Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66241.64
-0.05%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3551.24
0.35%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.06
-1.25%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $604.3
-0.66%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Harmony Hackerları Çalınan Paraları Tornado Cash Mixer’a Yolladı

Harmony Horizon Bridge’den çalınan 100 milyon doların bir kısmı Tornado Cash Ethereum mixer’ına taşınmaya başladı.

Clock
Paylaş
Harmony Hackerları Çalınan Paraları Tornado Cash Mixer’a Yolladı

Harmony Horizon Bridge’den çalınan paralar Tornado Cash Ethereum mixer’ına taşınmaya başladı. Söz konusu gelişme hackerların teklif edilen 1 milyon dolarlık ödülü kabul etmeye niyeti olmadığının bir sinyali olarak yorumlandı. 

Harmony ekibinin çalınan 100 milyon dolarlık kripto paranın sadece %1’lik teklifini ödül olarak sunması kripto para dünyasının merkezine bomba gibi düşmüştü. Sektörü yakından takip edenler bu rakamın hackerları parayı geri vermeye ikna etmekte ne derece başarılı olacağı konusundaki şüphelerini dile getirdi. 

728×90 muhabbit - Harmony Hackerları Çalınan Paraları Tornado Cash Mixer'a Yolladı300x250 muhabbit - Harmony Hackerları Çalınan Paraları Tornado Cash Mixer'a Yolladı

21 Haziran 2022 Salı günü Horizon Bridge’den yaklaşık 21 milyon dolar değerinde toplam 18.036.3 Ether (ETH) çalındı. Bu paralar daha sonra üç eşit gruba bölündü ve sonraki 10 saat içinde sırasıyla tekli işlemlerle üç farklı adrese gönderildi.

Tornado Cash, tek seferde maksimum 100 ETH’nin mix edilmesini destekliyor; bu da büyük meblağların mix edilmesinin birkaç saat sürebileceği anlamına geliyor. ETH’yi mix etmek, dijital paraların işlem rotasını belirsizleştirmek için tasarlanan bir gizlilik önlemi olarak dikkat çekiyor. Bu önlem sayesinde dijital paraların önceki işlemleri takip edilemiyor. 

Hırsızın birincil cüzdanından ETH alan birinci ve ikinci cüzdanların dijital paraları mix etmeyi tamamladığı ve geriye yaklaşık 16,3 ETH kaldığı belirtiliyor. Ancak uzmanlar bu miktarın uğraşılmaya değmeyecek kadar küçük olduğu konusunda hemfikir.  

Üçüncü cüzdan ise sekiz dakikalık aralıklarla Tornado’ya fonları 100 ETH’lik gruplar halinde göndermekle meşgul oldu. 28 Haziran 2022 itibarıyla hâlâ mix edilmeyi bekleyen 2.800 token kalmıştı.

harmony 1200x600 - Harmony Hackerları Çalınan Paraları Tornado Cash Mixer'a Yolladı
Harmony

Harmony Çalınan Paraları Telafi Edebilecek Mi?

Harmony ekibinin çalınan sermayeyi nasıl telafi etmeyi planladığı hâlâ belirsizliğini koruyor. 

Projenin Twitter hesabı 27 Haziran 2022 Pazartesi günü ekibin hacki araştırmak için Birleşik Devlet Federal Soruşturma Bürosu ile birlikte “iki yüksek itibarlı blockchain izleme ve analiz ortağı” ile çalıştığını doğruladı.

Yaklaşık 80 milyon dolar değerinde ETH hala hırsızın birincil cüzdanında bulunuyor. Çalınan fonların bir kısmının Horizon’a iade edilebileceği ya da sadece 21 milyon doların mix edilmesi dahi 13 saatten fazla sürdüğü için ara veriyor olabileceği belirtiliyor.

Çalınan paraların değeri ilk başta yaklaşık 100 milyon dolar değerindeydi. Ancak, pozitif ETH fiyat dalgalanmaları fonların değerini 101,5 milyon dolara yükseltti.

İlginizi çekebilir: Harmony, Horizon Bridge Hırsızlığını 1 Milyon Dolarlık Ödülle Telafi Edebilecek Mi?

Harmony’nin Kurucusu Stephen Tse, 25 Haziran 2022 Cumartesi günü, hırsızın fonları güvence altına almak amacıyla kullanılan çoklu imza adresi için gerekli iki Horizon Bridge imzasının kontrolünü ele geçirdiklerini duyurdu. Tse, köprünün hırsızlıktan etkilenen Ethereum tarafının dört imza sahibi gerektiren daha güvenli bir çoklu imza cüzdanına taşındığının da altını çizdi.

Horizon, hızla büyüyen ancak bir yandan da sürekli olarak saldırı tehdidi altında olan tek köprü değil. Şimdiye dek saldırıya uğrayan en büyük token köprüsü 2021’de 610 milyon dolar kaybeden ve bir şekilde bu rakamın neredeyse tamamını geri almayı başaran Poly Network oldu.

2022 senesinde şimdiye kadar Meter, Wormhole, Ronin ve son olarak da Horizon köprülerinden hırsızlık yöntemiyle toplamda 1 milyar doların üzerinde para çekildi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar