Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62020
1.80%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3433.73
1.99%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.25
2.29%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $408.5
0.76%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Hindistan Merkez Bankası, Kripto Paraların Dolarizasyona Sebep Olacağını Düşünüyor!

Hindistan Merkez Bankası yetkililerine göre, kripto paralar, Hindistan’ın para politikasını ciddi şekilde etkileyebilir.

Clock
Paylaş
Hindistan Merkez Bankası, Kripto Paraların Dolarizasyona Sebep Olacağını Düşünüyor!

Hindistan Merkez Bankası yetkililerine göre, kripto paralar, Hindistan’ın para politikasını ciddi şekilde etkileyebilir.

Hindistan Merkez Bankası yetkilileri, kripto paraların benimsenmesi artıkça yerel ekonominin dolarizasyon ile karşı karşıya kalacağını düşünüyor.

Binance BannerBinance Banner

16 Mayıs 2022 tarihinde yayımlanan bir rapora göre, Hindistan Merkez Bankası, kendi itibari para birimi yerine ABD dolarının yerel piyasaya hakim olacağını düşünüyor.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, bu konu hakkındaki endişelerini ilgili kurumlara bildirdi. İsmini açıklanmak istemeyen bir Hindistan Merkez Bankası yetkilisi ise şunları söyledi:

“Neredeyse tüm kripto para birimleri dolar cinsinden işlem görüyor. Bununla birlikte kripto paralar yabancı özel kuruluşlar tarafından ihraç ediliyor. Eğer bu sistem bu şekilde ilerlemeye devam ederse ekonomimizin bir kısmı ülkenin egemen çıkarlarına aykırı kalabilir. Kripto paralar, Hindistan Merkez Bankası’nın para politikasını belirleme ve ülkenin para sistemini düzenleme kapasitesini ciddi şekilde zayıflatabilir.”

Hindistan Merkez Bankası, sınır ötesi para transferlerinde rupi yerine kripto paraların kullanılması fikrine sıcak bakmıyor. Banka, kripto paraların; terör finansmanı, kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlarda çok fazla kullanıldığını düşünüyor.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, geçen hafta kripto para borsasının Hindistan’daki Ödeme Arayüzü’nün (UPI) aniden durmasının sebebi olarak Merkez Bankası’nı hedef gösterdi.

Görünüşe göre Hindistan hükümeti, dijital varlıklara olumlu bakmıyor ve bunun yerine kripto para sektörünü sert bir şekilde düzenlemek istiyor.

1 Nisan’da hükümet, kripto para saklama ve transferlerine %30 vergi uygulayacağını açıkladı. Yasaların yürürlüğe girmesinden sonra, Hindistan’ın önde gelen kripto para borsalarındaki işlem hacmi %70’e kadar düştü.

Coinbase Hindistan
Coinbase Hindistan

Coinbase Hindistan’a Genişliyor!

Nasdaq’ta listelenen bir kripto para borsası olan Coinbase, 4 Nisan 2022 Pazartesi günü Hindistan için planlarını açıkladı. CEO Brian Armstrong, konu hakkında şunları söyledi:

“Hindistan’ın sahip olduğu yazılım yeteneği, kripto para ve web3 teknolojisi ile birleştiğinde ekonomik ve finansal olarak bir ivme yakalayabiliriz. Bu da ekosistemin hızla gelişmesini sağlayabilir.”

Coinbase Ventures, kripto para ve web3 alanında Hintli teknoloji şirketlerine şimdiden 150 milyon dolar yatırım yaptı. Şirket, Hintli kurucuları teşvik etmek için sürekli olarak yeni fırsatlar yaratmaya çalışıyor.

Coinbase, geçen yıl Hindistan’da bir teknoloji merkezi kurmuştu. Teknoloji merkezinin şimdiden 300’den fazla çalışana sahip olduğunu da belirtmek gerekir.

İlginizi Çekebilir: Brain Armstrong Kimdir?

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar