BİZİ TAKİP EDİN

KİMDİR

Brian Armstrong Kimdir? Nerd Liseliden Coinbase CEO’luğuna!

Coinbase’in kurucu ortağı ve CEO’su Brian Armstrong kimdir?

Yayın:

-

Bran armstrong kimdir

Coinbase’in kurucu ortağı ve CEO’su Brian Armstrong kimdir?

Brian Artmstrong, 1983 yılının başında Kaliforniya’nın San Jose bölgesinde doğdu. Kripto para dünyasında en normal çocukluğu geçirmiş insan kendisi olabilir. Bir röportajında gençliğinde nerd olduğuna değinen Armstrong, belki biraz zorbalık görmüş olabilir ama bu onu yolundan şaşırtmamış. Çocukluğunun ilk yıllarına değin pek bir kaydı bulunmayan Armstrong’un bilgisayar bilimleriyle olan alakası lise yıllarında başlamış. Java ve CSS öğrendikten sonra henüz lisedeyken kendi çapında ufak tefek işler almaya başlamış. Bilgisayar bilimlerine olan yatkınlığını destekleyen komşusunun garajında çalışmalarına devam ederek küçük işletmelere website’leri tasarlamaya başlamış.

2001 yılında Rice Üniversitesi’ne girdi. Üstün bir başarı göstererek Bilgisayar Bilimleri ve Ekonomi üzerine çift anadal yaparak mezun oldu. 2005 yılında mezuniyetinin hemen ardından yine Rice Üniversitesi’nde yüksek lisansa başladı. 1 yıl süren Bilgisayar Bilimleri yüksek lisans programından sonra tamamen iş hayatına atıldı.

Liseden Beri Beklenen Başarı!

2003 yılında henüz üniversite öğrencisiyken, John Nelson ile birlikte UniversityTutor.com’u kurdular. Öğrencilerin ihtiyacına ve cebine göre özel ders görmelerini sağlayan site, işsiz öğretmenler için de iş kapısı olmuştu. Armstrong’un 2003 yılı Ağustos ayında başlayan UniversityTutor.com’un kuruculuğu ve CEO’luğu macerası 2012 Mayıs ayına kadar sürdü.

2011 yılında henüz UniversityTutor.com’dan ayrılmamışken, dünyanın her bir noktasında uygun fiyata oda, daire veya müstakil ev bulmanıza veya ilan vermenize yarayan bir nevi seyahat sitesi olan Airbnb’de çalışmaya başladı. Yazılım mühendisi olarak girdiği işte 1 yıl kadar kaldıktan sonra kripto para dünyasının cazibesine kapıldı.

coinbase Brian Armstrong kimdir

2011 yılında Fred Ehrsam ile birlikte Coinbase’in temellerini attı. Kripto para alım satımını sağlaması planlanan platform 2012 yılında kripto para dünyasını bir anda canlandırdı. San Francisco merkezli şirket şu anda yaklaşık 2 bin insana istihdam sağlıyor. Ayrıca 2017 yılında 1 milyardan fazla değeri olan şirketin, şu anda net değerinin çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

Şu anda (21.06.2020) 37 yaşında olan Brian Armstrong, Fortune’un 40 yaşından genç 40 başarılı isim listesinde 10. sırada yer alıyor. Yıllardır listenin ayrılmaz bir parçası olan Armstrong’u listeden söküp atacak tek şey 40’a dayanan yaşı olacak gibi duruyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KİMDİR

Vitalik Buterin Kimdir? Ethereum Nasıl Doğdu?

Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı, Ethereum’un arkasındaki beyin, Vitalik Buterin kimdir?

Yayın:

-

Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı, Ethereum’un arkasındaki beyin, Vitalik Buterin kimdir?

Tam adıyla Vitaly Dmitriyevich “Vitalik” Buterin, 1994 yılında Rusya Kolomna’da dünyaya gelen Rus-Kanadalı geliştiricidir. 6 yaşına kadar Rusya’da yaşamış daha sonra bilgisayar bilimcileri olan ailesinin daha iyi iş olanağı için Kanada’ya göç etme kararı almıştı.

Kanada’da okula başlayan Buterin, çoktan çevresindekilerin ilgisini çekmeye başlamıştı bile. Üçüncü sınıfa giderken ileri zekâlı Rus çocuk olarak nam salmaya başladı. Öğrenme hızının yanı sıra matematiğe, programcılığa ve yaşından beklenmedik bir şekilde finansa oldukça yatkındı. 12 yaşına geldiğinde C+++ programlama dilini kullanarak kendine oyunlar yazacak kadar iyiydi.

Lise tercihini Toronto’daki özel bir lise olan Abelard Okulu’ndan yana kullandı. 1-10 kişilik sınıflarda özel öğrencileri ağırlayan okul, Vitalik’in hayatında bir dönüm noktası oldu. İlkokul ve ortaokul yıllarında diğer çocuklarla iletişim kurmakta zorluk çeken Vitalik, Abelard sayesinde sosyal becerilerini geliştirdi. Ayrıca hayatının en ilginç ve üretken yıllarını burada geçirdiğini de kendisi açıklamıştı.

Vitalik Buterin Kimdir_ Ethereum Nasıl Doğdu_ abelard school

2010 yılında karakterini ve bakış açısını değiştiren bir olay yaşadı. 13 yaşından beri World of Warcraft oynayan Vitalik’in oyundaki karakteri Blizzard güncellemesi nedeniyle bazı özelliklerini kaybetti. Tüm gece merkeziyetçiliği ve ondan götürdüklerini düşünüp ağlayan Vitalik, WoW’u tamamen bıraktı.

2012 yılında, 17 yaşındayken bilgisayar bilimcisi olan babasından Bitcoin’i duydu. Başta içsel değeri olmadığı için duvara toslayacağını düşünüyordu. Ancak gittikçe daha fazla duymaya başladığı Bitcoin’e karşı bir merakla doldu.

Birinci elden denemek, Bitcoin’in nasıl bir şey olduğunu öğrenmek için Bitcoin’e ihtiyaç duyduğunda Bitcoin forumlarından biri ile tanıştı. İnternet blogunda 5 BTC karşılığında içerik yazacak insan aranıyordu. Zamanında 3,5 dolar olan 5 BTC için çalışmaya başladı.

2011 yılında Bitcoin Magazine dergisini hayata geçirmek için gidilen isim Vitalik Buterin oldu. 2012 yılında yayın hayatına başlayan Bitcoin Magazine’de editörlük ve kurucu ortaklık yapan Vitalik, 2014 yılında dergide yazmayı bıraktı.

Ethereum’un Doğuşu

2013 yılında kripto para hakkında daha fazla bilgi edinmek ve çeşitli geliştiriciler ile görüşmek için Toronto’yu terk etti. Çeşitli çalışmalarda yer alacakken vize alamadığı için Toronto’ya geri döndü. Ancak bu dönüş bir pes ediş değildi. 2014 yılına girilirken, Ethereum’un whitepaper’ını arkadaşlarına yolladı.

Turing tamamlayıcı programlama diliyle protokolleri tamamladığı Whitepaper’ın geri dönütleri düşündüğünden iyi oldu. Sistemde hata bulmalarını bekliyordu ancak olumlu dönütler almasıyla kendine güveni de arttı. 2014 Ocak ayında 6 kişiden oluşan çekirdek kadrosuyla Ethereum, kamuoyuna duyuruldu.

İlerleyen yıl Ethereum ekibi, Ethereum’un açık kaynaklı yazılımlarının geliştirilmelerini denetlemekle görevlendirdikleri İsviçre merkezli ve kâr amacı gütmeyen Ethereum Vakfı’nı kurdular.

Ağı geliştirmek için sürekli çabalayan Ethereum ekibi, ağ kullanıcıları için bir hata bulma etkinliği düzenledi. 25.000 ETH’lik hata ödülü karşısında, birçok kullanıcı hata avına çıktı.

Aylar ve hatta yıllar geçtikçe ağını stabil hâline getiren Ethereum platformu büyük teknoloji devleri tarafından kullanılmaya başladı. Vitalik Buterin’i de kripto para dünyasının en büyük isimlerinden biri hâline getirdi.

2016 yılında lider kripto para birimi Bitcoin’in hemen ardında yer alan piyasanın iki numaralı kripto parası Ethereum’un ve Ethereum Blockchain’inin arkasında zekâ Vitalik Buterin’in, Fortune dergisi tarafından 40 yaşın altındaki en başarılı 40 kişiden biri olarak seçildi.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Satoshi Kim? 50 BTC Sadece Göstermelik Mi? Devamı Gelecek Mi?

Satoshi Nakamoto’nun kimliği hakkındaki tartışmaları harlayan 50 BTC nereden çıktı? Satoshi ortaya çıkmaya mı karar verdi?

Yayın:

-

satoshi nakamoto kimdir

Satoshi Nakamoto’nun kimliği hakkındaki tartışmaları harlayan 50 BTC nereden çıktı? Satoshi ortaya çıkmaya mı karar verdi?

20 Mayıs 2020 günü kripto para dünyasını şaşkına döndüren bir olay meydana geldi. 2009 yılının Şubat ayında kazılan ilk bloklardan elde edilen Bitcoin’lerin harekete geçtiği tespit edildi. Bitcoin’in ilk bloklarından olan bu Bitcoin’lerin Satoshi’ye ait olabileceği düşünülüyor.

Whale Alert’in sosyal medya platformu Twitter’dan duyurduğu bu olayla birlikte kripto para dünyasında kazanlar kaynamaya başladı.

Geçtiğimiz haftalarda “Satoshi kim?” tartışmalarını harlayan olaylar silsilesi gelişmişti. İlk olarak McAfee Satoshi’nin kim olduğunu biliyorum. demişti. Sonraki hafta ise Adam Back’in Satoshi olabileceğine dair bir video ortaya çıkmıştı. Kripto para dünyası henüz videonun etkisinden çıkamamışken bu kez de 50 BTC’nin bir anda harekete geçmesi ve farklı kripto para borsalarına transfer edilmesi gerçekleşti.

Kimileri bunu Satoshi’nin “Hâlâ hayattayım, sizi duyuyorum.” mesajı olduğunu düşündü. Kimileri ise o dönemlerde Satoshi dışında Bitcoin sahibi bir diğer isim olan Hal Finney’den şüphelendi. Aslında Hal Finney öldüğü için daha doğrusu “dondurulduğu için”, eşinden. Finney 2009 yılında Bitcoin kazmanın ne kadar kolay olduğunu hatta dakikalar içerisinde yeni bloklar bulunabildiğinden bahsetmişti. Lakin fanın sesi kendisini rahatsız ettiği için kazmayı durdurduğunu itiraf etmişti.

Kimse Üstüne Almıyor…

Dün gerçekleşen hareketten sonra 2009’un ilk Bitcoin madencilerinden teker teker “Ben değildim.” açıklamaları da gelmeye başladı. İlk olarak Hal Finney’in eşi; kendini, yürüttüğü ALS derneğini ve çocuklarını kastederek, “Biz değildik.” dedi. Sonrasında ise 2009’un ilk Bitcoin madencilerinden olan Martti Malmi, sosyal medya platformu Twitter üzerinden “İlk Bitcoin’imi 2009 Nisan’da kazmıştım. Malum işlemdeki Bitcoin’ler 2009 Şubat’ta kazılmış.” şeklinde açıklama yaptı.

Yine 2009 yılında ancak Kasım ayında Bitcoin kazmaya başlayan bir diğer isim olan Marshall Hayner ise, işlemi yapanın hiçbir zaman kabul etmeyeceği görüşünde. Sonuçta kazmanın kolay olduğu bir dönemde elinde büyük miktarda Bitcoin bulunduran birinin bütün dikkatleri üzerine çekmek istediğini düşünmediğini iletti.

Bir de Satoshi olduğu düşünülen ancak şüpheli 50 BTC transferi hakkında beyanda bulunmamış isimler var. İlki Craig davasında isminin silinmesi unutulduğu için gündeme gelen Paul Le Roux. Şu anda uluslararası bir uyuşturucu satıcısı unvanını taşıyan Le Roux, tıpkı Satoshi gibi dijital para üzerine çalışmalar yapmış. Yaptığı çalışmalardaki kodlama dili ile Bitcoin’in kodlama dili neredeyse aynı. Bununla birlikte tıpkı Satoshi gibi Le Roux da kodlamalarının arasına hükümet yapısını eleştiren ufak sitemler de sıkıştırmış.

Tıpkı Satoshi’nin Bitcoin’de yaptığı gibi kendi yaptığı çalışmayı herkese açık olarak paylaşmış ve gelen soruları cevaplamış. Tüm bu şüphelere rağmen Le Roux’un hapiste olduğu iddia ediliyor ve bu yüzden de dün gerçekleşen 50 BTC için açıklama yapmasını beklemek biraz boş.

Satoshi olabileceği düşünülen bir isim de Nick Szabo. Satoshi’nin Bitcoin’i açıklamasından birkaç ay önce Bit Gold isimli çalışmasını duyurması nedeniyle Satoshi olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte dün yapılan 50 BTC işlemi hakkında Szabo’nun da bir açıklaması olmadı.

Wright Dahil.

2009’un Bitcoin madencilerinden teker teker açıklamalar gelirken, gözler Satoshi olduğunu iddia eden Craig Wright’a döndü. 50 BTC transferinin arkasında Wright mı var? Uzun bir süredir Wright ve Kleiman arasında devam eden bir dava mevcut. Bilindiği üzere Wright Tulip Trust eirşimini sağlamak için bir kurye bekliyordu. Güya kurye fona erişim için özel anahtarları getirdiğinde Wright Satoshi olduğunu ispat edebilecekti. Aylarca beklenen kurye tabii ki henüz gelmedi.

Wright, dün gerçekleşen 50 BTC işlemini sahiplenmedi. İşte olay burada farklı bir boyut alıyor. Çünkü Wright’ın mahkemeye verdiği Bitcoin cüzdanları listesinde, dün 50 BTC işlem yapılan cüzdanın olduğu belirlendi.

satoshi 50 btc

 11 yıl sonra 50 BTC Satoshi cüzdanları

17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh adresinden gerçekleştirilen işlemi Wright yapmadıysa kim yaptı? Sonuçta kendisine ait olduğunu dile getirmişti. Özel anahtarları mevcut olmadığı için erişemediğini söylediği cüzdanlara kim erişti? Tabii bu sorular sadece Wright’ın Satoshi olduğu düşünülüyorsa sorulabilir. Aksi taktirde pek de geçerliliği olmayan sorular olacaktır.

Cüzdandan Bitcoin çıkışı oluyor. Wright ben değilim diyor. Eğer kabul etseydi de mahkeme ile başı derde girecekti. Nasıl derseniz, özel anahtarları olmadığı ve erişemediğini söylediği cüzdandan 50 BTC’lik işlem gerçekleşmesi mahkeme tarafından adaleti yanıltma, mahkemeye karşı dürüstlüğün olmaması gibi algılanabilirdi. Yani Wright’ın Satoshi olduğunu düşünen kitlenin sığınacak bir limanı gibi bu düşünce de.

Satoshi Değil!

Olaya başka bir bakış açısı da Patoshi Blocks’tan geldi. Bitcoin blockchain’ini sıkı sıkıya takip eden ve Satoshi’Nin oluşturduğu blokların paternini çıkaran Patoshi Blocks, “Transfer edilen 50 BTC, Satoshi Nakamoto’nun cüzdanından çıkmamış olabilir.” dedi.

grafik

Sergio Demian Lerner siyah çizgilerin Satoshi’nin blokları olduğunu söylüyor. Hepsinin belirli bir paterni olduğunu görmekteyiz. Ancak bir süre sonra bu patern bozuluyor. Satoshi’nin hareketi olmadığını görüyoruz. İşte tam bu sebepten dolayı Lerner, 50 BTC Satoshi Nakamoto’nun cüzdanından olmayabilir kanısında.

Tüm Dünyada Büyük İlgi Gördü!

Bir anda farklı kripto para borsalarına transfer edilen 50 BTC kripto para dünyasında oldukça ilgi gördü. Öyle ki sosyal medya platformu Twitter üzerinde hem Türkiye hem de dünya çapında saatlerce #Satoshi hashtagı top topic’te kaldı.

Özellikle Twitter’da saatlerce gündemde kalan, çeşitli goygoylara malzeme olan Satoshi’nin kimliği hâlâ belirsiz. Ancak dünkü 50 BTC işlemini kim yapmışsa, büyük bir dump söz konusu. Kripto para dünyasında manipülasyon görmediğimiz bir olay değil. Ancak boyut ve önem açısından baktığımızda belki de son 11 senenin en büyük olaylarından birine tanık olduk.

Peki neden şimdi? İşlemi yapan gerçekten Satoshi ise neden bugüne kadar bekledi? Acaba önce McAfee sonrasında Adam Back olaylarından dolayı artık ifşa olacağını mı düşünüyor? Yoksa sadece “Ben buradayım gerzekler, beni asla bulamayacaksınız!” demeye mi çalışıyor? Yoksa dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü salgınının ekonomik boyutu onu da mı etkiledi? Sonuçta 50 BTC’nin dağıtılmış olmasına rağmen 10 BTC’lik bir kısmının kullanıldığına dair ipuçları mevcut.

Sizce Satoshi kim? Neden şimdi ortaya çıkan 50 BTC’lik bir işlem var? Ve bundan sonraki amacı ne?

Discord ve Telegram üzerinden fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.