Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56661.12
10.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3245.7
6.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.28
6.86%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $398.3
1.95%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Hamas Bitcoin (BTC) Kullanıyor!

İddiaya göre; Hamas operasyonlarına fon bulmak amacıyla kripto cüzdanı ile Bitcoin (BTC) kullanıyor.

Clock
Paylaş
Hamas Bitcoin (BTC) Kullanıyor!

İran rejimi ve Filistin’deki Gazze Seridi’nin fiili iktidarı Hamas ile alakalı olan grupların, terörü yaymak için Bitcoin (BTC) kullandığı iddia edildi.

Grubun finansal durumunun, İranlı yetkililer tarafından reddedilen mali destek talebinden sonra çöküşte olduğu söyleniyor. Jerusalem Post’un 19 Ocak’taki haberinde IDC’nin Uluslararası Terörizmle Mücadele Kurumu (International Institute f Counter-Terrorism-ICT) tarafından hazırlanan raporda ayrıntılı olarak siber suçlarının listelendiği kamuoyuna duyuruldu.

Binance BannerBinance Banner

Cüzdan Faaliyetlerindeki Düzensizlik

ICD’nin ICT siber suç masası raporunda, Hamas’ın fon elde etmek için kullandığı bilinen bir Bitcoin (BTC) cüzdan adresinden düzensiz faaliyetler gözlendiği yazıyordu. Hesabın Hamas’a ve İran’a bağlı Filistin Halk Direniş Komitelerinden askeri tugay “al-Nasser Salah al-Deen Brigades”e ait olduğu bildirildi.

Cüzdan geçmişini kapsamlı şekilde inceleyen ICT’nin raporuna göre, “cash4ps” adıyla bağış toplamak adına açılan finansal bir web sitesi bulundu. Tugay web sitesi aracılığıyla Gazze şeridinden para alışverişi yapabiliyorken aynı zamanda bağışçılarına da gizlilik sunabiliyordu.

Tugayın medya ağını ve çeşitli çevrim içi bağış toplama stratejilerini liste hâlinde sunan raporda, cüzdan adresini Islamic National Bank (INB) üzerinde kayıtlı hesabı işlettiği iddia edilen bir şirkete ulaşıldı. INB, ABD’nin terör örgütü olarak belirlediği Hamas tarafından kontrol edilmesi nedeniyle 2010 yılında ABD Hazinesi tarafından kara listeye alınmıştı. Ayrıca PA, Filistin Para Otoritesi ve Filistin Sermaye Piyasası Kurumu tarafından da yasa dışı ilan edilmişti.

ICT, 4 yıl boyunca binlerce işlem görerek 3.370 Bitcoin (BTC)’ye (20.01.2020, 15:20 itibarıyla yaklaşık 172676.50 Türk lirasına tekabül etmekte.) yakın bir fon topladığı iddia ediliyor. ICT, şirketin Gazze şeridindeki kayıtlı iki adresinin ve bağış toplama programının arkasında olan Hamas ile bağları konusunda ilişkilendirdikleri Ramazan Alkurd’un (diğer adıyla Wesam Ismael) kilit rol oynadığını vurguladı.

Bir ICT temsilcisi, ABD hükümetine sunduğu raporda teröristlere bağlı kuruluşlar olarak tanımlanan tüm hesapları belirlemesini ve uluslararası müttefikler ile iş birliği içinde çalışan Bitcoin (BTC) borsaları için daha sağlam düzenleyici ve yasal önlemler uygulamasını tavsiye etti.

Hamas’a Uygulanan Finansal Yaptırım

Hamas

2007 yılından bu yana Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas, bir sosyal hizmet kolu “Dawah” ve militan bir grup olan “İzzeddin el-Kassam Tugayları”ndan oluşuyor. Militan grubunun sayesinde bu yılki Bitcoin (BTC) fonu daha hızlı toplandı.

Hamas’ın finansal işlemlerine uygulanan yaptırımlar, ABD ve Avrupa Birliği dahil olmak üzere birçok ülke ve uluslararası gruplar tarafından terör örgütü olarak sınıflandırılmasından kaynaklanıyor. Tüm bunlara rağmen Hamas’ı terörist grup veya terör örgütü kapsamına almayan ülkeler de mevcut. Rusya ve Çin’in yanı sıra daha önceki haberimizde belirttiğimiz gibi Türkiye de Hamas’ı bir terörist grup olarak sınıflandırmayan ülkelerden biri.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar