Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59980.41
2.25%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3188.1
0.93%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.74
-0.50%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $536.5
1.30%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

Hayatını Token Token Satan Adam Konuştu!

Destekçilerinin, hayatı hakkındaki kararları alma hakkı kazandığı kişisel token projesi Initial $ALEX Offering’in ardındaki isim Alex Masmej, röportaj verdi.

Clock
Paylaş
Hayatını Token Token Satan Adam Konuştu!

Destekçilerinin, hayatı hakkındaki kararları alma hakkı kazandığı kişisel token projesi Initial $ALEX Offering’in ardındaki isim Alex Masmej, röportaj verdi.

2020 yılı Nisan ayının başında kripto para dünyasında hiç görülmemiş bir ICO gerçekleşti. Tanınmış isimlerden Alex Masmej, kendi hayatını tokenize ederek kişisel token’ı $ALEX’i San Francisco’ya taşınmak amacıyla gerekli olan parayı toplamak amacıyla satmıştı. $ALEX karşılığında ise hayatında alacağı kararları oylamaya sunarak, son kararı yatırımcılarına bıraktı.

728×90 muhabbit - Hayatını Token Token Satan Adam Konuştu!300x250 muhabbit - Hayatını Token Token Satan Adam Konuştu!

Sadece 123 saat içerisinde hedefi olan 20 bin doları, 29 kişiden toplayan Masmej, 3 yıl boyunca kendisine destek olan 29 kişi ile bağlantıda kalacağını, hayatındaki gelişmeleri onlarla paylaşacağını açıklamıştı.

Initial $ALEX Offering’in üzerinden yaklaşık 3 ay geçmişken Alex Masmej, Coindesk’e bir röportaj verdi. 23 yaşındaki Fransız girişimci, röportajda destekçilerinin hayatına ne kadar dahil olduğuna dair soruları yanıtladı.

Evlen Deseler Evlenir Misin?

Onu bu şekilde hayatını etkileyen kararları verme hakkını satma fikrine yönelten neydi diye soran muhabire, “Kendimi token’laştırdım ve insanlardan para toplamak için komik ama yenilikçi bir yol seçtim. Kitlenize ulaşmanın, dikkat çekmenin ve onlarla etkileşime girmenin güzel bir yolunu buldum.” şeklinde cevap verdi.

Kişisel token’ını kripto para dünyasında hâli hazırda şirketlerden yardım alarak çıkarttığını söyleyen Alex, sosyal medya platformu Twitter’da binlerce takipçisi olduğunu onların da desteğini aldığını söyledi.

Alex Masmej, token’ların başını bolca ağrıtan düzenleyici Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından sıkıntı çekip çekmediği de soruldu. Toplam tutar 20.000 dolar civarında olduğu için kişisel token’ların SEC ile alakalı olması gerektiğini düşünmediği dile getirdi. Ancak token’ın üzerine bir şirket kurduğu takdirde işlerin değişebileceğini de ekledi.

“Bazıları scam olduğunu düşündü bu da açıkçası toplumun gözündeki yerime pek de iyi gelmedi.”

Kripto para dünyasındaki birçok insan daha fazla gizliliğin olması gerektiğine inanıyor. Ancak Masmej kendi hayatını, kararlarını başkalarının yönetmesi için destekçilerine izin veriyor. “Kız arkadaşımla evlenmeli miyim?” tarzında bir soru ile destekçilerinin karşısına çıkıp çıkmayacağı soruluyor. Masmej de şu an bekar olduğunu olası bir kız arkadaşı olsa dahi ileride de bu şekilde bir soru sormayacağını düşündüğünü belirtti. Ancak destekçilerim bana kız bulabilir, tanıştırabilirler diye ekledi.

Kişisel Token’lar Yaygınlaşacak!

Önümüzdeki yıllarda sosyal medya influencer’larının kişisel token projelerine ağırlık vereceğini düşünüp düşünmediği sorulduğunda, oldukça yaygın bir kişisel token aracılığıyla fon toplanacağını düşündüğünü dile getirdi.

Covid-19’un kişisel token ile fon toplama yöntemini nasıl etkilediği sorulduğunda, “Zaten Covid-19 nedeniyle böyle bir yol seçtiğini” söyledi.

“Her zaman bir şeyler keşfetmeyi, yenilikçi çözümler bulmayı istiyordum. 15 Haziran’da kişisel token karşılığında insanlara yaşam tarzımı oylama şansı verdim. Hazırladığım oylama soruları spor yapmalı mıyım ya da şunu yemeli miyim gibi basit sorular içeriyordu.”

Coindesk muhabiri, Silikon Vadisi’nin yarı-tanrı olmak istediğine dair duyumlar aldığını belirterek esprili bir şekilde “Oracle kullanıyor musun? Yoksa oracle (kahin) mısın?” diye sordu.

“Her zaman önemli bir şirket kurmak istediğimi söyledim. Ancak yarı-tanrı olmak istediğimi burada söylemeyeceğim. Evet fiyatı ben belirleyeceğim, Oracle veyahut üçüncü bir taraf tarafından kontrol edilemeyecek.”

Ardından “Yatırım ve harcamalarımı paylaşacağım için insanlar bana güvenmek zorunda kalacak. Her şey yatırımcılarım ile benim aramda kalacak.” diyerek röportajı bitirdi.

 

 

 

 

 

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar