Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56719.88
11.21%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3254.35
6.85%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.48
7.99%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $398
2.47%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

El Salvador Kripto Para Benimsenmesi İçin Bir Adım Daha Attı! Dijital Varlık İhraç Yasasını Onayladı!

El Salvador, Bitcoin Şehri için bir adım daha attı.

Clock
Paylaş
El Salvador Kripto Para Benimsenmesi İçin Bir Adım Daha Attı! Dijital Varlık İhraç Yasasını Onayladı!

Blok zinciri teknolojisi ve Bitcoin’e yakınlığı ile bilinen El Salvador, blok zinciri teknolojisini devletin finansal operasyonlarına entegre etmek için de adım attı. Ülkenin Yasama Meclisi, devletin kripto para birimiyle ilgili halka açık teklifler açması için kuralları belirleyen Dijital Varlık İhracı Yasasını kabul etti.

Binance BannerBinance Banner

Ülkenin Başkanı Nayib Bukele’nin partisinin desteği nedeniyle büyük çoğunlukta kabul edilen yasanın amacının “El Salvador’da halka arzın ihracında kullanılan herhangi bir dijital varlık unvanına sahip işlemlerin kesinlikle uyulması gereken yasal çerçeveyi oluşturmak” olarak açıklandı.

Yeni yasa ayrıca özerk bir kurum olan yönetim ajansının kurulacağını belirtiyor. Bu ajans, devletin kripto para bazlı tahvil ihracı ile elde edeceği fonları yönetecek ve El Salvador Hazinesi ile doğrudan ilişkisi içerisinde olacak.

El Salvador, uzun süredir bu yasanın çıkmasını bekliyordu

Onaylanan bu yasa tasarısı 2022 Kasım ayında tanıtılmıştı. El Salvador, Bitcoin Şehrinin inşasını finanse etmek için bazı borçlanmalar ile volkan tahvilleri yaptığını duyurmuştu. Bu yasa, volkan tahvillerinin ihracı için bir üs görevi görecek. Vergisiz ve karbonsuz olacak şehir, bu tahvillerden gelen 1 milyar dolar ile inşa edilecek ve jeotermal enerji ile güçlendirilecek.

El Salvador, 2022 yılında volkan tahvilleri projesini duyurmuştu. Ancak ülkenin Hazine Bakanı Alejandro Zelaya’nın yaptığı açıklamalara göre, hükümet, kripto para pazarının dalgalanmalarından ve Ukrayna-Rusya çatışmasının yükselişinden kaynaklı yasanın yayımlanmasını sürekli olarak erteledi.

Yeni yasa Bukele’nin partisinden dolayı yüksek oyla geçmiş olsa da bu yasadan memnun olmayan ve bunu dile getiren birçok milletvekili oldu. Muhalefet koalisyonunun bir parçası olan Johnny Wright, konu hakkında şunları söyledi:

“El Salvador, kara para aklamayı ve vergi kaçakçılığını kolaylaştıran bir ekosistem için ideal koşullar yaratmak için yasayı kabul etti.”

Milletvekili Claudia Ortizi ise, bu yasanın Bukele hükümetinin herhangi bir kontrole tabi olmadan tahvil ihraç etmesine kapı açtığını iddia ederek durumu eleştirdi.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar