Banner

3 Ocak 2023 tarihinde kripto para topluluğu üyeleri şüpheli GMX token hareketleri gördü. Bunun üzerine güvenlik şirketleri CertiK ve PeckShield işlemleri araştırmaya başladı. Araştırmalar sonrasında işlemler bir saldırı olarak işlendi. İşlemler kontrol edildiğinde bir GMX balinasından 3,4 milyon dolar değerinde GMX token çalındığı ortaya çıktı.

Veri analizi platformu Lookonchain’den alınan verilere göre, saldırganlar 82.519 GMX tokenın kontrolünü eline geçirdi ve sonrasında bu varlıkları 2.527 Ethereum’a çevirdi. Saldırganlar daha sonra Hop Protocol ve Across Protocol kullanarak bu varlıkları Ethereum ağına geçirdi.

Saldırı olup tokenların Ethereum’a dönüştürülmesinden sonra GMX tokenın değeri 38 dolara kadar düştü. Sonrasında ise biraz toparlanarak 41 dolara yükseldi. Saldırı sonrası hızlı düşüşü gören bir Twitter kullanıcı durumu “GMX’te neler oldu” başlığıyla paylaştı.

Saldırının, tokenın fiyatında oynama yapmasından sonra Twitter’da kripto para topluluk üyeleri self-custodial (güveliği kullanıcı tarafından sağlanan) cüzdanların kötü yönlerinden bahsetmeye başladı. Kullanıcılar durum hakkımda “self-custodial cüzdanın karanlık yüzü” yorumunda bulundular.

2023 yılı saldırılar ile başladı

Yılın ilk günü olan 1 Ocak 2023 tarihinde Bitcoin çekirdek geliştiricisi Luke Dashjr, bir saldırı sonrası hackerlara BTC çaldırdığını açıklamıştı. Bundan dolayı kripto para topluluk üyeleri de self-custodial cüzdanların saldırılara daha açık olduğunu ve kullanıcıların bu cüzdanlarda varlıklarını korumasının zor olduğunu vurguladı. Topluluk üyelerinin çoğu “Eğer en iyi geliştiricilerden bir tanesi BTC’lerini koruyamıyorsa normal kullanıcıların hiç şansı yok” yorumunda bulundu.

Yabancı ülkelerde yılbaşı tatili 25 Aralık 2022 tarihinde başladı. Ancak hackerlar tatilde de iş başındaydı. Saldırganlar, 25 Aralık 2022 tarihinde de bir flash loan saldırısı yaparak Defrost Finance varlıklarından 12 milyon dolar çalmıştı. Ancak daha sonra Defrost takımı, saldırganlardan parayı geri aldıklarını ve kullanıcılara paralarını geri göndereceğini açıkladı.

26 Aralık 2022 tarihinde ise saldırganlar bir başka DeFi projesi olan Bitkeep’e ele geçirilmiş APK’lar aracılığıyla saldırarak 8 milyon dolar çalmıştı.

İlginizi Çekebilir: Kripto Para Piyasasındaki Saldırı Çeşitleri

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar