BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Hindistan Merkez Bankası İle Kripto Borsasının Savaşı Devam Ediyor!

Hindistan Yüksek Mahkemesi, çarşamba gününü Hindistan Merkez Bankası’nın kripto bankacılık yasağına karşı itirazları dinleyerek geçirdi. Hindistan İnternet ve Mobil İşlemler Birliği Danışmanı, mahkemeyi merkez bankasının kripto endüstrisine bankacılık kısıtlaması koymasının yetkisi ve gücü dışında olduğuna ikna etmek için kapsamlı gerekçeler öne sürdü

Yayın:

-

Hindistan Yüksek Mahkemesi, çarşamba gününü Hindistan Merkez Bankası’nın kripto bankacılık yasağına karşı itirazları dinleyerek geçirdi.  Hindistan İnternet ve Mobil İşlemler Birliği Danışmanı, mahkemeyi merkez bankasının kripto endüstrisine bankacılık kısıtlaması koymasının yetkisi ve gücü dışında olduğuna ikna etmek için kapsamlı gerekçeler öne sürdü.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Kripto Davasını Detaylarını Görmeye Devam Ediyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesi bu hafta kripto paraya karşı RBI davasını dinlemeye devam etti. Salı günü, mahkeme davayı planlandığı gibi kısaca dinledi. Hindistan İnternet ve Mobil Birliği (Internet and Mobile Association of India (IAMAI) danışmanı Ashim Sood, kripto para birimi ve Blockchain teknolojisinin temelleri ile başlayarak geçen yıl sunduğu argümanları bu sene de kısaca özetledi.

Duruşma çarşamba günü yeniden başlayarak tüm gün sürdü. Yerel haber merkezi Coin Crunch India, daha önce yapılan argümanların bir özetini sunmanın yanı sıra Sood’un Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından yayınlanan kılavuzları okuyarak başladığını bildirdi. Diğer ülkelerin kripto para birimlerini nasıl ele aldığını ve kripto borsalarının nasıl işlediğini açıkladıktan sonra, kripto bankacılık kanalının bir kripto borsa çalıştırmak için gerekli olduğunu vurguladı. Mahkeme ayrıca bitcoinlerin nasıl çıkarıldığını sordu.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında merkez bankası tarafından sunulan IAMAI avukatına verilen son RBI yanıtını okuyan Sood mahkemenin bu konuya yoğunlaşmasını istedi, mahkemenin yönlendirmesiyle merkez bankası IAMAI’dan gelen her soruya cevap verdi.

Bankacılık Düzenleme, RBI, Ödeme ve Ödeme Sistemleri Yasası

IAMAI avukatı konuşmasına, kamu yararı gözetilerek yapılan bankacılık düzenlemelerinin, Bankacılık Düzenleme Kanunu kapsamında yapılması gerektiğiyle devam etmiştir. Yerel haber platformu Crypto Kanoon, RBI’n temelde kripto dünyasında herhangi bir sorun bulamadıkları için yasayı kamu yararı adı altında kullanamayacaklarını savundu.

Daha sonra RBI ile Ödeme ve Ödeme Sistemleri Yasası tartışıldı. Crypto Kanoon’una göre, mahkeme, kripto para biriminin bir ödeme sistemi olup olmadığını sormuş ve Sood bunun olabileceğini söylemiştir ancak RBI bunun şu an için düzenlenmediğini ve ileride de düzenlenemeyeceğini iddia etti.

Hâkim, avukata insanların geleneksel finansal sistemden kripto sistemine geçişinin, RBI’nın koruması gereken para sistemini etkileyip etkilemediğini sordu. Sood, Kripto para faaliyetlerinin şu anda Hindistan’ın para sistemini etkilemediğini ve yakın gelecekte de etkilemeyeceğini belirten bir RBI genelgesini gösterdi. Ayrıca 2018 Ağustos tarihli, ülkenin para sistemi için herhangi bir tehdit oluşturmadığını belirten bir raporu da okudu.

IAMAI, RBI’nin Yetkisinin Dışındaki Yasağını Tartışıyor

Sood, merkez bankasının, finansal kurumların kripto şirketlerine hizmet sunmasını yasaklamak için 2017 Nisan’ında yayınladığı genelgede yetkisi dışında hareket ettiğini iddia etti.

Crypto Kanoon’un haberine göre Sood, merkez bankasının genelge içinde kripto para birimlerinin volatilite riski taşıdığını belirttiğini bildirdi. Ancak, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) yetkisi altında olan borsa için de aynı şey söylenebileceğinin altını çizerek Merkezi Doğrudan Vergiler Kurulu’nun (TCMB) kripto varlıklarının vergilendirilmesine ilişkin açıklamalarına da atıfta bulundu. Her düzenleyicinin kriptoyu düzenleyici bakış açısıyla düşündüğünü de menkul kıymet ticareti için SEBI ve vergilendirme için CBDT olarak açıkladı. Bununla birlikte, tüketicilerin çıkarına hareket ettiğini iddia eden RBI tamamen kendi yetkisi dışındadır diye ekledi.

Crypto Kanoon, Sood’un diğer davalara atıfta bulunarak yaptığı konuşmaları desteklediğini söyleyerek RBI’n yetkisi olmadığını iddia etmesine rağmen trading’i engellemeye çalıştığının altını çizdi.

Sood’un bir sonraki konusu ise RBI’n yine yetki alanı dahilinde olmamasına rağmen yapılması planlanan kripto etkinliklerini kısıtlama çabası olmuştur. Yetkilendirilmiş iktidardan yararlanan otoritenin herhangi bir politika veya yasal yönerge olmadan tamamen faaliyetleri yasaklayamayacağı iddiasını desteklemek için başka kararlar da okuyan Sood’a karşılık, bu yasağın ancak bir Parlamento Yasası ile yapılabileceğine dikkat çeken RBI’e, onu destekleyecek bir yasa olmadığı için bu türde bir yasağı tasarlayamayacağını savundu ve “yasama organı herhangi bir ekonomik faaliyeti durdurmak / yasaklamak için bir neden bulamadığında, otoritenin böyle bir ekonomik faaliyeti yasaklamak için yeni bir form tasarlama gücüne sahip olmadığını belirtti. Böyle bir yasak, ticaret özgürlüğü hakkımı ihlal ediyor.” diyerek sözlerini bitirdi.

RBI’nin karşı beyanını okuyan IAMAI avukatı, beyanın içeriğine bakarak, merkez bankasının kripto endüstrisine bir bankacılık kısıtlaması koymadan önce bir analiz yapmadığının anlaşıldığının altını çizdi.  Merkez bankasının, düzenleme yetkisi olmayan bir sektöre bir yasak koyduğunu vurgulayan avukat, herhangi bir düzenleyicinin düzenleme yetkisine sahip olmadığı herhangi bir şeyi yasaklayıp yasaklayamayacağını sorguladı.

Duruşmanın perşembe yani bugün de devam etmesi bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Fransız Futbol Kulübü PSG, Blockchain Tabanlı Fantezi Futbol Oyunu Sorare’ye Katıldı

Ünlü oyuncuların dijital kartları platform üzerinde yayınlanacak.

Yayın:

-

Blockchain tabanlı fantezi futbol oyunu Sorare, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yayımladığı bir mesaj ile ünlü Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain ile anlaşma yaptıklarını duyurdu.

Böylece Sorare platformuna katılan 100. futbol kulübü Fransız kulüp Paris Saint-Germain oldu.

Bu anlaşma Fransız kulübünün blockchain alanında yaptığı ilk faaliyet değil. Fransız futbolunun en üst kademesinde faaliyet gösteren PSG kulübü, 2018’de kendi Taraftar Tokenini başlatmak için blockchain platformu Socios.com ile de ortaklık kurmuştu. 

PSG oyuncuları Neymar ve Kylian Mbappé’nin yanı sıra kulübün eski futbolcusu David Beckham gibi meşhur isimlerin dijital oyuncu kartları platform üzerinde sınırlı sayıda oluşturulacak. Sorare tarafından verilen “Dijital Oyuncu Kartları”, gerçek dünyadaki oyuncuların maç sonuçlarına göre puanın değiştiği bir mekanizmaya sahip olacak. Böylece dinamik bir sistem ile anlık güncellemeler gerçekleştirilecek.

Sorare bu yeni ortaklık haberini, oyunun dünya çapındaki en büyük ikinci pazarı haline gelen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki resmi lansmanı ile da aynı zamana denk getirerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

Fantezi Spor ve Oyun Derneği’nin verilerine göre Amerika Birleşik Devletlerinde 60 milyona yakın insan fantezi sporlara ilgi duyuyor ve oynuyor. Bu da aynı zamanda blockchain teknolojisini de çekici hale getiriyor.

Derneğin sözcüsü konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

“Anlaşma yaptığımız toplamda 100 kulüp bulunuyor ve bunlar arasında dünyanın en iyi kulüpleri arasında yer alan  Juventus, PSG ve Atletico Madrid bulunmakta. Yapılan bu anlaşmalar ile artık resmi olarak tam bir oyun deneyimi sunduğumuz bu platformun reklamını yapma yolunda ciddi ilerleme gösterdiğimizi düşünüyoruz”

Sorare Hakkında

Sorare, oyuncuların dijital oyuncu kartlarıyla sanal bir takımı satın aldığı, sattığı, takas ettiği ve yönettiği fantastik bir futbol oyunudur. Oyun, Ethereum‘a dayalı blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Platform 2018 yılında Nicolas Julia ve Adrien Montfort tarafından geliştirilmiş bir blockcahin tabanlı oyun platformudur.

Platformun Mart 2019’da yapılan lansmanından bu yana Sorare, 60 ülkede kart satışlarından toplamda 2 milyon dolar gelir elde etti.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Blockchain Şirketi ConsenSys, Tayland-Hong Kong CBDC Projesinde Yer alacak

Hong Kong ve Tayland Merkez Bankaları, ortak bir CBDC uygulama adımlarını hızlandırdı.

Yayın:

-

Blockchain teknolojisi yazılım şirketi ConsenSys, 25 Eylül tarihinde yaptığı bir açıklamada Tayland ile Hong Kong arasında bir sınır ötesi ödeme projesi için sözleşme yapıldığını duyurdu.

Hong Kong Merkez Bankası (HKMA) ve Tayland Merkez Bankası (BOT), sınır ötesi ödemeler için bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) uygulamasını incelemek üzere Inthanon-LionRock adında bir Proje oluşturmak üzere Mayıs 2019’da bir anlaşma imzalamıştı.

ConsenSys, başlatılan bu Ithanon-Lionrock Projesinin ikinci uygulama aşamasında Pricewaterhouse Coopers Limited ve Forms HK şirketleri ile birlikte çalışmalar yapacak. Proje, iki ülkedeki bankalar arasında sınır ötesi bir CBDC ödeme ağı oluşturmak için oluşturulan ortak bir girişim olarak adlandırılıyor.

Anlaşma ile ilgili ConsenSys Hong Kong’un,  stratejik girişimler müdürü Charles d’Haussy  şu ifadelere yer verdi:

“ConsenSys olarak, sınır ötesi ödemeler için CBDC uygulamasının finansal altyapısına ve geliştirilmesine liderlik etmekten heyecan duyuyoruz.” 

Proje Hong Kong Merkez Bankası (HKMA) ve Tayland Merkez Bankası (BOT) tarafından ilk defa 2019 yılı Mayıs ayında başlatılmıştı. Projeye ait, ilk araştırma aşamasının sonuçları ise bu yılın ocak ayında açıklamıştı. Bu proje, mevcut sınır ötesi transfer sürecinde aracı kurumları ve yerleşim katmanlarını azaltmak için DLT teknolojisini kullanmanın önemli bir potansiyel olduğunu ortaya koymuş oldu.

Projenin ikinci aşamasındaki amacının, Tayland’ın Ithanon ve Hong Kong’un Lionrock ağları arasında sınır ötesi bir koridor kurmak olduğu bildirildi. Bu durum, Tayland Bahtı ile Hong Kong Doları arasında yapılacak olan para birimi dönüştürme işlemleri için sorunsuz bir ortam yaratacaktır.

ConsenSys’in, yapacağı işlemlerde kurumsal Ethereum teknolojilerini kullanarak, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve birlikte çalışabilirliğe öncelik vermeye odaklanacağı açıklandı.

ConsenSys Hakkında

Şirket, daha önce de hem Singapur Merkez Bankasının Ubin Projesi’nde hem de Güney Afrika Merkez Bankasının Khokha Projesi’nde yer almıştı. Bunların yanında diğer önde gelen merkez bankaları ile merkezi olmayan ödeme ağları tasarlayan ve teslim eden ConsenSys, dijitalleşmeyi ve finansal piyasaların artan küresel bağlanabilirliğini sağlayan, gelişen teknolojinin ön saflarında yer alan bir firmadır. Ayrıca CBDC ödeme ağlarını geliştirme konusunda da deneyime sahiptir. Hatta ConsenSys, yakın zamanlarda, JPMorgan tarafından geliştirilen blockchain projesi Quorum’u satın alması ile adından söz ettirmeyi başarmıştı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.