Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66330.01
0.82%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3401.44
-0.69%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.08
-2.71%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $582.8
0.26%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Hindistan Merkez Bankası, Kripto Paralar Hakkındaki Görüşünü Yineledi!

Kripto paraların Hindistan ekonomisi üzerinde de bazı riskler oluşturduğunu belirten banka, bu risklere karşı önlem almanın gerekli olduğunun vurgusunu yaptı.

Clock
Paylaş
Hindistan Merkez Bankası, Kripto Paralar Hakkındaki Görüşünü Yineledi!

Hindistan Merkez Bankası (RBI), yaptığı açıklamalar ile kripto paralar hakkındaki olumsuz görüşlerini yineledi. Kripto paralar ile yapılan işlemleri kumara benzeten RBI başkanı, kripto varlıkların, merkez bankasının otoritesine zarar vereceğini belirtti.

Kısa süre önce düzenlenen Business Today Bankacılık ve Ekonomi Zirvesi’nde açıklama yapan yetkililer, bankanın kripto paralar konusunda henüz fikir değiştirmediğini belirtti.

728×90 muhabbit - Hindistan Merkez Bankası, Kripto Paralar Hakkındaki Görüşünü Yineledi!300x250 muhabbit - Hindistan Merkez Bankası, Kripto Paralar Hakkındaki Görüşünü Yineledi!

Bilindiği üzere Hindistan hükümeti 2019 yılından itibaren kripto paraların düzenlenmesi konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor. Ancak o dönemden beri resmi anlamda herhangi bir gelişme kaydedilemedi. Ancak kripto paralar için herhangi bir düzenleyici çerçeveye sahip olmamasına rağmen, Hindistan hükümeti kripto para gelirini %30 oranında vergilendiriyor.

Yetkililer düzenleme konusundaki ısrarını sürdürerek hükümetin ülkedeki kripto para faaliyetlerini takip etmesi gerektiğini belirtiyor. Hatta kısa süre önce yine bu konuya değinen Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, hükümetin kripto para düzenlemelerini G20 üyeleriyle görüşmeyi planladığını söyledi.

Kripto Paraların Bir Değeri Yok

Kripto para birimlerinin altta yatan bir değerinin olmadığını vurgulayan Hindistan Merkez Bankası Başkanı şu ifadelere yer verdi:

“Bazı insanlar kripto para birimini varlık, bazıları finansal ürün olarak adlandırır, ancak her varlığın veya finansal ürünün altında yatan bir değere sahip olması gerekir. Ancak kripto para biriminin herhangi bir temel değeri yoktur.”

Başkan ayrıca, kripto para birimlerinin piyasa fiyatlarının tamamen spekülasyona dayandığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Değerlemesi tamamen hayal gücüne bağlı olan herhangi bir şey, %100 spekülasyondan başka bir şey değildir veya açık bir şekilde söylemek gerekirse, kumardır. Ülkemizde kumara izin vermiyoruz. Kumara izin vermek istiyorsanız, kumar olarak kabul edin ve kuralları koyun.”

Hindistan Yasa 800x400 1 1200x600 - Hindistan Merkez Bankası, Kripto Paralar Hakkındaki Görüşünü Yineledi!

Kripto paraların Hindistan ekonomisi üzerinde de bazı riskler oluşturduğunu belirten yetkili, bu risklere karşı önlem almanın gerekli olduğunun vurgusunu yaparak şunları söyledi:

“Merkez bankası olarak ülkenin parasal otoritesi olan Rezerv Bankası, ekonomideki para arzı üzerindeki kontrolünü kaybedecek. Bu, RBI’nin otoritesini zayıflatacak ve ekonominin dolarizasyonuna yol açacaktır.”

Son olarak Hindistan Merkez Bankası Başkanı, bir sonraki mali krizin, yasaklanmamaları halinde kripto para birimlerinden geleceğini söyledi. Bu durumun önüne geçilmesini istediğini belirten başkan, hem yasaklamanın hem de düzenlemenin etkili olabilmesi için uluslararası iş birliğinin gerekli olduğunu vurguladı.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar